Zielone do kompostownika

  Zielone do kompostownika

  ANDRZEJ WŁODARCZAK 095 722 57 72 awlodarczak@gazetalubuska.pl

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Od 1 października do 30 kwietnia można palić ogniska na ogródkach działkowych. Do ognisk nie wolno jednak wrzucać wszystkiego, co mamy pod ręką.
  Regulamin pracowniczych ogrodów działkowych (par. 136) jest trochę nieżyciowy. Stanowi on bowiem, że ,,Dopuszcza się spalanie pochodzących z działki części roślin porażonych przez choroby i szkodniki, jeżeli to nie narusza (...) przepisów prawa miejscowego. Spalania nie można wykonywać w ciągu dnia w okresie od 1 maja do 30 września’’.

  Zielone do kompostownika

  Gdyby trzymać się dosłownie tego regulaminu, na działce nie wolno byłoby palić zdrowych, choć suchych łodyg takich roślin jak fasola, słoneczniki czy pomidory. Ani suchych, nie dotkniętych chorobą liści i traw.
  - Najlepszym miejscem dla resztek roślin są kompostowniki. Kompost użyźnia przecież glebę na działce. Kompostowanie odpadów organicznych, w tym części roślin, to obowiązek każdego działkowicza - podpowiada Tadeusz Śmigiel, prezes Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Działkowców w Gorzowie.
  Sankcją za spalanie na działce innych odpadów, a także w okresie zabronionym, są upomnienie, nagana i pozbawienie działki. W praktyce zarządy ogrodów kary te stosują bardzo rzadko. Bo nie ma komu ścigać niepoprawnych działkowców.

  Stare ozdobne chronione

  Jesień to dla działkowców również okres sadzenia krzewów i drzewek. Jeśli chodzi o drzewa owocowe, to zalecane są odmiany słabo rosnące i karłowate. Należy je sadzić w odległości co najmniej 2 m od granicy działki. Jeden metr wystarczy w przypadku krzewów owocowych.
  To samo dotyczy drzew ozdobnych, łącznie z iglakami.
  ,,Członek Związku obowiązany jest do cięcia i prześwietlania drzew i krzewów owocowych i ozdobnych w taki sposób, aby gałęzie nie przekraczały granic działki. W razie niedopełnienia tego obowiązku użytkownik sąsiedniej działki może obciąć przechodzące gałęzie, o ile wcześniej wyznaczył sąsiadowi odpowiedni termin do ich usunięcia’’ - stanowi wspomniany regulamin ogrodów działkowych.
  Na wycinanie drzew i krzewów owocowych nie trzeba żadnej zgody. Natomiast wycinkę ozdobnych drzew i krzewów w wieku powyżej 5 lat musi zaakceptować urząd miasta lub gminy.
  - Dlatego zalecamy działkowcom, by głęboko zastanowili się przed posadzeniem ozdobnych drzew i krzewów, w tym lip i dębów, gdyż później mogą mieć problemy z ich usunięciem - radzi Piotr Wilms, kierownik biura PZD w Gorzowie.

  Zmiana użytkownika działki (Z regulaminu PZD)

  § 73
  1. Zmiana użytkownika działki następuje w przypadku pozbawienia lub wygaśnięcia członkostwa Związku i prawa użytkowania działki.
  2. Zmiana użytkownika działki następuje również w przypadku zamiany działki przez dotychczasowego użytkownika w tym samym lub innym pracowniczym ogrodzie działkowym.
  3. Zmiana użytkownika działki może nastąpić w przypadku rozwiązania małżeństwa przez rozwód i skreślenia z listy członków Związku.
  § 82
  1. W przypadku pozbawienia członkostwa Związku i prawa użytkowania działki albo wygaśnięcia członkostwa z innych przyczyn niż określonych w § 81 regulaminu, zarząd staje się dysponentem prawa użytkowania działki dopiero po uprawomocnieniu się uchwały zarządu, nie wcześniej jednak niż po zebraniu plonów.
  2. Ostateczny czas na zebranie plonów ustala się na dzień 31 października.
  3. W przypadku pozbawienia członkostwa Związku i prawa użytkowania działki na skutek udowodnionej kradzieży, dokonanej na szkodę innego członka Związku lub Związku, zarząd staje się dysponentem prawa użytkowania działki z chwilą uprawomocnienia się uchwały o pozbawieniu członkostwa Związku. Przepisy ust. 2 nie mają zastosowania.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nasze akcje

  Wideo