MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dlaczego sól morska jest lepsza od tradycyjnej?

(ban)
W sklepie wciąż niedostrzeżona pozostaje sól morska. Jest droższa od tradycyjnej, ale korzystniej wpływa na nasz organizm.
W sklepie wciąż niedostrzeżona pozostaje sól morska. Jest droższa od tradycyjnej, ale korzystniej wpływa na nasz organizm.
Dzienna dawka soli dla człowieka waha się od 5 do 10 gramów (około 1/4 łyżeczki) na dobę.

W tej chwili w sklepach oprócz warzonej - jodowanej, w sklepie odnajdziemy sól morską niejodowaną grubą, dietetyczną niskosodową - wysokomagnezową i sól morską drobnoziarnistą.

Sól kuchenna jest połączeniem halitu oraz soli kamiennej. Najważniejszy jej składnik to chlorek sodu i jako związek mineralny potrzebny jest w naszym organizmie. - Nie powinniśmy jednak przesadzać z jej użyciem. Dzienna dawka dla człowieka waha się od 5 do 10 gramów (około 1/4 łyżeczki) na dobę - mówi dietetyczka Barbara Gmerek z Gorzowa Wielkopolskiego. Kilogram tradycyjnej soli kosztuje od złotówki do półtora.

Morska uzyskiwana jest poprzez odparowanie wody morskiej. Zaleca się ją bardziej do spożycia, bo zawiera więcej składników mineralnych, niż tradycyjna. One z kolei dodatnio wpływają na nasz organizm i zmniejszają ryzyko choroby nadciśnieniowej.100 gram produktu zawiera 1,3 mg jodanu potasu i jej kilogram kosztuje od trzech do czterech złotych.

Dwa pytania do Barbary Gmerek, dietetyczki i technologa żywienia

- Jaki wpływ na organizm ma sól?
- Składniki mineralne w niej zawarte są potrzebne, ale nie w nadmiarze. Przy tendencjach nadciśnieniowych może przyspieszać proces ciśnienia tętniczego. Sól kuchenna jest biokatalizatorem i bierze udział w przemianach metabolicznych w organizmie. Zawarty w niej chlorek sodu zatrzymuje wodę w organizmie, a jego antagonistą jest potas, który z kolei bilansuje działanie sodu, bo powoduje wydzielanie wody z organizmu. W diecie dziecka sól powinna występować w małych ilościach, a w przypadku niemowląt, nie zaleca się wogólę. Objawami niedoboru sodu są skurcze łydek. Może on powstać przy uporczywych wymiotach, biegunkach, krwotokach lub po poważnych operacjach. Wtedy należy uzupełnić braki w organizmie.

- Czym można tę przyprawę zastąpić w kuchni?
- Na rynku jest duży wybór mieszanek ziołowych, które również nadają walorów smakowych potrawom. Dzięki nim zmniejszają nasze zapotrzebowanie na spożycie soli. Zioła są zdrowsze i gotując śmiało można po nie sięgać .

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska