MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dokąd wybrać się miedzy świętami Bożego Narodzenia a Sylwestrem? Wcale nie musi być nudno, aby tylko aktywnie

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Lubuskie posiada naprawdę bogatą sieć znakowanych szlaków pieszych i nordic walking. Duże ich zagęszczenie znajduje się zwłaszcza na Wale Zielonogórskim na płd.-zachód od miasta Bachusa.
Lubuskie posiada naprawdę bogatą sieć znakowanych szlaków pieszych i nordic walking. Duże ich zagęszczenie znajduje się zwłaszcza na Wale Zielonogórskim na płd.-zachód od miasta Bachusa. pixabay
Po świątecznym obżarstwie, choć w pełni zasłużonym, warto zażyć trochę ruchu lub odwiedzić lubuskie muzea. W bieżącej Strefie Imprez doradzimy Państwu dokąd warto się wybrać w ostatnim tygodniu starego roku. Przedstawiamy ofertę wybranych muzeów np. tego w Drzonowie, Ochli, Żaganiu, ale także opisujemy kilka przykładowych tras spacerów czy wycieczek w naszym pięknym województwie. Na pewno warto wyskoczyć, choć na parę godzin nad jeziora choćby do Łagowa, Lubniewic, Sławy, Dąbia, Ośna Lubuskiego czy Strzelec Krajeńskich. Byle się trochę poruszać.

Orkiestra dęta zagra nam kolędy

W drugi dzień świąt tj. 26.12 po mszy świętej o godz. 15.00 w katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wlkp., koncert kolęd zagra Gorzowska Orkiestra Dęta (GOD). Towarzyszyć jej będzie uznany Zespół Tańca Ludowego Gorzowiacy oraz soliści. Zespół (GOD) powstał 14 listopada 1958 r., w świetlicy hotelu pracowniczego Zakładów Włókien Chemicznych „Stilon", kiedy to odbyła się pierwsza próba organizowanej orkiestry zakładowej. Publicznie zadebiutowała w pochodzie 1-majowym w 1959 r. Odtąd uczestniczyła we wszystkich uroczystościach państwowych i miejskich. Pod koniec roku 2016 wieloletni kapelmistrz orkiestry - Bolesław Malicki podjął decyzję o zakończeniu swojej kariery artystycznej. Przekazał buławę oraz batutę dyrygencką Annie Wiśniewskiej, która orkiestrę prowadzi obecnie. Podczas koncertu usłyszymy najpiękniejsze kolędy i pastorałki oraz pieśni bożonarodzeniowe. Gościnnie wystąpi także Monika Makowska-Wiącek. Wstęp wolny.

Wielka ucieczka zaprasza

Do złożenia wizyty zaprasza od 28 do 30 grudnia Muzeum Obozów jenieckich w Żaganiu. Na gości pracownicy czekają w godzinach 10-16. Żagań w okresie II wojny światowej, z racji swojego położenia, z dala od potencjalnych celów ucieczki, w III Rzeszy był idealnym miejscem do lokalizacji obozu jenieckiego. Najbardziej znany z nich to Stalag Luft III, który był przeznaczony dla pojmanych alianckich lotników, głównie z Wielkiej Brytanii, Nowej Zelandii, Australii, Związku Południowej Afryki, Kanady, USA, Belgii, Francji, ale także Polaków i Rosjan. Powstał w 1942 roku, tuż obok wcześniej istniejącego Stalagu VIII C. Źródła podają, że na przełomie 1944 i 1945 roku więziono w nim prawie 11 tys. żołnierzy. Obóz był silnie strzeżony, a do podejmujących próbę ucieczki strzelano. Dodatkowo całość usytuowano na bardzo piaszczystym terenie, uniemożliwiającym kopanie tuneli. Jednak alianci przechytrzyli Niemców i udało im się wykonać tunel ucieczkowy. Już w marcu 1943 roku zawiązano Komitet X, na którego czele stanął major Roger Bushell. Celem była masowa ucieczka większej grupy jeńców. Zaczęto kopanie trzech tuneli – „Dick”, „Tom” i „Harry”. Ten ostatni stał się w nocy z 24 na 25 marca 1944 roku drogą ucieczki 80 jeńców. Czterech z nich złapano od razu, a z pozostałych tylko trzem udało się uciec bez szwanku. Resztę schwytano i większość, na osobisty rozkaz Hitlera, rozstrzelano. Wydarzenie nazwane Wielka Ucieczką stało się tematem filmów (wersja z 1963 roku, nagrodzona Oscarem, oraz z 1988 roku „Wielka ucieczka 2 – niedopowiedziana historia”, w którym główną rolę grał nieżyjący już ekranowy Superman Christopher Reeve i wielu filmów dokumentalnych). Do pierwszej z nich powstała ciekawa muzyka, skomponowana przez Elmera Bernsteina znanego już wcześniej z tematu do westernu „Siedmiu wspaniałych”. Zwiedzanie muzeum warto zacząć od obejrzenia filmu historycznego w specjalnie do tego przeznaczonym zaciemnionym pomieszczeniu, a następnie zapoznać się z eksponatami i dokumentami. Na koniec trzeba odwiedzić replikę baraku nr 104, wieżę strażniczą oraz złożyć hołd ofiarom martyrologii pod wymownym pomnikiem stojącym przed muzeum. Do Żagania dogodnie dostaniemy się koleją, choć z uwagi na peryferyjne położenie muzeum (przy drodze wojewódzkiej nr 296) warto podjechać autem. Wstęp płatny.

Nowa wystawa w Drzonowie

Lubuskie Muzeum Wojskowe w Drzonowie zaprasza od środy 29.12 do obejrzenia gruntownie zmodernizowanej wystawy stałej „Dawna broń", unikatowej ekspozycji w naszym regionie. W ramach zadania dokonano remontu sali, wymieniono gabloty i zmieniono aranżację całej wystawy. Powstał także bezpłatny katalog zawierający zdjęcia eksponatów wraz z ich opisem.
Wystawę uzupełniono nowoczesnymi środkami przekazu. Odwiedzający zobaczą m.in.: krótką i długą broń palną, różnorodne typy broni białej (szpady, pałasze, szable, tasaki i bagnety), broń drzewcową, czy też uzbrojenie ochronne. Do ciekawszych eksponatów należą: szabla węgiersko-polska jazdy z przełomu XVI i XVII w., XVIII-wieczny pistolet-probierz do sprawdzania mocy prochu strzelniczego oraz olbrzymi miecz dwuręczny typu "hispadon". Niezwykle interesujące są też eksponaty związane z Orientem: japoński hełm "hoshi kabuto" z 2 poł. XVII w. oraz pięknie zdobiona tarcza indyjska "sipar" z XIX w. Wystawie towarzyszą multimedia, w tym: hologram medalu patriotycznego z 1861 r. czy prezentacja multimedialna „Wielkie bitwy na Ziemi Lubuskiej od XV do XIX w.”. Uzupełnieniem wystawy są prezentowane dzieła sztuki np. studium olejne „Głowa Szweda”, pędzla znakomitego Józefa Brandta. Najbardziej monumentalnym dziełem prezentowanym na wystawie jest ogromna, składająca się z trzech paneli, tkanina artystyczna Agaty Buchalik-Drzyzgi pt. "Atak husarii" (lata 90. XX w.). Zadanie pn. Modernizacja wystawy stałej "Dawna broń" w 400. rocznicę bitwy pod Chocimiem, dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego. Muzeum zaprasza także w drugi dzień świąt. 26 grudnia otwiera swoje podwoje w godz. 10-15, zaś w środę oraz w czwartek 29-30. Grudnia, będzie czynne w godz. 8.30-15.30. Dodatkowo pracownicy zapraszają gości także w Sylwestra 31.12 od 10 do 15. Do muzeum najlepiej dojechać własnym samochodem od strony Leśniowa Wielkiego (droga krajowa nr 32, a następnie drogą wojewódzką 279), Słonego lub Świdnicy (drogą krajową nr 27, a następnie wojewódzką 279). Wstęp płatny.

A może spacer po okolicy?

Lubuskie posiada naprawdę bogatą sieć znakowanych szlaków pieszych i nordic walking. Duże ich zagęszczenie znajduje się zwłaszcza na Wale Zielonogórskim na płd.-zachód od miasta Bachusa. Spacer można zacząć szlakiem czerwonym obok ogrodu botanicznego. Po ok. 3 km dotrzemy do lokalnego węzła szlaków turystycznych na Górze Wilkanowskej, na której stoi leśna wieża obserwacyjna (niestety nie można na nią wejść) i gdzie możemy sobie odpocząć na ławkach. Wrócić możemy szlakiem niebieskim (wtedy dojdziemy do parkingu za amfiteatrem) i dalej nowym odcinkiem żółtego w kierunku ul. Czesława Niemena. Trasa ta doprowadzi nas w okolice Ogrodu Bajek za ogrodem botanicznym. Cała pętla to zaledwie ok. 7,4 km. Także okolice Krosna Odrzańskiego oferują sporo świeżo odnowionych szlaków oraz pętli turystycznych, które pozwalają wrócić alternatywną drogą do punktu wyjścia. Na stronie mapa-turystyczna.pl całość jest dobrze pokazana.

Czas na muzea i atrakcje

Okres poświąteczny to idealny moment na odwiedzenie lubuskich muzeów czy atrakcji turystycznych. Zaprasza np. podziemna trasa turystyczna w bunkrach MRU w Pniewie. Temperatura w podziemiach zaskakująco może być wyższa zimą niż na zewnątrz, ale i tak warto ciepło się ubrać oraz zabrać bardziej turystyczne obuwie. Można się tam wybrać od 27 do 30.12 (wejście na trasę długą o godz. 11, zaś na krótką o 14). Pracują także m.in. Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze-Ochli (27.12 – opcja spacerowa bezpłatnie, 28-31.12 w godz. 10-15) , Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze (28-30.12 w godz. 11. – 17.), Muzeum Lubuskie z filami w Gorzowie Wlkp. (27-30.12 różne godziny), Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej (28-30.12 w godz. 9-15.30). Warto wejść także na wieżę Zamku Joannitów w Łagowie czy odwiedzić mini zoo w obok Portu 2000 w Mostkach. Teren dawnego Starego Miasta (obszar twierdzy Kostrzyn) i Park Mużakowski także zapraszają (wstęp wolny).

WYDARZY SIĘ

  • 29.12. - „Chrystus się nam narodził” koncert kolęd i pastorałek, Żarski Dom Kultury,
  • 31.12. – Spektakl „Słodkie lata 20.-30.”, Lubuski Teatr, Zielona Góra,
  • 31.12. – Koncert sylwestrowy, Filharmonia Zielonogórska,
  • 31.12. – Gala sylwestrowa „Księżniczka Czardasza”, Filharmonia Gorzowska,
  • 1.01.22. – Koncert noworoczny, Filharmonia Zielonogórska,
  • 6.01.22- Koncert „Zielonogórskie kolędowanie”, Kościół pw. M.B. Częstochowskiej, Zielona Góra,
  • 7-8.01.22 – Swing, swing – koncerty karnawałowe, Filharmonia Gorzowska,
  • 11.01.22 – Otwarta próba Orkiestry Dętej Zastal, Muzeum Ziemi Lubuskiej, Zielona Góra,
  • 14.01.22 – Noworoczna gala – koncert wiedeński, Filharmonia Gorzowska,
  • 16.01.22 – Bal u Straussów – Karnawałowy koncert familijny, Filharmonia Gorzowska,
  • 14-15.01.22 – Koncert karnawałowy, Filharmonia Zielonogórska,
  • 21.01.22 – Koncert symfoniczny (Mozart, Brahms), Filharmonia Gorzowska,
  • 21.01.22 – Koncert symfoniczny (Gounod, Rachmaninow), Filharmonia Zielonogórska,
  • 22.01.22 - Koncerty z okazji Dnia Babci i Dziadka, Filharmonia Zielonogórska,
  • 27.01.22 – Koncert zespołu Various Manx, Filharmonia Gorzowska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska