Cudowna moc wiatru. Podpowiadamy, jak założyć elektrownię...

Cudowna moc wiatru. Podpowiadamy, jak założyć elektrownię wiatrową na własnym podwórku

(id)

Gazeta Lubuska

Aktualizacja:

Gazeta Lubuska

Cudowna moc wiatru. Podpowiadamy, jak założyć elektrownię wiatrową na własnym podwórku
Cudowna moc wiatru. Podpowiadamy, jak założyć elektrownię wiatrową na własnym podwórku

©fot. sxc.hu

Jeżeli będziemy korzystać z paliw kopalnianych na takim poziomie jak dotychczas, złoża węgla wyczerpią się za 220 lat, natomiast zasoby ropy naftowej i gazu ziemnego znikną już za 40 lat. Aby tego uniknąć, czas zainwestować w energię odnawialną.
Doskonale wie o tym jeden z naszych Czytelników, który postanowił postawić na swojej działce wiatrak produkujący energię. W liście do redakcji prosi o kilka wskazówek związanych z budową, jaki i eksploatacją wiatraka.

Parametry techniczne

Przede wszystkim należy wybrać odpowiednie miejsce. Elektrownia wiatrowa zajmuje około 20 mkw. Jej fundament znajduje się na głębokości 1 metra, natomiast średnica fundamentu sięga 25 metrów.

Dzięki temu mamy pewność, że nasz wiatrak będzie stabilny.
Dodatkowo grunt, na którym go postawimy nadal będzie mógł być przeznaczony pod uprawy. Należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od jezdni.

- Najbezpieczniej jest umieścić elektrownię wiatrową w odległości odpowiadającej co najmniej wysokości samego wiatraka - czytamy na stronie Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Jest to urządzenie wysokie. Sama wieża to 78 - 105 cm, a do tego należy jeszcze dodać wysokość trzech łopat (kolejne 45 - 50 cm). Z całą pewnością jest to ingerencja w krajobraz.

Musimy się liczyć, że nie każdemu przypadnie ona do gustu.

- Przy budowie elektrowni wiatrowej, tak jak w przypadku każdej konstrukcji, potrzebne jest pozwolenie na budowę które można uzyskać w urzędzie gminy/miasta - mówi Jacek Tukaj, specjalista z Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Ile kosztuje i jak to załatwić

Kolejnym ważnym aspektem jest wybór typu elektrowni wiatrowej. Te najmniejsze, przydomowe zaczynają produkować energię nawet przy podmuchach bliskich zeru.

Duże turbiny przemysłowe potrzebują o wiele silniejszego wiatru (przynajmniej ok.4 m/s). Gdy jego prędkość wzrasta powyżej 25 m/s, turbina przechodzi w tryb pracy bezpiecznej. Nie generuje energii elektrycznej.

Jeżeli nasza przydomowa elektrownia wyprodukuje więcej energii niż potrzebujemy, możemy sprzedać nadwyżkę mocy.

- Nie jest to takie proste jakby się mogło wydawać. W przypadku chęci sprzedaży energii wytwórca musi być podłączony do sieci elektroenergetycznej. Wiąże się to z całą procedurą przyłączenia do sieci uzgadnianą z jej operatorem. Wytwórca musi uzyskać koncesję oraz umowy na sprzedaż energii - mówi Tukaj.

Budując elektrownię wiatrową musimy liczyć się z ogromnymi kosztami związanymi z inwestycją, sięgającymi nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Na szczęście, dla małych projektów można uzyskać pomoc z Regionalnych Programów Operacyjnych dla poszczególnych województw. Środki rozdysponowują także Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nie można zapominać również o preferencyjnych kredytach udzielanych przez Bank Ochrony Środowiska.

Komentarze

Wszystkie komentarze (5) forum.gazetalubuska.pl

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Wideo