Jak domowym sposobem pozbyć się szkodników z mieszkania cz....

Jak domowym sposobem pozbyć się szkodników z mieszkania cz. II

(ika)

Gazeta Lubuska

Aktualizacja:

Gazeta Lubuska

Sposobów na pozbycie się "nieproszonych lokatorów" jest wiele. Podstawą ich zwalczania jest... zapobieganie pojawieniu się, porządek, częste odkurzanie i regularne wietrzenie. Dziś podpowiadamy, jak bez użycia preparatów chemicznych skutecznie i szybko zniszczyć szkodniki.
Jak domowym sposobem pozbyć się szkodników z mieszkania cz. II
Obecność małych lokatorów nie jest pożądana z wielu względów: przenoszą choroby, mogą kąsić, brudzić, niszczyć ubrania albo... pałaszować nawet nasze jedzenie!
Podstawą ich zwalczania jest więc... zapobieganie pojawieniu się.
Porządek i suchość pomieszczeń, częste odkurzanie, zalepianie szpar, wietrzenie, regularne przeglądanie zapasów i pozbywanie się zepsutych produktów to najlepsza broń w walce ze szkodnikami.

Ale nie tylko preparaty chemiczne są skuteczne. Nic bowiem nie równa się z domowymi sposobami, sprawdzonymi przez nasze babki i prababki, przekazywanym i pokolenia na pokolenie.

Dziś przedstawiamy drugą część naszej listy przetestowanych metod na pozbycie się i krótką charakterystykę tych małych, ale czasami jakże uciążliwych stworzeń.

MYSZY

- Głodne myszy potrafią zaatakować nie tylko każdy rodzaj żywności, ale nawet garderobę: nylonową bluzkę czy książki na regałach

- Myszy są wrażliwe na zapachy i wielu z nich wyraźnie nie lubią.
Rozkładając w szafach na ubranie i bieliznę saszetki z lawendą czy lawendowe mydełka, zrazimy te szkodniki do wizyt i zainteresowania zawartością szaf

- Nie lubią one również zapachu dzikiej mięty i świeżych zielonych liści pomidorów. W kredensie czy szafce można kłaść na talerzyku cząstkę przekrojonej cytryny. Im bardziej będzie spleśniała, tym skuteczniej odstraszy gryzonie.

- Dobrze jest zalepić gipsem szpary i szczeliny w ścianach i listwach podłogowych, oblepić miejsca, gdzie rury c.o. przechodzą przez sufit czy podłogę. Sprawdźmy też futryny okien i drzwi balkonowych oraz drzwi wejściowych, czyli zablokujmy gryzoniom dojście do mieszkania

- W miejscach najczęściej odwiedzanych przez gryzonie ustawiajmy zwyczajne, tradycyjne pułapki z kawałkiem sera, słoniny, przypieczonej nad ogniem skórki od chleba czy nawet paroma ziarnkami nasion słonecznika

- Pamiętaj! Po każdej złapanej myszy pułapkę trzeba dokładnie wyszorować, a nawet sparzyć wrzątkiem albo opalić nad płomieniem i dopiero kłaść świeżą przynętę (gryzonie mają bardzo wyczulony węch, dlatego na pułapce nie może pozostać nawet ślad po poprzednio złapanej myszy)

- Znalezione w szafce lub na podłodze zdechłe myszy czy odchody należy natychmiast wymieść i spalić w piecu. Wyrzucając je do śmietnika, możemy przyczynić się do zatrucia ptaków czy domowych zwierząt.

- Stosując środki chemiczne przeciw gryzoniom nie wolno zapominać o całkowitym zabezpieczeniu żywności!

KARALUCHY- Plagą mieszkań w miastach, szczególnie w sąsiedztwie restauracji, barów, zsypów są karaluchy. Żyją one w suterenach, piwnicach, tam gdzie jest ciepło, wilgotno i ciemno

- Można je spotkać w miejscach przechowywania świeżych warzyw

- Mogą być nosicielami tych niebezpiecznych drobnoustrojów

- Czysto nie pomaga ich tępienie, bo ciągle przychodzą nowe wszelkimi otworami. Należy więc zatkać szpary, nie trzymać resztek żywności, zabezpieczyć dostęp do wody, bez której żyć nie mogą

- Kiedy już zadomowią się w mieszkaniu, bardzo ciężko jest się ich pozbyć

- Do tępienia stosuje się różne trutki, np. mieszaninę boraksu z kwasem salicylowym z dodatkiem cukru. Skuteczniej działa jednak gazowanie mieszkania dwusiarczkiem węgla.

- Środkiem chemicznym do tępienia karaluchów jest pasta "Global"

- Karaluchy są bardzo odporne na wszelkie trucizny stosowane przez człowieka. Walka z nimi jest ciężka, a pozbycie się ich z mieszkania to sukces.

Komentarze

Wszystkie komentarze (1) forum.gazetalubuska.pl

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Nasze akcje

Wideo