MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dobra wiadomość dla wszystkich śpiochów. W ten weekend zmieniamy czas! Jednym pozwoli to spać godzinę dłużej, innym uprzykrzy życie

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
W nocy z soboty (30 października) na niedzielę (31 października) zmieniamy czas z letniego na zimowy.
W nocy z soboty (30 października) na niedzielę (31 października) zmieniamy czas z letniego na zimowy. Pexels
W nocy z soboty na niedzielę będziemy spać o godzinę dłużej. Przestawiamy zegarki z godziny 3:00 na 2:00. W ten sposób przejdziemy z czasu letniego na zimowy.

Który jest podstawowy?

W naszym kraju, podobnie jak w wielu innych państwach na świecie, stosuje się zmianę czasu. Ten jest regulowany przesunięciem wskazówek zegara - raz w przód, raz w tył - o godzinę. W Polsce czas przestawiamy w ostatnią niedzielę marca, kiedy przechodzimy z czasu zimowego na letni oraz w ostatnią niedzielę października, gdy zmieniamy czas z letniego na zimowy. Co ciekawe - wbrew powszechnej opinii - naszym podstawowym czasem wcale jest ten letni, ale właśnie zimowy, znany powszechnie jako środkowoeuropejski.

Wiele osób uważa, że nasz czas podstawowy to czas letni. Jest to oczywiście błąd. Czasem państwowym jest u nas czas środkowoeuropejski, czyli nasz czas zimowy. Polsce jako obszarowi geograficznemu najbliżej jest do południka 15°E, dlatego właśnie często określa się nasz czas zimowy czasem naturalnym dla naszego kraju. Ponieważ jest to czas strefowy najbliższy nam geograficznie, a więc także i astronomicznie - mówi fizyk Ludwik Lehman.

Po co zmieniamy czas?

Gdy ponad sto lat temu po raz pierwszy wprowadzono zmianę czasu, myślano wyłącznie o oszczędnościach wynikających z pozornie dłużej trwającego dnia. Później wciąż uważano, że dzięki takiemu rozwiązaniu latem lepiej wykorzystujemy światło słoneczne, bo gdy wstajemy, jest już jasno, a wieczorem nie musimy szybko włączać sztucznego oświetlenia. Właśnie dlatego - między innymi w naszym kraju - na ponad pół roku rezygnujemy z czasu podstawowego, po to, aby w październiku ponownie do niego wrócić.

Przeczytaj również: Do dwóch razy sztuka? Gorzów znów szuka firmy, która zajmie się świątecznym oświetleniem

Więcej minusów, niż plusów

Ale choć najbliższa zmiana czasu na pewno cieszy tych, którzy lubią dłużej pospać, to jednak mocno uprzykrzy życie podróżnym. W noc przejściową pociągi zatrzymają się bowiem na godzinę na najbliższej stacji, po czym wyruszą w dalszą podróż, aby dotrzeć do celu zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy. Cofnięcie zegarków powoduje również wydłużenie czasu pracy, co oznacza, że osoby, którym nocna zmiana przypadnie w porze przejścia na czas zimowy, przepracują godzinę dłużej. Zdaniem specjalistów - zmiana czasu ma też niekorzystny wpływ na nasz organizm, bo rozregulowuje nasz biologiczny zegar.

To ostatnia zmiana czasu?

Obecnie dwukrotna zmiana czasu w każdym roku nie znajduje już uzasadnienia, a dyskusja na ten temat trwa na arenie międzynarodowej od dłuższego czasu. Choć pojawił się projekt nowelizacji unijnej dyrektywy, który przewidywał, że ostatnia zmiana czasu miałaby mieć miejsce w tym roku, to jednak zapowiadana likwidacja zmiany czasu została zatrzymana.

Zobacz też:

od 7 lat
Wideo

Nowi ministrowie w rządzie Donalda Tuska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska