MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czytelnicy pytają ekspertów

oprac. (cg)
Odpowiadały Małgorzata Makowska z Izby Skarbowej w Zielonej Górze i Elżbieta Bujakowska z Pierwszego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze.

W ubiegłym roku, w marcu, zmarł mój mąż. Niedługo potem przeprowadziliśmy sprawę spadkową - spadek stanowiło m.in. mieszkanie. Jest troje spadkobierców. Ja, mieszkający ze mną syn oraz - oddzielnie mieszkająca - córka. Ja z synem zapłaciliśmy dużo mniejszy podatek niż córka. Dlaczego wystąpiła taka różnica?
- Dla pani i pani syna oraz córki został ustalony podatek dla osób z I grupy podatkowej. Pani i synowi należała się także ulga mieszkaniowa wynikająca z art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn. W tym przypadku z podstawy opodatkowania została wyłączona równowartość nabytego udziału w mieszkaniu, z uwagi na spełnienie m. in. warunku zamieszkiwania.
Natomiast córce został ustalony podatek od całej wartości nabytego przez nią udziału w majątku z uwzględnieniem tylko kwoty wolnej, która w I grupie podatkowej wynosi 9.637,00 zł. Warto zaznaczyć, że gdyby taka sama sytuacja zdarzyła sie w jakiejś rodzinie w tym roku to wszyscy jej członkowie mogliby skorzystać z całkowitego zwolnienia z podatku, ponieważ od 1 stycznia obowiązuja nowe przepisy.

Sprzedałem mieszkanie. Pieniądze są już na moim koncie. Teraz chcę te pieniądze podarować córce. Jak zrobić, aby od tej darowizny nie płacić podatku?
- Darowizna pieniędzy na rzecz córki jest zwolniona od podatku. Jednak, aby córka mogła skorzystać z tego zwolnienia musi udokumentować otrzymanie pieniędzy albo dowodem przekazania ich na jej rachunek bankowy albo na jej rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym. Córka musi też, jesli chce skorzystać ze zwolnienia, dokonać zgłoszenia tej darowizny (na druku SD-Z1) właściwemu urzędowi skarbowemu w ciągu jednego miesiąca od daty dokonania dokonania przelewu bądź wpłaty.
Mąż zmarł w marcu 2006 r. Spadek po mężu dziedziczymy po pół z córką. Przedmiotem spadku jest tylko samochód. Nie mogę się jednak dogadać z córką i samochód jest niezarejestrowany. Co powinnam zrobić by móc ten pojazd zarejestrować i opłacić podatek od spadku?
- W tym przypadku każdy ze spadkobierców odpowiada za swój udział w nabytym majątku. Spadkobiercy powinni złożyć do właściwego urzędu skarbowego zeznanie podatkowe o nabyciu majątku w drodze spadku (na druku SD-3, SD-3/A), w którym powinni wykazać nabyty udział w samochodzie. Po złożeniu zeznania - w przypadku, gdy wystąpi podatek - dla każdego ze spadkobierców zostanie wydana decyzja ustalająca jego wysokość.
W sytuacji, gdy wartość nabytego majątku nie przekracza dla każdego spadkobiercy kwoty wolnej, nie ma on obowiązku złożenia wymienionego wcześniej zeznania.
Na wniosek spadkobiercy naczelnik właściwego urzędu skarbowego wyda zaświadczenie. Z tym dokumentem trzeba udac się do właściwego wydziału komunikacji.
Chcę podarować synowi mieszkanie. Ile zapłacę podatku?
- Darowizna mieszkania na rzecz syna jest zwolniona od podatku od spadków i darowizn. Zwolnienie to zastosuje notariusz przy sporządzaniu aktu notarialnego.
Od 1 stycznia 2007r. darowizny rzeczy lub praw majątkowych dla małżonka, zstępnych (dzieci, wnuków), wstępnych (rodzice, dziadkowie), pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę są zwolnione od podatku od spadków i darowizn.
Całkowite zwolnienie od podatku następuje pod warunkiem zgłoszenia nabycia majątku organowi podatkowemu (tj. właściwemu urzędowi skarbowemu) w ciągu 1 miesiąca od daty powstania obowiązku podatkowego, w przypadku gdy wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat poprzedzających rok w którym nastąpiło ostatnie nabycie, przekracza kwotę wolną od podatku dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej ( 9.637,00 zł).
Dodatkowym warunkiem w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, jest konieczność udokumentowania ich otrzymania dowodem przekazania na rachunek bankowy obdarowanego albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.
Obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadków, gdy wartość nabytego majątku nie przekracza kwoty wolnej lub gdy nabycia następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego. Wymienione zwolnienia reguluje przepis art. 4 a ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jednolity z 2004 r., Dz. U. Nr 142, poz. 1514 ze zm). **

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska