Eliminacje ME 2016. Euro bez Holandii, Włosi zepchnęli Norwegię do baraży

Hubert Zdankiewicz (AIP), wideo: Agencja TVN/x-news
uefa
We wtorek, 13 października reprezentacja Holandii przegrała w Amsterdamie 2:3 z Czechami i straciła ostatecznie szanse na awans do przyszłorocznych mistrzostw Europy we Francji.

By dostać się do baraży trzeci zespół ubiegłorocznego mundialu w Brazylii musiał wygrać z Czechami i liczyć na to, że Turcja przegra z pewną już awansu Islandią. Już do przerwy Oranje przegrywali jednak 0:2 po trafieniach Pavla Kaderabeka i Josefa Surala. W 66. minucie piłkę do własnej bramki skierował w dodatku Robin Van Persie.
Holendrom udało się w końcówce zmniejszyć rozmiary porażki, po golach Klaasa-Jana Huntelaara i Van Persiego (który trafił tym razem do właściwej bramki). Nic więcej nie byli jednak w stanie zrobić. Turcja z problemami, ale pokonała 1:0 Islandię i wywalczyła sobie bezpośredni awans, jako jedyna drużyna z trzeciego miejsca.

Bezpośredni awans wywalczyła także Chorwacja, która pokonała na wyjeździe 1:0 Maltę. Pomogli jej Włosi, którzy wygrali 2:1 z Norwegią, spychając ją na trzecie miejsce w grupie. W barażach zagrają ponadto Bośnia i Hercegowina, Słowenia, Szwecja, Węgry i Dania.
Losowanie par barażowych odbędzie się w niedzielę w szwajcarskim Nyonie. Mecze odbędą się w w dniach 12–17 listopada.