Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dane teleadresowe prawie dwustu zielonogórzan krążą w sieci

(eg)
Internetowi oszuści łatwo wchodzą w posiadanie danych teleadresowych, stąd konieczność stałej czujności w sieci. Nie wolno klikać w podejrzane linki czy reagować na podejrzane smsy
Internetowi oszuści łatwo wchodzą w posiadanie danych teleadresowych, stąd konieczność stałej czujności w sieci. Nie wolno klikać w podejrzane linki czy reagować na podejrzane smsy pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne
Prawie 200 nazwisk zielonogórzan z adresami i numerami telefonów krąży w mediach społecznościowych. Ma to być część danych z ataku hakerskiego na popularną na całym świecie platformę zakupową. Jak ochronić swoje dane?

Dane teleadresowe zielonogórzan w sieci

Od kilkudziesięciu godzin młodzi zielonogórzanie przesyłają sobie listę nazwisk, która ma być efektem ataku hakerskiego na globalną platformę zakupową. Niektórzy rozpoznają po kilka, a nawet kilkanaście znajomych osób. Lista obejmuje 184 pozycje. Podane są imiona i nazwiska, adresy razem z kodami pocztowymi, numery telefonów, czasem nawet dwa numery. Adresy są z centrum miasta oraz kilku dzielnic Zielonej Góry.

Jako pierwsza o wycieku danych poinformowała firma Marken Systemy Antywirusowe, która prowadzi portal https://bitdefender.pl. Hakerzy dla uwiarygodnienia ataku cybernetycznego mieli wypuścić tylko próbkę danych. Ma ona dotyczyć ponad 1,3 miliona klientów platformy zakupowej. Wyciek danych online łączy się z potencjalnym ryzykiem wykorzystania ich przez phisherów.

Co robić, jeśli ujawnione zostały na tej liście nasze dane? Zespół Bitdefender radzi przede wszystkim, aby zresetować hasło do tego serwisu transakcyjnego, a osoby, które używały tych samych danych logowania na wielu platformach internetowych, powinny je wszystkie zresetować.

Bitdefender radzi też zachować czujność wobec niechcianej korespondencji i załączników, zminimalizować swój ślad cyfrowy, być czujnym w stosunku do podejrzanych wiadomości i telefonów od potencjalnych oszustów podających się za pracowników banku lub innych instytucji.

Policja w Zielonej Górze apeluje o ostrożność

Zielonogórska policja nieustannie przypomina, aby nigdy nie klikać w podejrzane linki i takie wiadomości natychmiast wyrzucać. Trzeba pamiętać również o przeskanowaniu komputera przez bezpieczny program antywirusowy.

Komenda Miejskiej Policji apeluje, aby chronić swoje dane: nie podawajmy danych do logowania na konta bankowe czy numerów kart czy też nie przesyłajmy zeskanowanych dokumentów tożsamości. A także nie przekazujmy żadnych poufnych informacji przez telefon. Policja przestrzega też, aby nie klikać na podane linki i nie instalować w ten sposób żadnych aplikacji, aby nie narazić się na utratę oszczędności życia. Nie podejmujmy ważnych decyzji w pośpiechu i zawsze zastanówmy się czy warto inwestować oszczędności życia w Internecie.  

Zielonogórscy policjanci codziennie są zawiadamiani o osobach oszukanych lub okradzionych w Internecie. Wielu współczesnych przestępców działa on-line, co gwarantuje im łatwe i szybkie zyski.

– Czytajmy umowy, bo może się zdarzyć, że dajemy zgodę na udostępnienie danych innym osobom. Czytajmy regulaminy korzystania z usług platform zakupowych i portali aukcyjnych. Są tam komunikaty ostrzegające przed oszustami, a my nie zapoznajemy się z nimi, kiedy chcemy szybko coś kupić czy sprzedać – przestrzega podinsp. Małgorzata Stanisławska, rzecznik prasowa Komendanta Miejskiej Policji w Zielonej Górze.

Zobacz też wideo: Firmy obserwują wzrost cyberataków

od 16 lat

Co to jest phishing?

Rządowy portal gov.pl przypomina, że phishing to jeden z najpopularniejszych typów ataków opartych o wiadomości e-mail lub SMS. Wykorzystuje inżynierię społeczną, czyli technikę polegającą na tym, że przestępcy internetowi próbują Cię oszukać i spowodować, abyś podjął działanie zgodnie z ich zamierzeniami. Cyberprzestępcy podszywając się m.in. pod firmy kurierskie, urzędy administracji, operatorów telekomunikacyjnych, czy nawet naszych znajomych, starają się wyłudzić nasze dane do logowania np. do kont bankowych lub używanych przez nas kont społecznościowych, czy systemów biznesowych.  

Jak rozpoznać e-mail wyłudzający informacje?  

  • Wiele wiadomości phishingowych ma niepoprawną gramatykę, interpunkcję, pisownię, czy też bak jest polskich znaków diakrytycznych np. nie używa się „ą”, „ę” itd. 
  • Sprawdź, czy mail pochodzi z organizacji, na którą powołuje się nadawca. Często adres mailowy nadawcy jest zupełnie niewiarygodny, czy też nie jest tożsamy np. z podpisem pod treścią maila. 
  • Oceń, czy wygląd i ogólna jakość e-maila może pochodzić z organizacji / firmy, od której powinna pochodzić taka wiadomość np. użyte logotypy, stopki z danymi nadawcy itd. 
  • Sprawdź, czy e-mail jest adresowany do Ciebie z imienia i nazwiska, czy odnosi się do „cenionego klienta”, „przyjaciela” lub „współpracownika”? Może to oznaczać, że nadawca tak naprawdę cię nie zna i że jest to część oszustwa typu phishing.  
  • Sprawdź, czy e-mail zawiera ukryte zagrożenie, które wymaga natychmiastowego działania? Bądź podejrzliwy w stosunku do słów typu „wyślij te dane w ciągu 24 godzin” lub „padłeś ofiarą przestępstwa, kliknij tutaj natychmiast”.  
  • Spójrz na nazwę nadawcy, czy wygląda na prawdziwą, czy może tylko naśladuje kogoś, kogo znasz.   
  • Jeśli wiadomość brzmi zbyt dobrze, aby mogła być prawdziwa, prawdopodobnie nie jest ona prawdziwa. Jest mało prawdopodobne, aby ktoś chciał Ci dać pieniądze lub dostęp do tajnej części Internetu.  
  • Twój bank lub jakakolwiek inna instytucja nigdy nie powinna prosić Cię o podanie w wiadomości e-mail danych osobowych.   
  • Urzędy administracji publicznej nigdy nie proszą Cię przy pomocy SMS, czy maili o dopłatę do szczepionki, czy uregulowanie należności podatkowych. 
  • Sprawdź wszelkie polecenia lub pytania w wiadomości e-mail na przykład dzwoniąc do banku z pytaniem czy rzeczywiście wysłana została do Ciebie taka wiadomość lub wyszukaj w wyszukiwarce Google (lub podobnej) wybrane słowa użyte w wiadomości e-mail.  
  • Zwracaj uwagę na linki przekazywane również między znajomymi, sprawdź czy link faktycznie prowadzi do właściwej strony. Coraz częściej przestępcy uzyskując w nielegalny sposób kontrolę nad naszymi kontami społecznościowymi podszywają się pod naszych znajomych i rodzinę.  
  • Uważaj na skrócone linki, jeśli nie masz pewności, dokąd poprowadzi Cię link, najedź wskaźnikiem myszy na link (nie klikaj), a na dole przeglądarki zostanie wyświetlony pełen adres linku.    
  • Jeśli zauważysz podejrzanego e-maila, oznacz go w skrzynce odbiorczej jako spam lub wiadomości śmieci lub podejrzany. Spowoduje to usunięcie go ze skrzynki odbiorczej, a także poinformowanie dostawcy poczty e-mail, że zidentyfikowałeś go jako potencjalnie niebezpieczny.  

Do kogo i jak zgłaszać podejrzenie phishingu? 
Zgłaszanie phishingu jest niezwykle proste i intuicyjne. Po prostu wejdź na stronę internetową zespołu reagowania na incydenty komputerowe CERT Polska https://incydent.cert.pl/, wypełnij krótki formularz online, dołącz podejrzaną wiadomość i wyślij.  
Jeśli masz uzasadnione podejrzenie, że jesteś ofiarą oszustwa lub wykryłaś/eś podejrzenie oszustwa, zgłoś niezwłocznie ten fakt także Policji lub do prokuratury!  

Źródła:

  • Firma Marken Systemy Antywirusowe
  • www.gov.pl

Czytaj też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska