Podpowiadamy, jak naprawić pęknięcia sufitu w blokach z...

Podpowiadamy, jak naprawić pęknięcia sufitu w blokach z płyty

Artur Matyszczyk

Gazeta Lubuska

Aktualizacja:

Gazeta Lubuska

Podpowiadamy, jak naprawić pęknięcia sufitu w blokach z płyty
Podpowiadamy, jak naprawić pęknięcia sufitu w blokach z płyty

Rysa to nie tylko to, co widać. Musimy więc luźną warstwę wyeliminować ostukując pęknięcie młotkiem lub szpachelką ©fot. Mariusz Kapała

- Od zawsze mieszkam bloku z wielkiej płyty. I mam ten sam problem. Co dwa, trzy lata na suficie pojawiają się pęknięcia. Jak je naprawić na stałe?
Po wyczyszczeniu usterki, gruntujemy naprawiane podłoże fot. Mariusz Kapała

Po wyczyszczeniu usterki, gruntujemy naprawiane podłoże
(fot. fot. Mariusz Kapała)

Zapytał nas o to Pan Roman Gajdemski z Gorzowa Wlkp.

W liście do redakcji Czytelnik przyznaje, że ma już dość stale pojawiających się pęknięć.
- Przecież nie zawołam fachowca, bo zedrze ze mnie skórę. Ciągłe szpachlowanie i malowanie jest uciążliwe. Bo czasu na roboty domowe jest coraz mniej. Czy można naprawić pęknięty sufit raz a dobrze? - zastanawia się Czytelnik. Specjaliści twierdzą, że można. Dziś podpowiadamy jak to zrobić.

Trzeba dobrze wyczyścić

Pęknięcia sufitów w blokach z wielkiej płyty to bardzo częste zjawisko. Fachowcy podkreślają, że zwykłe szpachlowanie nie uchroni przed nimi na stałe. Aby pozbyć się problemu na długi czas, musimy użyć elastycznego gipsu i taśmy antyrysowej.
Rozpoczynamy od dokładnego wyczyszczenia spękanej części.

- Pęknięcie to nie tylko to, co widzimy gołym okiem, ale również kilka centymetrów głębiej. Dlatego przed przystąpieniem do prac musimy dokładnie wyczyścić miejsce, które będziemy naprawiać. Najlepiej użyć do tego szpachelki, lekko ostukując miejsce wokół pęknięcia. Następnie przy użyciu szczotki dokładnie usuwamy kurz z wnętrza rysy - podpowiada dyrektor handlowy firmy Kaidar Jacek Pels.

Gruntujemy głęboko

Pamiętajmy o tym, że pierwsza warstwa gipsu musi być nałożona dokładnie i głęboko wniknąć w środek rysy fot. Mariusz Kapała

Pamiętajmy o tym, że pierwsza warstwa gipsu musi być nałożona dokładnie i głęboko wniknąć w środek rysy
(fot. fot. Mariusz Kapała)

Kolejna czynność to zagruntowanie podłoża. W tym wypadku używamy preparatu głęboko gruntującego. Pozwoli on na lepsze połączenie gipsu z podłożem. Następnie szpachlujemy pęknięcie. Robimy to za pomocą gipsu elastycznego. Dla lepszego zabezpieczenia pęknięcia używamy taśmy antyrysowej.

- Zabierając się za szpachlowanie pamiętajmy o tym, że pierwsze nałożenie gipsu musi być bardzo dokładne i głębokie. Po pierwszym nałożeniu gipsu, wtapiamy w niego taśmę antyrysową. Dokładnie, równo i bez zawinięć. Tylko takie ułożenie taśmy da nam gwarancję, że pęknięcia znów się nie pojawią - dodaje Pels.

Następnie nakładamy drugą warstwę gipsu, tak aby pokryła dokładnie taśmę. Czekamy do wyschnięcia gipsu i szlifujemy. - Nie za mocno jednak, żeby nie naruszyć taśmy - wtrąca Pels.

Dla wzmocnienia wtapiamy w gips taśmę antyrysową
Po czym nakładamy kolejna warstwę gipsu i całość szlifujemy

fot. Mariusz Kapała

(fot. fot. Mariusz Kapała)


Komentarze

Wszystkie komentarze (5) forum.gazetalubuska.pl

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Nasze akcje

Wideo