MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Fundusz wypłaci pensję

(gm, sc)
Upadła firma, w której pracowałeś. Nie dostałeś zaległych wynagrodzeń, zasiłków chorobowych czy odprawy? Możesz starać się o te złotówki.

WAŻNE ADRESY

WAŻNE ADRESY

  • oddział Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
    65-031 Zielona Góra, ul. Chopina 11/13
    tel. 0 68 453 23 15
    infolinia 0 801 50 45 54
  • www.bip.fgsp.gov.pl
  • Umożliwia to obowiązująca od jesieni minionego roku Ustawa o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy. - Ponieważ nie wszyscy o tym wiedzą, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych zwrócił się m.in. do parlamentarzystów o przypomnienie tej szansy. Wysyłamy informację do mediów, urzędów pracy, związków zawodowych i nawet parafii - mówi Elżbieta Rafalska, senator PiS z Gorzowa Wlkp.

    Co można otrzymać?

    Fundusz wypłaca pieniądze bez odsetek. Ale nie wszystkie świadczenia należne pracownikowi, których nie wypłacił zlikwidowany czy upadły zakład pracy, można uzyskać z funduszu.

    Pracownik dostanie:

  • wynagrodzenie za pracę, za niezawiniony przestój, chorobowe, za urlop wypoczynkowy,
  • odprawę pieniężną z powodu zwolnienia z przyczyn nie dotyczących pracownika,
  • ekwiwalent za urlop za rok, w którym nastąpiło ustanie zatrudnienia,
  • odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia,
  • dodatki wyrównawcze z art. 230 i 231 Kodeksu pracy.

    Za jaki okres?

    TU SĄ PRZEPISY


  • Ustawa z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (DzU nr 158, poz. 1121)


  • Wypłaty z funduszu są ograniczone w czasie. Punktem odniesienia jest stwierdzenie niewypłacalności zakładu pracy lub dzień ustania zatrudnienia pracownika.

    Można odzyskać pieniądze za okres nie dłuższy niż trzy miesiące poprzedzające datę wystąpienia niewypłacalności pracodawcy lub datą ustania zatrudnienia pracownika. Do ustania zatrudnienia musi dojść w ciągu dziewięciu miesięcy przed uznaniem niewypłacalności.

    A więc wynagrodzenie przysługuje maksymalnie za trzy miesiące sprzed daty niewypłacalności lub za trzy miesiące sprzed daty ustania stosunku pracy. Ustanie stosunku pracy musi nastąpić w czasie nie dłuższym niż dziewięć miesięcy przed data niewypłacalności. Identyczne zasady obowiązują przy wypłacie za przestój, czas choroby, ekwiwalentu za urlop, dodatków wyrównawczych.

    Pieniądze te FGŚP zwraca tylko za okres poprzedzający dzień wystąpienia niewypłacalności firmy. Nie przysługują za czas po dniu wystąpienia niewypłacalności.

    Aby pracownik dostał odprawę pieniężną i odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia, stosunek pracy musi ustać w okresie dziewięciu miesięcy przed data niewypłacalności lub cztery miesiące po tej dacie. To jedyne roszczenia, które fundusz wypłaca po dniu uznania niewypłacalności.

    Kto składa wnioski?

    O zaległe należności, których nie wypłacił upadły przedsiębiorca lub syndyk czy likwidator firmy starać się mogą pracownicy, członkowie rodzin zmarłych pracowników oraz osoby uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym pracowniku. Wnioski kierować należy do biura terenowego FGŚP w Zielonej Górze. - Aby otrzymać zalegle pieniądze, należy mieć prawomocny wyrok o zasądzeniu należności albo zaświadczenie komornika o bezskuteczności egzekucji - informuje Julita Szczepańska-Wróblewska, dyrektor biura w Zielonej Górze.

    O szczegółach można dowiedzieć się na stronie internetowej www.bip.fgsp.gov.pl lub dzwoniąc na infolinię 0 801 50 45 54 albo do oddziału funduszu, tel. 0 68 453 23 15. Wzór wniosku można wydrukować z internetu. Jeśli ktoś zadzwoni do funduszu w Zielonej Górze, wniosek dostanie na adres domowy. Termin składania wniosków upływa 30 czerwca.

    Od początku roku do kwietnia do lubuskiego oddziału FGŚP wpłynęły 394 wnioski i 230 osób już pieniądze dostało.

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska