Jak domowym sposobem pozbyć się szkodników z mieszkania cz.I

Jak domowym sposobem pozbyć się szkodników z mieszkania cz.I

(ika)

Gazeta Lubuska

Aktualizacja:

Gazeta Lubuska

Jak domowym sposobem pozbyć się szkodników z mieszkania cz.I
Jak domowym sposobem pozbyć się szkodników z mieszkania cz.I
Sposobów na pozbycie się "nieproszonych lokatorów" jest wiele. Dziś podpowiadamy, jak bez użycia preparatów chemicznych skutecznie i szybko zniszczyć szkodniki.
Obecność małych lokatorów nie jest pożądana z wielu względów: przenoszą choroby, mogą kąsić, brudzić, niszczyć ubrania albo... pałaszować nawet nasze jedzenie! Zadomawiają się w kuchennych szafkach, pod listwami łazience, w szczelinach w ścianach.

Wszelkie szkodniki uwielbiają miejsca ciemne, nie wietrzone, dość wysoką temperaturę ok. 20°C i... święty spokój. Podstawą ich zwalczania jest więc...
zapobieganie pojawieniu się.

Porządek i suchość pomieszczeń, częste odkurzanie, zalepianie szpar, wietrzenie, regularne przeglądanie zapasów i pozbywanie się zepsutych produktów to najlepsza broń w walce ze szkodnikami.

Ale kiedy już się pojawią, trzeba szybko się ich pozbyć. Jak więc radzić sobie z tymi z pozoru niegroźnymi, ale uciążliwymi stworzeniami? Sklepowe półki aż uginają się od specjalnych past, proszków, granulek, płynów, aerozoli.

Jednak nie tylko one są skuteczne. Nic bowiem nie równa się z domowymi sposobami, sprawdzonymi przez nasze babki i prababki, przekazywanym i pokolenia na pokolenie.

Dziś przedstawiamy całą listę przetestowanych metod na pozbycie się i krótką charakterystykę tych małych, ale czasami jakże uciążliwych stworzeń.

MRÓWKI

- Gniazda mrówek zniszczymy skutecznie, zalewając je wrzątkiem lub wodą z octem. Można się też ich pozbyć, zostawiając w miejscach ich częstych wędrówek pól cytryny do czasu aż spleśnieje

- Skutecznie działają też gorące fusy po kawie wylane bezpośrednio do gniazda mrówek

- Mrówki nie lubią także aromatu niektórych ziół, na przykład mięty lub ruty zwyczajnej. Trzeba więc rozłożyć woreczki z ziołami tam, gdzie występują szkodniki

- Latem z plagą tych owadów w ogrodzie lub na działce można walczyć rozkładając przy miejscach ich występowania świeże liście pomidorów

- Sprawdzonym sposobem jest też pasta przygotowana z żółtka i kwasu bornego. Mieszamy oba składniki i wykładamy pastę w miejscach mrówczych wędrówek, a one podczas przemieszczania się, wniosą do gniazda truciznę. Mikstura ta niszczy jaja owadów.

MOLE- Na mole, które niszczą ubrania, skuteczne są... lawenda i gazety. Szkodniki bardzo nie lubią zapachu farby drukarskiej. Dlatego zimowe wełniane ubrania warto owinąć właśnie gazetami.

- Mole nie lubią też zapachu suchej skórki cytryny oraz aromatu lawendy.

- Przeciw molom, które ukrywają się między książkami, skuteczne będą małe torebki lub poduszeczki wypełnione suszoną lawendą, cynamonem lub goździkami, dobrze działają też specjalne pachnące zawieszki do powieszenia przy półkach.

- Między ubrania i bieliznę warto wkładać kostki mydła toaletowego, odświeżacze zapachowe przeznaczone do szaf lub kadzidełka o zapachu drewna sandałowego, paczuli, pomarańczy, lawendy itp.

- Przed molami mącznymi, czyli takimi, które żerują w jedzeniu, najlepiej chroni... szkło. Dlatego wszystkie produkty sypkie (mąkę, płatki owsiane, kaszę, cukier itp.) zaraz po zakupie najlepiej przesypać do szklanych pojemników.

Zapobiegnie to dostaniu się szkodników do środka (nie pokonają bariery, jaką tworzy szkło). Mole nie lubią intensywnych zapachów, więc w szafce, w której trzymamy produkty żywnościowe, warto rozłożyć też liście laurowe.

RYBIKI CUKROWE

- To małe, srebrne, bezskrzydłe owady. Lubią miejsca ciepłe, ciemne i wilgotne. Na miejsce swojego występowania wybierają ciepłe i wilgotne łazienki i kuchnie. Umieszczają się pod listwami, kafelkami, tapetami i podłogą

- Nie przenoszą niebezpiecznych dla człowieka chorób

- Rybiki żywią się cukrem, mąka, kaszą, otrębami, małymi martwymi owadami, a także bardzo często... klejem do tapet, podłóg i kafli

- Zdarza się, że uszkadzają skórę, wełnę, bawełnę oraz sztuczny jedwab

- Domowym sposobem na ich likwidację jest... higiena i doprowadzenie do obniżenie temperatury w mieszkaniu, żeby panujący w nim klimat nie przypominał subtropiku.

- Wszystkie szpary i dziury powinny być zalepione gipsem lub silikonem, miejsca zawilgocone - wysuszone. Im mniej zakamarków i miejsc zaciemnionych, im chłodniejsze i bardziej suche powietrze - tym mniej szans na rozmnażanie się szkodników.

- Dobrze działają też domowe sposoby ich zwalczania - rozkładanie na noc kawałków grubej tektury posmarowanej sztucznym miodem w miejscach często odwiedzanych przez te owady. Rano taką tekturkę oblepioną rybikami należy wrzucić do pieca albo zalać w wiadrze wrzącą wodą. Można też rozsypać mieszaninę cukru pudru z boraksem.

- Można je zwalczyć również środkami owadobójczymi przeznaczonymi dla owadów biegających
Przy pisaniu artykułu korzystałam ze strony www.porady.co.pl

Komentarze

Wszystkie komentarze (2) forum.gazetalubuska.pl

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Nasze akcje

Wideo