Strop do ochrony

  Strop do ochrony

  ARTUR MATYSZCZYK 0 68 324 88 64 amatyszczyk@gazetalubuska.pl

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Chcesz, żeby twoja budowa bez problemu przetrwała jesień i zimę? Nie możesz zapomnieć o wykonaniu prac, które ją zabezpieczą.
  Nawet jeśli prace na zewnątrz są nieskończone, warto zamontować okna. Szczególnie, gdy planujemy prace wewnątrz budynku.

  Nawet jeśli prace na zewnątrz są nieskończone, warto zamontować okna. Szczególnie, gdy planujemy prace wewnątrz budynku. ©fot. Mariusz Kapała

  Nadchodzi najgorszy okres dla prac budowlanych. Jesienią coraz więcej jest dni deszczowych. W nocy temperatura często spada blisko zera. Za kilka tygodni słupek rtęci zejdzie jeszcze niżej. A to oznacza, że musimy się na naszej budowie spieszyć z pracami, które trzeba zakończyć przed zimą. Tak, aby nasz dom w stanie surowym bezpiecznie i w dobrym stanie przetrwał do wiosny.

  Strop do ochrony

  Fachowcy podpowiadają, że jeśli to możliwe, powinniśmy zrobić wszystko, żeby zadaszyć budynek. - Czy to jest już kształt ostateczny czy tymczasowy, dobrze byłoby, żeby dach się pojawił - mówi prezes Lubuskiej Izby Budownictwa Jan Krawiec.
  Jeśli nie zdążymy go zrobić, musimy pamiętać o zabezpieczeniu tzw.
  elementów poziomych narażonych na bezpośrednie i długotrwałe działanie wilgoci, wody i wiatru. W tym celu przede wszystkim zabezpieczamy strop. Możemy to zrobić na kilka sposobów. - Folią budowlaną lub papą asfaltową - podpowiada dyrektor handlowy firmy Kaidar Jacek Pels.
  Wszystko po to, żeby do elementów konstrukcyjnych nie dostała się woda. W innym wypadku obficie padające deszcze na mury, lub długo leżący śnieg doprowadzi do naruszenia ich właściwości.
  Jeżeli planujemy wewnątrz budynku prace, np. położenie tynków gipsowych a nawet posadzki, nie możemy zapomnieć o wstawieniu okien. Tylko w ten sposób uchronimy wewnętrzne elementy od działania niekorzystnych czynników atmosferycznych. Inne drobne prace w środku budowy wymagają zabezpieczenia otworów okiennych przynajmniej deskami lub grubą folią budowlaną.
  Podobnie trzeba uchronić od deszczu i śniegu instalację elektryczną. Zabezpieczamy wszystkie skrzynki, w których jest prąd. Ważne, żeby z rur kanalizacyjnych usunąć wodę. W innym wypadku po nadejściu mrozów zamarznięta woda rozsadzi nam instalację.

  Nie popełnij błędu

  PAMIĘTAJ


  Przed nadejściem zimy powinieneś:

 • zabezpieczyć strop folią budowlaną lub papą asfaltową
 • wstawić okna
 • zabezpieczyć instalację elektryczną
 • z rur dokładnie usunąć wodę • Fachowcy odradzają kładzenie przed zimą na elewacjach tynku strukturalnego. - Niestety w ostatnim czasie klienci bardzo często niepotrzebnie się spieszą. Ocieplają budynek. Po czym chcą mieć prace jak najszybciej skończone. Zlecają wykończenia murów jeszcze przed zimą. To błąd - przestrzega Pels.
  Zdaniem specjalistów przed mrozami lepiej położyć wełnę lub styropian, dać siatkę elewacyjną, podkład tynkarski i na tym przed zimą robotę na zewnątrz skończyć. Położenie tynku strukturalnego zostawić na wiosnę. - Wtedy panują o wiele lepsze warunki do wiązania tynku - radzi Krawiec.
  Tynku "nie lubi" ani zbyt wysokich, ani też zbyt niskich temperatur. Jeżeli położymy strukturę w niekorzystnym dla niej okresie mogą wystąpić przebarwienia a nawet pęknięcia.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nasze akcje

  Wideo