Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzięki tej współpracy udaje się odzyskać cenne zabytki

Redakcja
Wojewódzka konserwator zabytków Barbara Bielinis-Kopeć i zastępca komendanta wojewódzkiego policji Piotr Fabijański
Wojewódzka konserwator zabytków Barbara Bielinis-Kopeć i zastępca komendanta wojewódzkiego policji Piotr Fabijański Leszek Kalinowski
Ścisła współpraca między konserwatorem zabytków a policją trwa od 2005 roku. Wczoraj odnowiono umowy, na mocy których nie tylko udaje się odzyskać ważne zabytki.

Skala przestępczości wobec dziedzictwa kulturowego w Polsce od lat utrzymuje się na wysokim poziomie. Stąd konieczna jest współpraca konserwatorów i policji. Wiele się w kraju zmienia, także prawo. Trzeba umowy o współpracy dostosować do nowcyn zapisów i realiów. Generalny Konserwator Zabytków podpisał porozumienie z Komendantem Głównym Policji już w lutym. Teraz dokumenty podpisują wojewódzcy konserwatorzy i komendanci policji.

Zespół konserwatora wspiera policję m.in. przy rozpoznawaniu obiektów, na które natrafiają podczas prowadzonych czynności. Funkcjonariusze pomagają odzyskać cenne zabytków, na które m.in. w sieci zauważają konserwatorzy. Np. zastępca lubskiego konserwatora Kamila Domagalska na portalu sprzedażowym zauważyła misę chrzścielną. Policji udało się ją odnaleźć i zabezpieczyć. Dziś jest już na swoim miejscu w kościele.

- Współpraca układa się wzorcowo - mówi zastępca komendanta wojewódzkiego policji podispektor Piotr Fabijański. - Sam przekonałem się wiele razy, jakim profesjonalnym zespolem są specjaliści z grupy pani konserwator.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska