Fundusze Europejskie. Lepiej będzie się nam jeździło

  Fundusze Europejskie. Lepiej będzie się nam jeździło

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Fundusze Europejskie. Lepiej będzie się nam jeździło

  ©Tomasz Gawałkiewicz

  Bardzo duże znaczenie dla naszego regionu ma jakość połączeń komunikacyjnych. To one decydują o atrakcyjności województwa. Niestety, w Lubuskiem mamy problem ze słabą dostępnością komunikacyjną.
  Fundusze Europejskie. Lepiej będzie się nam jeździło

  ©Tomasz Gawałkiewicz

  Ma się to zmienić dzięki nowemu rozdaniu pieniędzy, które są zapisane w osi "Transport". Na ten cel do wykorzystania będzie ponad 136 mln euro, czyli aż 20 proc. wszystkich środków płynących z Funduszy Europejskich w ramach programu regionalnego. Wyróżniono dwa rodzaje działań: poprawę transportu drogowego oraz transportu kolejowego.

  Infrastruktura drogowa ma istotny wpływ na rozwój gospodarczy i społeczny.
  Wpływa też na jakość życia mieszkańców, zatem wsparciem zostaną objęte przedsięwzięcia polegające na budowie oraz modernizacji dróg o znaczeniu regionalnym, które są uzupełnieniem trans¬europejskiej sieci transportowej (TEN-T). Priorytetem są projekty, które mają zapewnić konieczne połączenia z siecią autostrad i dróg ekspresowych. Finansowane będą też działania, dzięki którym będą uzupełniane luki w funkcjonującej już sieci transportowej.

  Stawiamy także na ekologię. Zatem inwestycje muszą uwzględniać działania zarówno zapobiegawcze, jak i łagodzące wpływ infrastruktury na środowisko oraz aspekt poprawy bezpieczeństwa drogowego. Uzupełnieniem tych inwestycji mają być działania, które niewątpliwie wpłyną na poprawę bezpieczeństwa oraz szybki i lepszy transport. Chodzi tu o takie przedsięwzięcia, które przyczynią się do poprawy spójności komunikacyjnej poprzez zmniejszanie zagęszczenia ruchu i zatorów, usuwanie wąskich gardeł komunikacyjnych oraz uzupełnianie brakujących połączeń. Wspierana też będzie budowa i modernizacja mostów, wiaduktów, estakad, tuneli drogowych i obwodnic miast.
  Co też ważne, w nowym rozdaniu znalazły się m.in. pieniądze na zatoki autobusowe, budowę sygnalizacji świetlnej, barier ochronnych lub ogrodzeń. Ale także na budowę lub modernizację osłon przeciwolśnieniowych lub ekranów akustycznych, progów zwalniających, oświetlenia. Czyli tych elementów, które poprawią bezpieczeństwo. Wspierana będzie też budowa chodników i przejść dla pieszych. A co może zainteresować fanów dwóch kółek - będą pieniądze na budowę lub poprawę stanu ciągów i ścieżek rowerowych.

  Bardzo duże znaczenie dla rozwoju naszego regionu ma poprawa transportu kolejowego. Dlatego w programie Lubuskie 2020 mamy zapisane trzy typy projektów: rewitalizacja linii kolejowych, zakup taboru i modernizacja dworców kolejowych. W regionie tylko niektóre odcinki linii są w dobrym stanie technicznym. Taki stan wpływa na ruch towarowy i pasażerski, obniżając bezpieczeństwo i komfort oraz czas przejazdu.

  Realizowane będą przedsięwzięcia polegające na uzupełnianiu luk w głównych szlakach, magistralach kolejowych w sieci oraz poza siecią TEN-T. Dzięki temu powstanie sieć kolejowa o wysokim standardzie. Co istotne, dofinansowany może być zakup nowego taboru dla połączeń wojewódzkich. Warunek jest prosty, tabor musi być dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dzięki wprowadzeniu nowego taboru podniesie się bezpieczeństwo, skróci się czas przejazdu, a co za tym idzie, zachęci się mieszkańców do korzystania z tego właśnie środka transportu.

  Znajdą się także pieniądze na rewitalizację dworców. Co bardzo istotne - na dostosowanie infrastruktury do potrzeb rynku przewoźników, tak aby więcej pociągów mogło przejechać przez daną miejscowość. Dofinansowany będzie też remont peronów. Będą one bowiem dostosowywane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

  Więcej informacji na temat, kto i jak będzie mógł korzystać z tych pieniędzy, znajdą państwo pod wskazanym pod tekstem adresem:

  Kontakt

  Więcej na stronie:
  www.funduszeeuropejskie.gov.pl. Główny Punkt Informacyjny: Zielona Góra
  - tel.: 68 45 65 454,
  e-mail: infoue@lubuskie.pl


  Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna


  Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   GazetaLubuska.pl poleca:

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama