Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fundusze Europejskie. Inwestujmy w dzieci. W nich siła!

red.
Dofinansowane będzie uruchomienie nowych miejsc w ośrodkach wychowania przedszkolnego, nowych ośrodków i alternatywnych form opieki nad dziećmi
Dofinansowane będzie uruchomienie nowych miejsc w ośrodkach wychowania przedszkolnego, nowych ośrodków i alternatywnych form opieki nad dziećmi pixabay
Fundusze Europejskie Nowe rozdanie. Lubuska strategia rozwoju na miarę potrzeb ludzi młodych. Aby osiągnąć sukces, należy inwestować w ludzi od samego początku, czyli już od przedszkola. W Regionalnym Programie Lubuskie - 2020 znalazło się wsparcie dla przedszkoli i szkół, w tym placówek kształcenia zawodowego.

W osi, która nazywa się nowoczesna edukacja, jest zapisanych prawie 80 mln euro. Celem tej osi jest poprawa jakości kształcenia w regionie już od najmłodszych lat poprzez zwiększenie dostępności edukacji przedszkolnej na obszarach wiejskich.

Ważne jest też inwestowanie w nieobowiązkowe zajęcia pozalekcyjne dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, które mogą rozwijać ich zainteresowania i pasje. Korzystanie z tych pieniędzy ma także dostosować oświatę do potrzeb rynku pracy. W tym podnieść poziom kształcenia, aby poprawić szansę absolwentów szkół zawodowych, średnich i wyższych w ich przyszłej karierze zawodowej.
Pierwszym punktem jest tu poprawa dostępności i jakości edukacji przedszkolnej, czyli zwiększenie liczby miejsc w przedszkolach, tak aby dzieci z miasta i wsi miały równy dostęp do edukacji.

Dofinansowane będzie uruchomienie nowych miejsc w ośrodkach wychowania przedszkolnego, nowych ośrodków i alternatywnych form opieki nad dziećmi. Pieniądze będą przekazane również na inwestycje dotyczące przystosowania budynków przeznaczonych pod przedszkola. Oferty ośrodków mogą zostać rozszerzone o zajęcia specjalistyczne, m.in. gimnastyki korekcyjnej, warsztatów z logopedą, terapeutą i psychologiem.

Bardzo silny akcent stawia się na wsparcie uczniów, szczególnie tych o specjalnych potrzebach edukacyjnych i zdrowotnych.

W nowym rozdaniu znalazły się też pieniądze na doskonalenie umiejętności i kompetencji zawodowych nauczycieli. Czyli na kursy i szkolenia, studia podyplomowe. O pieniądze starać się mogą m.in.: szkoły, przedszkola i podmioty ekonomii społecznej, przedsiębiorstwa i stowarzyszenia, organizacje pozarządowe.

Bardzo silny akcent stawia się na wsparcie uczniów, szczególnie tych o specjalnych potrzebach edukacyjnych i zdrowotnych. Interwencja w tym właśnie obszarze ma zwiększyć szanse na zatrudnienie przyszłych absolwentów lubuskich szkół. Zauważa się też, że gimnazjaliści powinni być objęci doradztwem zawodowym, tak aby wybór szkoły, zarówno odpowiadał ich zainteresowaniom, jak i faktycznym potrzebom rynku. Dlatego Unia Europejska przeznacza pieniądze na wsparcie nauki języków obcych, nauk matematyczno-przyrodniczych i przedmiotów informatycznych. Można się starać o dofinansowanie na zajęcia o charakterze wyrównawczym, rozwijającym pasje, organizację warsztatów i laboratoriów. A co najistotniejsze, doposażenie szkół w materiały dydaktyczne, specjalistyczny sprzęt i podręczniki dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych uczniów.

Dzięki temu programowi uczniowie będą mieli szansę na dalszy rozwój zgodnie ze swoimi umiejętnościami

Nie zabraknie też unijnych pieniędzy na doskonalenie jakości kształcenia zawodowego. Skuteczna nauka w szkołach zawodowych wymaga poprawienia bazy dydaktycznej, jakości nauczania oraz nawiązywania szerszej współpracy z potencjalnymi pracodawcami. Dzięki temu programowi uczniowie będą mieli szansę na dalszy rozwój zgodnie ze swoimi umiejętnościami i predyspozycjami. A także na łatwe nabywanie nowych kwalifikacji już po skończeniu szkoły.

Na co są przeznaczone pieniądze? Na podwyższenie kompetencji nauczycieli, podnoszenie umiejętności oraz uzyskiwanie kwalifikacji zawodowych przez uczniów. Tworzenie warunków odzwierciedlających naturalne środowisko pracy, np. wyposażenie profesjonalnej kuchni na kierunku gastronomicznym. Pieniądze znalazły się także na tworzenie i rozwój centrów kształcenia zawodowego i ustawicznego. A także na zajęcia dla dzieci i młodzieży, które mają pomóc znaleźć im przyszły zawód. Ten program skierowany jest do szkół zawodowych.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna

Kontakt

Więcej na stronie: www.funduszeeuropejskie.gov.pl

Główny Punkt Informacyjny:

Zielona Góra - tel.: 68 45 65 454
e-mail: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska