Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Działo się 1050 lat temu. Teraz też się dzieje!

Redakcja
Dni Grodu Santok w 2016 r.
Dni Grodu Santok w 2016 r. Tomasz Rusek
Santok szykuje iście historyczną imprezę. I bierze się za porządną rewitalizację pamiątek po dawnych czasach.

Już w piątek zaczynają się Dni Grodu Santok, czyli coroczna impreza. Zaprezentują się na niej m.in. grupy rekonstrukcyjne (zgodnie z nazwą, odtwarzają dawne wydarzenia, głównie bitwy). Szczegółowy program imprezy niżej.

Ale cała gmina bierze się porządnie bierze się za swoją historię. W planach jest m.in. utworzenie ścieżki edukacyjnej wzdłuż bunkrów.

Przygotowaniem ścieżki zajmą się bowiem... skazani z zakładu karnego. - Jedyny koszt to ok. 2-3 tys. zł na foldery informacyjne - mówi wójt. Ścieżka ma być gotowa we wrześniu.

W ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych przewidziany jest z kolei remont promenady, muzeum i grodziska. - W sumie w ramach ZITów gmina otrzyma ok. 3 mln zł - informuje wójt. Podkreśla jednak, że jeśli chodzi o grodzisko, niewiele można tam wyremontować ze względu na zakazy konserwatorskie czy archeologiczne. - Ale także tam planujemy utworzenie ścieżki edukacyjnej - zapowiada Ludniewski. W planach są także remonty kościołów: dzwonnica w Santoku, kościoły w Wawrowie, Czechowie, Gralewie, Janczewie i Lipkach Wielkich.

Zdaniem włodarza gminy drugim Biskupinem nazwać nie będzie można. Jego opinię podziela też Grzegorz Kuklewsk z fundacji Gloria Grifiin, mającej spory udział w organizacji Dni Grodu Santok. - Biskupin pokazuje jeden okres historyczny, a Santok pokaże ich więcej - śmieje się Kuklewski.

Rozkład imprezy:
12.00 korowód (organizator: Muzeum Grodu Santok) 12.45 uroczyste otwarcie festynu - przekazanie klucza do grodu (scena na promenadzie) 13.00 scenki historyczne (wykonane przez uczniów szkół santockich szkół) 14.00 powitanie gości przez wójta 14.15-18.00 pokazy historyczne pokazy kaskaderskie warsztaty rzemiosł dawnych walki i turnieje wojów koncerty muzyki dawnej 18.00 Rekonstrukcja bitwy z 967 r. 22 września Mieszko I najprawdopodobniej właśnie w Santoku stoczył walkę z Wichmanem i Wolinianami. Stawką było panowanie nad obszarem na wschód od Odry. Wichman poległ w tej bitwie. Zwycięstwo odnieśli Polanie.

Santok party

19.00 koncerty zespołów
22.40 fire show i fajerwerki
23.10 koncerty zespołów - cd.
00.15 zabawa z DJ-em
03.00 zakończenie imprezy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska