Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fundusze Europejskie. Walka z wykluczeniem i integracja

Redakcja
123rf
Wykluczenie społeczne i związane z nim ubóstwo są najpoważniejszymi barierami w rozwoju społecznym. Niestety, te problemy mają tendencję do powielania się w kolejnych pokoleniach.

Problem wykluczenia dotyczy w głównej mierze osób długotrwale bezrobotnych, osób starszych, niepełnosprawnych, młodzieży z rodzin zagrożonych wykluczeniem, osób, które opuszczają zakłady karne. Panuje stereotyp, że tacy pracownicy są mniej efektywni, przez co się ich nie zatrudnia. Wsparcie integracji społecznej to jedno z ważniejszych zadań, które znalazły się w nowym programie Lubuskie 2020. Na pomoc osobom znajdującym się w trudniej sytuacji życiowej przeznaczono ponad 68 milionów euro.
Działaniami zapisanymi w jednej z Osi - Równowaga społeczna - są programy aktywnej integracji, realizowane przez ośrodki pomocy i powiatowe centra pomocy rodzinie. Projekty przygotowywać mogą jednostki samorządu terytorialnego i ośrodki pomocy społecznej oraz centra pomocy rodzinie. Celem tych projektów ma być wzrost zdolności do zatrudnienia osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym. A dokładnie chodzi tu o rozwój umiejętności koniecznych dla prawidłowego funkcjonowania. Jak wygląda taka pomoc? Są to kontrakty społeczne, programy aktywności lokalnej oraz integracji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych.

Przewidziana jest także pomoc dla osób marginalizowanych. Czyli zajęcia prowadzące do podniesienia kwalifikacji, rozwijające umiejętności i kompetencje społeczne, które są niezbędne na rynku pracy. Poradnictwo psychologiczne i psycho-społeczne oraz zawodowe. Staże, subsydiowane zatrudnienie i zajęcia reintegracji zawodowej u pracodawcy. Do konkursu, który organizowany będzie w IV kwartale 2015 roku, startować mogą m.in. samorządy, organizacje pozarządowe, mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, instytucje rynku pracy, podmioty ekonomii społecznej i jednostki pomocy społecznej.
W tej osi są też zapisane pieniądze na warsztaty i zajęcia prowadzone w ramach centrów i klubów integracji społecznej, zakładów aktywności zawodowej, warsztatów terapii zajęciowej. Skierowane one są do osób, które nie radzą sobie z wykluczeniem. W ten sposób nauczą się, jak radzić sobie z problemami, pełnieniem ról społecznych, podniosą kwalifikacje zawodowe potrzebne do samodzielnego poruszania się po rynku pracy.

Dużym działaniem, na które znajdą się unijne pieniądze, są usługi społeczne. Ta interwencja ma zwiększyć dostępność wysokiej jakości usług dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Chodzi tu o usługi w zakresie opieki nad dziećmi i młodzieżą z opieki zastępczej. Wsparcie osób niepełnosprawnych, starszych i dzieci przez tworzenie mieszkań chronionych, wspomaganych. A także tworzenie miejsc w mieszkaniach o charakterze wspieranym.

Bardzo duży nacisk w programie Lubuskie 2020 kładzie się na rozwój sektora ekonomii społecznej. W ramach Ośrodku Wsparcia Ekonomii Społecznej (OWES) będą pieniądze na usługi animacyjne, inkubacyjne, biznesowe i promocyjne, które mają podnosić kwalifikacje pracowników. Za te pieniądze unijne mają też powstawać nowe miejsca pracy. Podmioty ekonomii społecznej mogą dostać bezzwrotne dotacje w wysokości 20 tys. zł na doradztwo, szkolenia, warsztaty, mentoring, choaching i tutoring, które podwyższają kompetencje.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna

Kontakt
Więcej na stronie:
www.funduszeeuropejskie.gov.pl.
Główny Punkt Informacyjny:
Zielona Góra -
tel.: (68) 45 65 454,
e-mail: [email protected]

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska