MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Domowe szybkie ciepło

(uk)
Podpowiadamy, jak wybrać kocioł centralnego ogrzewania.

Chcesz zmienić kocioł grzewczy? Nie rób tego sam! Skonsultuj swój wybór z projektantem i instalatorem.

Każdy właściciel domu jednorodzinnego wie, jak ważną sprawą jest właściwy dobór urządzeń grzewczych. Pomimo tego, często zdarza się, instalujemy bardzo dobre urządzenia renomowanych firm ze bez konsultacji z fachowcami i okazuje się, że nie zdają one w naszym domu egzaminu. Dlatego każdy wybór trzeba skonsultować z projektantem i instalatorem.

Przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego kotła, koniecznie musimy zwrócić uwagę na rodzaj paliwa, ilość ciepła (moc) potrzebną do ogrzania budynku, ilość uzyskiwanej ciepłej wody użytkowej, miejsce, w którym można zamontować kocioł, typ urządzenia, automatykę, serwis i gwarancję producenta.

Jakie paliwo, taki kocioł

Kotły na gaz ziemny są kupowane najczęściej i jest ich największy wybór. Produkowane są jako jednofunkcyjne (tylko do ogrzewania pomieszczeń i współpracy z zasobnikiem) lub dwufunkcyjne (do ogrzewania i podgrzewania cieplej wody użytkowej). Większość firm produkujących kotły na gaz ziemny oferuje podobne urządzenia przeznaczone do spalania gazu płynnego.

Kotły olejowe są droższe od gazowych i wymagają częstszej i droższej obsługi serwisowej. Zapewniają jednak podobny komfort ogrzewania i przygotowania ciepłej wody, jak gazowe.

Kotły na paliwa stałe - ogrzewanie nimi jest stosunkowo niedrogie, ale uciążliwe. Trzeba systematycznie dokładać opału do kotła i usuwać popiół.

Kotły elektryczne względu na wysokie koszty ogrzewania energią elektryczną są rzadko stosowane. Inwestorzy, którzy są zmuszeni ogrzewać dom prądem, wybierają raczej grzejniki elektryczne, ogrzewanie podłogowe albo piece akumulacyjne.

Do kotłowni czy łazienki?

Kotły są produkowane jako wiszące lub stojące. Jeśli w domu jest pomieszczenie gospodarcze lub specjalnie przeznaczone na kotłownię, można wybierać zarówno wśród kotłów stojących, jak i wiszących. Kotły stojące mają większe wymiary niż urządzenia przeznaczone do zawieszenia na ścianie. Mają również większą masę. Jeśli w domu nie ma specjalnego pomieszczenia na kocioł, lepiej wybrać kocioł wiszący, bo do jego zainstalowania potrzeba jedynie trochę wolnej powierzchni na ścianie.

Wybierz swój typ

Kotły dostępne w sprzedaży można podzielić na kilka podgrup ze względu na: - sposób podgrzewania ciepłej wody (jednofunkcyjne z zasobnikiem, dwufunkcyjne, dwufunkcyjne z wbudowanym zasobnikiem), - sposób doprowadzenia powietrza (z otwartą lub zamkniętą komorą spalania), - sprawność (kondensacyjne - powyżej 100 proc. - i tradycyjne).

ZREKOMPENSOWAĆ STRATY CIEPŁA
Jeśli znane są straty cieplne domu (informacja taka znajduje się w projekcie), sprawa jest stosunkowo prosta. Dobierany jest kocioł o mocy zbliżonej do mocy wyliczonej w projekcie. Jeśli dokładne straty ciepła nie są jednak znane, można je określić szacunkowo. Przyjmuje się wtedy, że wynoszą one odpowiednio: - w domach wybudowanych przed 1980 r. - około 150 W/mkw. (60 W/msześć.), - w domach wzniesionych w latach 1980-92 - około 100 W/mkw. (40 W/msześć.), - w domach, które powstały po 1992 r. - około 70 W/mkw. (30 W/msześć.).

od 7 lat
Wideo

Młodzi często pracują latem. Głównie bez umowy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska