Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fundusze Europejskie. Przedsiębiorcy, to wasza szansa

red.
Plan jest taki, aby wspólne inwestycje nauki i biznesu doprowadziły do powstania w Lubuskiem zielonej krainy nowoczesnych technologii
Plan jest taki, aby wspólne inwestycje nauki i biznesu doprowadziły do powstania w Lubuskiem zielonej krainy nowoczesnych technologii pixabay
Fundusze Europejskie Nowe rozdanie. Lubuskie. Innowacje, badania i rozwój. Nowe rozdanie pieniędzy z funduszy unijnych na lata 2014-2020 przyniesie wiele możliwości. W tej perspektywie regiony mają dostępnych aż 40 proc. środków UE. Zmieniają się także priorytety inwestycyjne. Tym razem stawia się na inteligentny rozwój, czyli inwestycje w nowoczesne technologie i innowacje, które mają dać impuls naszej gospodarce.

W Programie Operacyjnym Lubuskie 2020 skierowane zostały m.in. pieniądze bezpośrednio dla przedsiębiorców. Gospodarka i innowacje to jeden z najważniejszych punktów nowego programu regionalnego. Zostanie na ten cel przeznaczonych blisko 30 proc. wszystkich pieniędzy, czyli prawie 194 mln zł. Co to nam da? Region będzie konkurencyjny i przede wszystkim innowacyjny. Kto może z tego skorzystać? Właśnie mali i średni przedsiębiorcy.

Lubuska Rada Innowacji sprawdzała inteligentne specjalizacje regionu. Szukała lokomotywy lubuskiej gospodarki. W naszym regionie są to technologie środowiskowe, biogospodarka, technologie i usługi medyczne, profilaktyka i rehabilitacja, turystyka zdrowotna, zdrowa żywność, również nasze produkty regionalne, z których jesteśmy znani. A także innowacyjny przemysł. Tymi specjalizacjami zajmują się ośrodki badawcze i parki naukowo-technologiczne, np. w Nowym Kisielinie, Sulechowie, Nowej Soli i Gorzowie. Mamy więc gdzie prowadzić badania, teraz natomiast trzeba zadbać o zlecenia z biznesu.

Dlatego też przedsiębiorcy, instytucje świadczące usługi B+R (czyli badawczo-rozwojowe), przedsiębiorstwa i uczelnie wyższe stają przed nowymi zadaniami. Dzięki pieniądzom unijnym te podmioty będą mogły tworzyć laboratoria oraz kupować aparaturę i inny sprzęt w celu rozwijania już istniejących.

Dzięki badaniom naukowców podnosiła się jakość życia w regionie

Przedsiębiorca może też liczyć na pomoc finansową, gdy będzie się starał uzyskać prawa do własności intelektualnej, patentów, licencji i know-how. Dofinansowane będą też zakup lub wytworzenie prototypów pilotażowych. A wszystko po to, aby dzięki badaniom naukowców podnosiła się jakość życia w regionie. Pamiętajmy, że innowacje to nie tylko wynalazki techniczne, ale także nowatorskie rozwiązania organizacyjne, promocyjne czy logistyczne, które usprawnią pracę i ułatwią nam wszystkim życie.

Plan jest taki, aby wspólne inwestycje nauki i biznesu doprowadziły do powstania w Lubuskiem zielonej krainy nowoczesnych technologii. Mamy program, którego realizacja przyniesie wzrost PKB, miejsc pracy oraz realny wzrost płac. To, kto dostanie pieniądze, rozstrzygnie konkurs, który zostanie ogłoszony najprawdopodobniej w IV kwartale tego roku.

Drugim priorytetem programu regionalnego są lepsze warunki do rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw. Jak to będzie wyglądało? Przewiduje się dotację na rozwój inkubatorów przedsiębiorczości oraz ośrodków wspierających przedsiębiorczość akademicką. A także na wsparcie infrastruktury na rzecz rozwoju gospodarczego, czyli uporządkowanie i przygotowanie terenów pod nowe inwestycyjne, np. uzbrojenie terenu w media, budowa lub modernizacja komunikacji. Przedsiębiorcy mogą liczyć na vouchery i bony na innowacje. Głównymi beneficjentami tego projektu są instytucje otoczenia biznesu, zrzeszone MŚP, uczelnie i szkoły wyższe, jednostki badawczo-rozwojowe, jednostki naukowe i samorządu terytorialnego.

W nowym programie kładzie się też nacisk na handel zagraniczny i promocję gospodarczą regionu. Przedsiębiorcy będą mogli dzięki pieniądzom z UE dostosować swój model biznesowy i procesy organizacyjne tak, aby mogli podbijać nowe rynki zbytu. Wiąże się to także z promocją na targach, misjach i wystawach za granicą. Pieniędzy do rozdania jest dużo. Jest zatem o co walczyć.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna

Kontakt:

Więcej na stronie:
www.funduszeeuropejskie.gov.pl

Główny Punkt Informacyjny:
Zielona Góra - te.: 68 45 65 454
e-mail: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska