Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin z części humanistycznej lubuscy gimnazjaliści mają już za sobą

oprac. Agata Wolańska
Uczniowie z Gimnazjum nr 3 w Zielonej Górze po pierwszym egzaminie. 19 kwietnia
Uczniowie z Gimnazjum nr 3 w Zielonej Górze po pierwszym egzaminie. 19 kwietnia Mariusz Kapała / GL
Czy był trudny? - Wiedza o społeczeństwie tak. Polski i historia nie - uważa Alicja Gruse z Gimnazjum nr 7 w Gorzowie. Najtrudniejsze pytanie? - O szarą strefę - uważa Eryk Nawrocki.

Gorzów Wielkopolski
Do egzaminu w Gorzowie przystąpiło 916 uczniów z 12 gimnazjów. Najpierw rozwiązywali zadania z historii i wiedzy o społeczeństwie, a później - po krótkiej przerwie - z języka polskiego.

- W części historycznej nie było praktycznie żadnych trudnych zadań, wszystkie były raczej na logikę. Z polskiego za to trzeba było coś wiedzieć, tak samo jak z WOS-u - mówi Eryk Nawrocki.

Uczniowie musieli m.in. napisać rozprawkę nt. tego, czy marzenia mają moc sprawczą.

Zielona Góra
W zielonogórskim gimnazjum nr 6 uczniowie byli w pełni gotowości już po godz. 8. Odbyło się też szkolenie dla kadry pedagogicznej. Na korytarzach panował spokój i uśmiechy na twarzach zdających. - W końcu jesteśmy dobrze przygotowani - wyznali uczniowie.

Alicja Nawara z klasy III B Gimnazjum nr 3 w Zielonej Górze najbardziej obawiała się rozprawki. - Ale dałam radę, planów na napisanie jej miałam milion. Część historyczna była dosyć łatwa. Było dużo tekstu do pytań - przyznała.

Dawid z Gimnazjum nr 3 uważa, że polski był taki sobie, historia łatwa. - Ale mam nadzieję że mi dobrze pójdzie i dostanę się do mojej wymarzonej szkoły - stwierdził.

Kuba z tej samej szkoły w Zielonej Górze ma również nadzieję, że wszystko pójdzie dobrze. - Njbardziej boję się matematyki. To największy problem. Z językami powinno być dobrze. Jestem optymistą - przyznał.

Nowa Sól
Zacząć rozprawkę o tym, czy marzenia mają sprawczą moc było ciężko. Trudno tak od razu było nawiązać do odpowiednich lektur. Ale udało mi się. Przywołałam m.in. „Balladynę” oraz „Starego człowieka i morze” – opowiada Klaudia Bajer.
- Myślę, że było w miarę okej. Egzamin nie był strasznie trudny – stwierdziła Weronika Malcher. Jednak trudność sprawiła też rozprawka. – Myślę, że marzenia mają sprawczą moc, ale chwilę musiałam pomyśleć żeby jakiś przykład przytoczyć – przyznała uczennica.

W środę gimnazjaliści oprócz rozprawki z języka polskiego mieli też zadania z historii i wiedzy o społeczeństwie.
- Z WOS-u było aż pięć pytań związanych z podziałem gmina, powiat, województwo. O tym, jest bardzo mało godzin w programie, a było aż pięć pytań – nauczycielka historii w szkole Agata Kasprowicz.
W czwartek będzie czas na sprawdzenie umiejętności z matematyki i przyrody, a w piątek z języka obcego.

Zobacz też: Egzamin gimnazjalny w Nowej Soli

Egzamin gimnazjalny 2017: Na początek język polski [WIDEO]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska