Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Expose premiera Donalda Tuska. Kiedy odbędzie się głosowanie nad wotum zaufania?

OPRAC.:
Marcin Koziestański
Marcin Koziestański
Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
Wideo
od 12 lat
We wtorek premier Donald Tusk wygłosił w Sejmie swoje expose, w którym przedstawił program działania swojego rządu. Według harmonogramu i zapowiedzi marszałka Sejmu Szymona Hołowni, głosowanie nad wotum zaufania dla powołanego przez Donalda Tuska rządu ma odbyć się ok. godziny 19:00.
We wtorek Donald Tusk wygłosi swoje expose. Głosowanie nad wotum zaufania zaplanowano na godzinę 16:00.
We wtorek Donald Tusk wygłosi swoje expose. Głosowanie nad wotum zaufania zaplanowano na godzinę 16:00. Fot. Sylwia Dąbrowa

Expose premiera Donalda Tuska

We wtorek premier Donald Tusk wygłosił w Sejmie swoje expose, w którym przedstawił program działania swojego rządu. Głosowanie nad wotum zaufania dla Rady Ministrów zgodnie z zapowiedzią marszałka Sejmu Szymona Hołowni odbędzie się ok. godz. 19:00.
22:2612.12.2023

Sejm wybrał skład osobowy Komisji Śledczej do zbadania tzw. wyborów kopertowych

We wtorek posłowie wybrali skład osobowy komisji śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta RP w 2020 roku w formie głosowania korespondencyjnego.

Do komisji wybrano czterech posłow PiS: Waldemara Budę, Przemysława Czarnka, Pawła Jabłońskiego, Mariusza Krystiana.

Klub KO będzie reprezentowany w komisji przez trzy osoby: Magdalenę Filiks, Dariusza Jońskiego i Jacka Karnowskiego. Z PSL-TD w komisji pracować będzie Agnieszka Maria Kłopotek. Lewicę będzie reprezentować Anita Kucharska-Dziedzic, Polskę 2050-TD Bartosz Romowicz, a Konfederację Witold Tumanowicz.

W głosowaniu wzięło udział 449 posłow. Za głosowało 447 posłów (przy większości bezwzględnej 225), nikt nie był przeciw, dwóch posłów wstrzymało się od głosu.

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował, że pierwsze posiedzenie komisji zostało zwołane 13 grudnia

22:0512.12.2023

Sejm we wtorkowym głosowaniu udzielił wotum zaufania rządowi premiera Donalda Tuska. W związku z tym w środę o godz. 9 w Pałacu Prezydenckim odbędzie się zaprzysiężenie jego rządu przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Za przyjęciem wniosku prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska ws. wyboru członków Rady Ministrów zagłosowało 248 posłów, 201 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Sejm bezwzględną większością głosów wybrał Radę Ministrów zgodnie z wnioskiem prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska.

21:5612.12.2023

Donald Tusk z wotum zaufania!

Sejm udzielił wotum zaufania rządowi premiera Donalda Tuska!

21:3812.12.2023

Tusk do posłów, którzy zadali mu pytania: otrzymacie odpowiedź na pytania na piśmie

Otrzymacie państwo na każde pytanie, które było pytaniem, a nie politycznym manifestem, odpowiedź na piśmie do czasu, kiedy spotkamy się następny raz w tej sali, a więc do początku przyszłego tygodnia - powiedział we wtorek wieczorem w Sejmie premier Donald Tusk.

"W zalewie raczej politycznej konfrontacji i politycznych manifestów, otrzymacie państwo na każde pytanie, które było pytaniem, a nie politycznym manifestem, odpowiedź na piśmie. Dostaniecie tę odpowiedź, każde z panów posłów na piśmie do czasu, kiedy spotkamy się następny raz w tej sali, a więc to będzie początek przyszłego tygodnia" - zadeklarował Donald Tusk.

Powiedział, że nie może nie zauważyć tego, że przy przykrej okazji incydentu z udziałem posła Grzegorza Brauna pojawiają się pomysły, by odroczyć posiedzenie Sejmu i kontynuować je w środę. Ocenił ponadto, że "próba odroczenia werdyktu wyborców powinna mieć swoje granice".

20:5412.12.2023

Marszałek Sejmu do R. Fogla: spotka pana wniosek z mojej strony do komisji etyki poselskiej

We wtorek, podczas obrad Sejmu, Radosław Fogiel zwrócił się do Marszałka Sejmu Szymona Hołowni, w związku z incydentem z udziałem Grzegorza Brauna, który zgasił gaśnicą zapalone w Sejmie świece chanukowe.

"Panie Marszałku, proszę się nie oburzać, odpowiedzialność wiąże się z pańską rolą, ja wiem, że to nie jest łatwe, to nie jest tylko poklask i cieszenie się z popularności. Widzi pan, panie Marszałku, do czego może doprowadzić pogoń do lajków i oglądalności? Proszę wziąć odpowiedzialność" - powiedział Fogiel.

"Mamy bardzo wiele pytań do premiera Tuska, ale trudno zadawać je w atmosferze skandalu. Dlatego haniebne dla tej izby jest, że nie poparliście państwo wniosku o odroczenie obrad do jutra. W momencie, kiedy jako pretekst wykorzystujecie skandaliczne zachowanie posła Brauna, po to, żeby większość parlamentarna wycofała swoje pytania, należy się zastanowić - komu to służy. Chcecie skrócić debatę? Chcecie ograniczyć pytania do premiera Tuska?" - dopytywał poseł.

W odpowiedzi marszałek Sejmu zapowiedział, że złoży wniosek do komisji etyki poselskiej o ukaranie posła PiS. "Za obarczenie mnie odpowiedzialnością, czy współodpowiedzialnością za ten antysemicki wybryk, spotka pana wniosek z mojej strony do Komisji Etyki Poselskiej" - rzekł Hołownia.

20:3612.12.2023

Sejm zdecydował: kadencja prezesa PKOl nie będzie przedłużona na osiem lat

Po zebraniu wielu opinii zdecydowaliśmy się wycofać z projektu zmian w statucie Polskiego Komitetu Olimpijskiego zapisu o przedłużeniu do ośmiu lat kadencji prezesa PKOl - poinformował podczas posiedzenia sejmowej komisji kultury fizycznej, sportu i turystyki sekretarz generalny PKOl Marek Pałus.

Tematem posiedzenia komisji było przedstawienie informacji prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego na temat planowanych zmian statutowych w tej organizacji, ze szczególnym uwzględnieniem zmian funkcjonowania organów statutowych.

Projekt, który ma zostać przedstawiony 19 grudnia 2023 na walnym zebraniu PKOl ma - jak zapowiadają jego autorzy - prowadzić do tego, aby PKOl stał się nowoczesną, sprawnie działającą organizacją. Przewiduje zmiany, które mają m.in. wzmocnić głos polskich olimpijskich związków sportowych podczas Walnego Zgromadzenia PKOl. Takie wymagania stawiają narodowym komitetom olimpijskim władze MKOl.

19:4712.12.2023

Czarnek: mamy do czynienia z kontynuacją skandalu tego wieczora

Po przerwie w obradach Sejmu głos zabierał poseł PiS Przemysław Czarnek, który zgłosił wniosek o odroczenie obrad do środy; posłowie zdecydowali o jego odrzuceniu.

"Mamy do czynienia z kontynuacją skandalu tego wieczora" - powiedział Czarnek.

"Pan marszałek zamiast zwracać się do tych, którzy wywołali skandal i to międzynarodowy, patrzył na nas (polityków PiS - PAP) i ma pretensje, że to my, bo to my jako pierwsi zgłosiliśmy wniosek o przerwę. Nie chcieliśmy kontynuować punktu zadawania pytań w sytuacji skandalu, który wydarzył się w Sejmie" - podkreślił.

"Pan ma do nas pretensje?" - dopytywał Czarnek marszałka Hołownie.

"My tu jesteśmy pełnoprawnymi uczestnikami tej debaty i nie będzie nas pan recenzował" - podsumował.

Po wystąpieniu Czarnka, marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował, że wniosek posła PiS został odrzucony, w związku z czym nastąpi kontynuacja zadawania pytań przez 86 posłów.

19:0712.12.2023

Sejm odrzucił wniosek o odroczenie obrad do środy

Sejm odrzucił we wtorek wieczorem wniosek posła PiS Przemysława Czarnka o odroczenie obrad do środy. Wniosek został zgłoszony w związku z incydentem z udziałem posła Konfederacji Grzegorza Brauna.

Po przerwie w obradach Sejmu głos zabierał poseł PiS Przemysław Czarnek, który zgłosił wniosek o odroczenie obrad do środy; posłowie zdecydowali o jego odrzuceniu.

18:3212.12.2023

Po przerwie głosowanie nad odroczeniem obrad

Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski ogłosił we wtorek przerwę w obradach Sejmu do godz. 18.40. Po przerwie ma być głosowany wniosek posła PiS Przemysława Czarnka o odroczenie obrad do środy.

We wtorek poseł Konfederacji Grzegorz Braun, używając gaśnicy proszkowej, zgasił zapalone w Sejmie świece chanukowe. Potem pojawił się na mównicy sejmowej. Po tym wydarzeniu marszałek Sejmu wykluczył go z obrad i zapowiedział skierowanie przeciwko niemu wniosek do prokuratury o zakłócanie obrządku religijnego. Hołownia ogłosił także, że Prezydium Sejmu ukarało posła Brauna odebraniem połowy uposażenia na 3 miesiące i całości diety na pół roku.

17:4912.12.2023

Dlaczego wstrzymano obrady? Braun chwycił za gaśnicę

17:4212.12.2023

Obrady Sejmu zostały przerwane

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia podjął decyzje o wykluczeniu z udziału w posiedzeniu Sejmu posła Konfederacji Grzegorza Brauna w związku z uniemożliwieniem prowadzenia obrad. Obrady zostały przerwane.

"Na podstawie art. 175 ust 5 podejmuje decyzję o wykluczeniu pana z posiedzenia Sejmu. Zgodnie z regulaminem Sejmu proszę opuścić salę posiedzeń" - zwrócił się do Brauna Marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Hołownia poinformował, że wobec posła Grzegorza Brauna zostanie skierowany wniosek do prokuratury w związku z zakłóceniem przez niego obrzędu religijnego na terenie Kancelarii Sejmu.

Wcześniej poseł Grzegorz Braun, używając gaśnicy proszkowej, zgasił zapalone w Sejmie świece chanukowe. Potem pojawił się na mównicy sejmowej.

17:1012.12.2023

Wśród tematów m.in. renta wdowia i ustawa antykorupcyjna

Tadeusz Tomaszewski (Lewica) pytał Tuska o politykę senioralną, co z tzw. emeryturą wdowią, kwestią podniesienia zasiłku pogrzebowego i wprowadzeniem emerytur stażowych.

Jarosław Sachajko (Kukiz'15) chciał wiedzieć, czy nowy premier uzupełni tzw. ustawę antykorupcyjną o zakaz zatrudniania rodzin posłów w spółkach Skarbu Państwa.

Dariusz Matecki (PiS) pytał Tuska m.in., co zamierza zrobić z Wojskami Obrony Terytorialnej (WOT), w jaki sposób mają być rozwijane.

Bartłomiej Pejo (Konfederacja), chciał wiedzieć, co nowy premier zamierza zrobić dla kierowców. Pytał, czy nadal - szczególnie ci ubożsi - będą wypychani z miast. Pytał też, czy będzie zmieniony harmonogram wprowadzenia na stacje benzyny e10, która - jak mówił - nie jest przystosowana dla starszych aut.

Paweł Szefernaker (PiS) podkreślił, że jego formacja będzie pracowitą i skuteczną opozycją. "Nie przegapimy żadnego waszego kłamstwa, z każdej obietnicy będziemy was rozliczać" - mówił do nowej większości sejmowej polityk PiS.

Władysław Teofil Bartoszewski (PSL-TD) pytał Tuska o przyszłe, polskie inicjatywy na forum Unii Europejskiej, "tak, aby Unia dyskutowała o naszych projektach i naszych propozycjach".

Władysław Dajczak (PiS) przypomniał, że podczas jednego z wieców wyborczych Tusk zadeklarował, że w ciągu pierwszych 100 dni zostanie wprowadzona zmiana polegająca na zwolnieniu z podatku emerytów zarabiających do 5 tys. zł. Polityk PiS dopytywał, kiedy ta zapowiedź zostanie wykonana.

Bartosz Kownacki (PiS) pytał Tuska, czy daje gwarancję, że będą wykorzystane w tej kadencji wszystkie pieniądze na modernizację armii. Polityk PiS przekonywał, że nie wszystkie środki na cel zostały wykorzystane, kiedy Tusk poprzednio był szefem rządu.

17:0312.12.2023

Posłowie pytają Tuska

Marcin Porzucek (PiS) pytał Tuska, kiedy będziemy płacić po 5 zł za litr paliwa, wskazywał, że w kampanii wyborczej takie zapowiedzi złożył lider PO. Polityk PiS wskazywał też, że Orlen - "nasz czempion narodowy" - doskonale radzi sobie na rynku Europy środkowo-wschodniej.

Z kolei Cezary Tomczyk (KO) zarzucał politykom PiS, że dla nich Polska i spółki Skarbu Państwa "to był po prostu łup". Tomczyk mówił o Tusku, że dzisiaj zaczyna się inny standard, "ponieważ pojawia się człowiek, który rezygnuje z ważnej funkcji europejskiej po to, żeby walczyć o polskiej sprawy tutaj (w kraju)". "I to jest moment wyjątkowy, historyczny" - dodał Tomczyk.

Urszula Pasławska (PSL-TD) wskazywała - w kontekście ambitnych planów nowego rządu - że trzeba zadbać o zrównoważony rozwój. Upominała się o samorządy, konieczność odpolitycznienia Lasów Państwowych i przywrócenie godności mundurowi leśnika.

Arkadiusz Sikora (Lewica) zwracał uwagę na tony toksycznych odpadów zalegających np. na Dolnym Śląsku; mówił, że samorządy nie dają sobie rady z uprzątnięciem tych składowisk. "Jedną z podstawowych i bardzo szybkich decyzji powinno być stworzenie specjalnego funduszu, który pozwoli samorządom wspólnie z rządem te nielegalne wysypiska śmieci uprzątnąć, bardzo o to proszę" - mówił Sikora.

16:4812.12.2023

Z USA płyną gratulacje

Biały Dom pogratulował Donaldowi Tuskowi wyboru na premiera. „Cenimy partnerstwo Polski w tak wielu kwestiach jak wsparcie dla Ukrainy, wspólne wartości demokratyczne, energetyka i innych”– oświadczył doradca prezydenta USA Jake Sullivan. We wtorek rano gratulacje przekazał też ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.

16:2012.12.2023

Trwa zadawanie pytań Donaldowi Tuskowi. Zadano dopiero około połowę z zaplanowanych pytań

W wystąpieniach posłów pojawiają się m.in. pytania o środowisko i infrastrukturę. Chodzi np. o prośby o budowy obwodnic, zapewnienie dojazdów, unowocześnieniu tras. Pojawiają się też liczne pytania odnoszące się do wcześniejszych lat rządów Donalda Tuska i Platformy Obywatelskiej od 2007 r. Wśród najciekawszych tematów są też kwestie wojskowości i obrony granic.

Po zadaniu wszystkich pytań, Donald Tusk będzie miał czas na odpowiedź na nie. Nowy premier obiecał odnieść się do wszystkich pytań.

16:0312.12.2023

Pierwsze kłamstwo Donalda Tuska? Niespójność w trakcie expose

16:0012.12.2023

Najważniejsze elementy w expose premiera Donalda Tuska

15:1712.12.2023

Aleksander Kwaśniewski o Tusku: do polityki europejskiej wraca polityk wagi najcięższej

Były prezydent Aleksander Kwaśniewski, który przysłuchiwał się expose Tuska w Sejmie, ocenił w rozmowie z dziennikarzami, że było ono "nietypowe, ale mówiło, o tych najważniejszych kwestia, z którymi się zgadza". "Odbudowanie wspólnoty, Polska pozycja w NATO, w Unii Europejskiej, bezdyskusyjne wsparcie dla Ukrainy. Cały zestaw działań, które chce podjąć, a które już znamy z wcześniejszych projektów, choćby z tych pierwszych 100 dni" - wymieniał były prezydent.

"Skład ekipy rządowej znaliśmy wcześniej, jest mocno polityczny, jest koalicyjny, dużo kobiet. I co mi się podoba - jest sporo ludzi, w tym najlepszym energetycznym wieku dla polityki, czyli wtedy, kiedy ja zostawałem prezydentem, czterdzieści parę lat, to jest bardzo obiecujące" - dodał.

Ocenił, że "trzeba szybko odbudować polską pozycję w Unii Europejskiej, rozmawiać z sojusznikami, być przygotowanym na być może bardzo poważne zmiany, które będą w przyszłym roku w Stanach Zjednoczonych w związku z wyborami, sądzę, że to spotkanie z krajami bałtyckimi, skandynawskimi ws. wzmocnienia granic i opanowania tego ruchu migracyjnego, to też jest bardzo ważne".

"Jak rozumiem, sprawa KPO jest rozstrzygnięta, pieniądze przyjdą, więc to można już w jakimś sensie odhaczyć i pieniądze przekazać ministrom, żeby mądrze je wydawali, ale też zgadzam się z tym, co Tusk powiedział trochę żartem, trochę butnie, że jego nikt w UE nie ogra. To jest prawda, tzn. do polityki europejskiej wchodzi polityk chyba najbardziej doświadczony, albo przynajmniej jeden z najbardziej doświadczonych" - wskazał.

Jak mówił, "do polityki europejskiej wraca polityk rzeczywiście wagi najcięższej, z którego zdaniem będą się liczyć, i który może bez żadnych wątpliwości czy podejrzeń o to, że nie jest europejski, na przykład zwracać uwagę na niedojrzałość niektórych projektów, które przygotowuje Unia Europejska, czy to, że za szybko jest na nie".

15:1112.12.2023

Jakubiak po expose: nie mogę się pogodzić, że pokazujecie Polskę jako ciemnogród i zaścianek Europy

Marek Jakubiak podsumował expose wygłoszone we wtorek w Sejmie przez premiera Donalda Tuska słowami: "Przebrał się diabeł w ornat i ogonem na mszę dzwoni".

Jakubiak podkreślił, że wyczuwa w stwierdzeniu, że rząd Tuska będzie dbał o lasy, "dwoistość postawy". "Sprowadzi pan tu następną IKEA-ę?" - pytał.

"Nie mogę się pogodzić z tym, że państwo polskie pokazujecie, w tym micie politycznym, jako jakiś ciemnogród, jakiś zaścianek Europy, że tu trzeba wszystko naprawiać, że jest wszystko źle, a będzie znacznie lepiej. Wiecie państwo, nie tylko my słuchamy tego Sejmu, nas słuchają również ludzie za granicą oraz inwestorzy. Ja bym prosił stronę, która przejmuje rządy, aby trochę bardziej roztropnie traktować takie wypowiedzi" - zaapelował.

Zdaniem Jakubiaka, "Polska przeżywa wielką metamorfozę i to widzą wyraźnie państwa zachodnie". "Wydaje się, że kontynuacja polityki byłaby wskazana" - mówił.

Przypomniał słowa prof. Władysława Bartoszewskiego, że Polska jest jak "brzydka panna na wydaniu bez posagu". "Poważnie? Tak postrzegacie swoją ojczyznę? Muszę powiedzieć, że tutaj się absolutnie różnimy" - zastrzegł. "Polska jest najpiękniejszą kobietą na świecie. Zdolną, silną, inteligentną i jest wyjątkowa, bo jest nasza. Nikt nie ma drugiej takiej kobiety na świecie, o którą walczyłoby i oddawało życie tylu Polaków po to właśnie, żeby istniała. Polska to jest nasze dobro, to jest nasza matka i to jest nasza ojczyzna" - podkreślił.

15:0012.12.2023

Gawkowski: jestem bardzo zadowolony z expose Tuska

"Expose premiera Tuska było bardzo jasne, czytelne i mówiące o solidarności, o solidarności pokoleniowej, solidarności międzyludzkiej i solidarności wewnątrz Polski" – powiedział PAP szef klubu Lewicy.

Zdaniem Gawkowskiego, Donald Tusk wplótł w wystąpienie wiele lewicowych postulatów m.in. podwyżki dla nauczycieli, drugą waloryzację rent i emerytur. "Jestem bardzo zadowolony z expose, o wiele z tych postulatów walczyliśmy. Dla nas są to kwestie kluczowe, które chcemy załatwić w 2024 r." – wskazał. "Cieszę się, że padło zdanie: +to co zostało dane nie będzie odebrane+" – dodał.

Gawkowski chwalił również część expose dot. polityki europejskiej i zagranicznej. "Cieszę się, że Donald Tusk mówił też o wsparciu Ukrainy" – podkreślił. "To dobry czas dla Polski. Cieszę się ze słów, które wygłosił dziś Donald Tusk" – mówił.

Pytany o nowo powstałe ministerstwo równości i praw kobiet, na którego czele stanie posłanka Lewicy Katarzyna Kotula zapewił, że jest to niezwykle ważny urząd. "Lewica uzyskała w tych negocjacjach bardzo dużo i bardzo cieszymy się z czterech resortów, które obejmiemy. Mocna obecność Lewicy w rządzie oznacza, że postulaty, na które nasi obywatele oddali głos w wyborach będą realizowane" – oświadczył.

14:2512.12.2023

"Ogólniki, patos i granie na emocjach". Krzysztof Bosak ocenił expose Donalda Tuska

Zapowiadaliśmy przez całą kampanię wyborczą, że nie poprzemy ani rządu Mateusza Morawieckiego, ani rządu Donalda Tuska. Słowa dotrzymujemy. I mamy już w tym expose wyjaśnienie, jasną listę dowodów, dlaczego tego nie zrobimy. To było przede wszystkim expose, z naszej perspektywy, niezwykle podobne do wystąpień polityków PiS-u, otóż oni prezentują pewien specyficzny rodzaj mesjanizmu, uważają, że tylko oni są w stanie uratować Polskę, oni nie są od tego, żeby normalnie rządzić, oni są od tego, żeby tutaj definiować zasady, wartości, wszystkim coś tu tłumaczyć. Dziś przyszedł pan i zaprezentował to samo, tylko w innej odsłonie - ocenił Krzysztof Bosak.

Jak mówił, "z dwóch godzin przez ponad godzinę słyszeliśmy ogólniki, patos, granie na emocjach, odwoływanie się nawet do samobójstw, podczas gdy to również przed pana Kancelarią Premiera, kiedy pan był premierem, też spalił się człowiek, z powodu frustracji, różnych problemów".

Ocenił, że w expose były "ogólniki, patos, granie na emocjach, mnóstwo ogólnych zapowiedzi o charakterze ideologicznym".

14:1512.12.2023

Expose Donalda Tuska. Posłowie rozpoczęli serię pytań

Po godzinie 14:10 posłowie rozpoczęli serię pytań do premiera po tym, jak Donald Tusk wygłosił w Sejmie expose. Posłowie mają minutę na zadanie pytania, a na listę wpisało się 253 osób. 

13:4412.12.2023

Ponad 250 pytań do premiera Donalda Tuska

Jak ogłosił marszałek Sejmu Szymon Hołownia, na listę pytań ws. expose Donalda Tuska zgłosiło się ponad 250 osób. Obecnie zarządzono przerwę, po której zgłoszeni posłowie zwrócą się z pytaniami do premiera.

12:4412.12.2023

"Głosi pan nienawiść i okrucieństwo". Mariusz Błaszczak o expose Donalda Tuska

To pan nakręcił spiralę nienawiści. (...) Miłosierdzie niech pan zostawi Bogu, sam pan głosi nienawiść i okrucieństwo. Ileż to nasłuchaliśmy się w ostatnich miesiącach o polityce miłości, którą gwarantuje koalicja zemsty i chaosu. Wpięliście sobie w klapy marynarek serca i udajecie piewców pokoju. (...) Nie zdobywacie władzy dzięki polityce miłości, tylko polityce ośmiu gwiazdek  - powiedział Mariusz Błaszczak podczas dyskusji nad expose Donalda Tuska.

12:3912.12.2023

Mariusz Błaszczak o expose Donalda Tuska

Mariusz Błaszczak z ramienia Prawa i Sprawiedliwości odniósł się do expose premiera Donalda Tuska. Jak zaznaczył, jego przemówienie było "pełne kłamstw i braku uczciwości". 

Wykorzystywanie listy samobójcy, aby uzasadnić swoją politykę, to najpodlejsze co można zrobić. Wynoszenie aktu samobójstwa popełnionego w takich okolicznościach do czynu bohaterskiego, to najniższe zagranie, jakie można sobie wyobrazić. (...) Gdyby miał pan odrobinę uczciwości, zacytowałby pan list, jaki napisał do pana człowiek, który podpalił się pod kancelarią w 2011 roku, kiedy pan był premierem - powiedział podczas dyskusji nad expose Donalda Tuska Mariusz Błaszczak.

12:2812.12.2023

Donald Tusk zakończył expose

Po godzinie 12:20 premier Donald Tusk zakończył swoje expose, podczas którego potwierdził, kto obejmie stanowiska w ministerstwach.

12:1612.12.2023

Co się stanie ze Służbami Specjalnymi? Donald Tusk: Szybkie i jednoznaczne decyzje

Premier Donald Tusk podczas swojego expose potwierdził, że koordynatorem Służb Specjalnym zostanie Tomasz Siemoniak. 

W środę przed wyjazdem na szczyt w Brukseli będę brał udział w Kolegium ds. Służb Specjalnych. Zapadną szybkie i jednoznaczne decyzje - powiedział Donald Tusk.

12:1412.12.2023

Donald Tusk zapowiada błyskawiczny audyt w spółkach Skarbu Państwa. ministrem aktywów Borys Budka

Borys Budka będzie odpowiadał za aktywa państwowe, przeprowadzimy błyskawiczny audyt i przedstawimy obraz tego, co działo się w spółkach Skarbu Państwa – zapowiedział Donald Tusk.

12:1212.12.2023

Andrzej Domański ministrem finansów

Ministrem finansów zostanie Andrzej Domański, będzie gwarantem, że potrzeby na realizację programu zostaną zabezpieczone, a jednocześnie państwo nie będzie narażone na turbulencje finansowe, gwarantem finansowego rozsądku – powiedział premier Donald Tusk podczas expose.

12:0512.12.2023

Co dalej z Centralnym Portem Komunikacyjnym? Zapowiedź Donalda Tuska

Donald Tusk podczas swojego expose zapowiedział, co zrobi rząd z projektem Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Przyszłość CPK rozstrzygnie się w transparentny sposób. W tym procesie będą uczestniczyli eksperci. Projekt będzie służył Polsce, Polkom i Polakom - zapowiedział premier.

O której głosowanie nad wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska?

Jak wynika z porządku obrad Sejmu, przedstawienie przez premiera programu działania oraz składu Rady Ministrów wraz z wnioskiem w sprawie wyboru Rady Ministrów zaplanowano w godzinach 10-16. Przewidziane są 10-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 5-minutowe oświadczenie w imieniu koła.

Trwa głosowanie...

Czy Donald Tusk będzie dobrym premierem?

Tusk zapowiedział, że będzie chciał skupić się na planowanych działaniach, zastrzegając, że nie może pominąć tego, co się dzieje w ostatnich dniach i tygodniach.

O godz. 16:00 ma odbyć się głosowanie nad wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Na czym w swoim wystąpieniu skupi się Donald Tusk?

W ubiegły piątek Tusk - odnosząc się do swojego wstąpienia w Sejmie - zapowiedział, że będzie chciał skupić się na planowanych działaniach, zastrzegając, że nie może pominąć tego, co się dzieje w ostatnich dniach i tygodniach.

- PiS postanowił wykorzystać ostatnie tygodnie do dewastowania, demolowania państwa polskiego, do rozrzucania pieniędzy pełnymi garściami dla swoich. Staramy się to dokładnie monitorować. Co się da, zatrzymamy – stwierdził Tusk.

Zapowiedział również, że nowy rok zacznie się od wypłaty 800+ oraz 30 proc. podwyżek dla nauczycieli. Zadeklarował też, że będzie robił wszystko, żeby zapowiedź z kampanii wyborczej dot. 100 konkretów na 100 dni zrealizować w maksymalnym stopniu. Wskazał, że jego zamiarem jest wprowadzenie kwoty wolnej od podatku w wysokości 60 tys. zł.

- Będziemy przestrzegali zasady roku podatkowego, więc na pewno w ciągu 100 dni to się nie zdarzy - powiedział.

Tusk zapowiedział też wtedy audyt w ministerstwach, a także przegląd kadr, bo - jak mówił - wiele osób znalazło się w urzędach i instytucjach po znajomości. Dodał, że będą pracowały też zespoły interdyscyplinarne, w których będzie prokuratura. Wskazywał też na marnowanie i rozdawnictwo pieniędzy, do jakich dochodziło w ostatnich tygodniach, w związku z czym poinformował, że od razu po powołaniu rządu będzie wymagał od swoich ministrów błyskawicznych działań służących wyjaśnieniu i zastopowaniu "strumienia złych decyzji".

Donald Tusk wybrany na premiera

Sejm wybrał w poniedziałek wieczorem w ramach tzw. drugiego kroku konstytucyjnego przewodniczącego PO Donalda Tuska na premiera. Opowiedziało się za tym 248 posłów, 201 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Wcześniej w poniedziałek posłowie w głosowaniu nie udzielili wotum zaufania rządowi premiera Mateusza Morawieckiego. Inicjatywę w sprawie wyboru premiera i rządu przejął w tej sytuacji Sejm. Jedynym kandydatem, zgłoszonym przez przedstawicieli większości, którą mają KO, Trzecia Droga i Lewica, na to stanowisko był Donald Tusk.

Sejm wybiera Prezesa Rady Ministrów oraz proponowanych przez niego członków Rady Ministrów bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Następnie prezydent powołuje tak wybrany rząd i odbiera od niego przysięgę.

Donald Tusk w latach 2007–2014 był prezesem Rady Ministrów stojącym na czele swojego pierwszego i drugiego gabinetu.

ag

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Expose premiera Donalda Tuska. Kiedy odbędzie się głosowanie nad wotum zaufania? - Portal i.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska