W jakiej odległości od płotu sąsiada możesz posadzić drzewo?

  W jakiej odległości od płotu sąsiada możesz posadzić drzewo?

  Iwona Dominiak

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Drzewa i krzewy stanowią piękne uzupełnienie naszej posesji, jednak musimy pamiętać, że to, co naszym zdaniem idealnie pasuje do przydomowego ogródka, może przeszkadzać sąsiadom. Wtedy rodzą się spory, wzajemne oskarżenia i nasyłanie służb miejskich. A wystarczy zapamiętać kilka zasad prawa sąsiedzkiego.
  W jakiej odległości od płotu sąsiada możesz posadzić drzewo?
  Przede wszystkim warto szukać polubownego sposobu załatwienia sporu.

  Jeżeli konary drzewa naszego sąsiada wystają poza granicę jego posesji, nie wdawajmy się w kłótnie. Kulturalna rozmowa i prośba mogą być o wiele skuteczniejsze. Wystarczy poprosić sąsiada, by ściął wystające gałęzie. Jeżeli tego nie zrobi, możemy sami się tym zająć.

  Owoce drzew owocowych, których gałęzie znajdują się po naszej stronie płotu należą do właściciela drzewa do czasu aż samoistnie nie spadną. Dopiero wtedy możemy je spokojnie wykorzystać.

  Drzewo sąsiada potrafi czasami swymi korzeniami "przebić się" na naszą posesję. Możemy je usunąć bez uzgodnienia, pamiętając jednak, aby naszym działaniem nie doprowadzić do jego obumarcia.

  Obowiązkiem właściciela drzewa jest natomiast uprzątanie liści bądź też opłacenie kosztów porządkowych.

  Ile metrów

  Polskie prawo nie reguluje kwestii odległości krzewów bądź drzew od sąsiedniej posesji. Dzięki orzeczeniom sądowym powstały jednak pewne normy.

  Zdrowy rozsądek podpowiada, że warto się do nich dostosować, aby sąsiad był sąsiadem, a nie największym wrogiem. Minimalną odległość 1 metra stosujemy, gdy zamierzamy posadzić krzewy owocowe, mniejsze krzewy ozdobne.

  Gatunki i odmiany drzew słabo rosnących i karłowatych, a także krzewy silnie rosnące potrzebują już 2 metrów od granicy działki.

  Jeżeli chcemy cieszyć oczy wysokopiennymi drzewami owocowymi i średnimi drzewami ozdobnymi, musimy pamiętać o zachowaniu 3 metrów odległości od płotu sąsiada. Najwięcej, bo aż 5 metrów potrzebują: orzech włoski, czereśnia i inne silnie rosnące drzewa.

  Zielone ogrodzenie

  Aby odciąć się od świata zewnętrznego i cieszyć prywatnością nawet w środku miasta wielu z nas sadzi wysokie żywopłoty.

  Jednak i tu musimy wykazać się rozsądkiem i pamiętać, że nasza bujna roślinność może być drażniąca dla sąsiadów. Niestety prawo również tej kwestii nie rozwiązało.

  Przyjęto zasadę: odległość żywopłotu od granicy działki sąsiada powinna wynosić przynajmniej połowę jego wysokości (więc, gdy pnie się na wysokość 5 metrów to odległość od drugiej posesji powinna wynosić 2,5 metra).

  Nie bądźmy złośliwi

  Nie warto toczyć wojny z sąsiadem tylko dlatego, że gałąź jego drzewa lekko wystaje nad płotem.

  Reagujmy dopiero wtedy, gdy naprawdę mamy do tego powód. Zbyt duże zacienienie działki, liście i owoce zaśmiecające naszą posesję czy wreszcie szkody (np. zniszczenie ogrodzenia) spowodowane przez drzewo sąsiada wymagają interwencji.

  Pamiętajmy, że naszym obowiązkiem jest wpuszczenie właściciela działki na naszą posesję w celu posprzątania lub naprawienia szkody. Za szkody materialne (np. zbitą donicę) możemy domagać się odkupienia przedmiotu bądź zwrócenia jego równowartości w pieniądzach.

  Kup prenumeratę cyfrową Gazety Lubuskiej i otrzymaj:

  • dostęp do wszystkich treści Gazety Lubuskiej
  • codzienne e-wydanie Gazety Lubuskiej
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia
  • co tydzień nowy numer ekstramagazyn.pl

  Komentarze (6)

  Wszystkie komentarze (6) forum.gazetalubuska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nasze akcje

  Wideo