Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy sądy w Zielonej Górze działają w czasie epidemii koronawirusa? Jak złożyć dokumenty w sądzie?

Maciej Dobrowolski
Maciej Dobrowolski
Sądy w Zielonej Górze ograniczyły swoją pracę w związku z epidemią koronawirusa
Sądy w Zielonej Górze ograniczyły swoją pracę w związku z epidemią koronawirusa Maciej Dobrowolski
Wszyscy zmagamy się z niedogodnościami związanymi z epidemią koronawirusa. Nasi Czytelnicy pytają się jednak, jak w obecnej sytuacji działają sądy w Zielonej Górze? Jak można złożyć dokumenty lub odwołania w toczących się postępowaniach? Sprawdziliśmy!

Praca Sądu Rejonowego w Zielonej Górze w czasie epidemii koronawirusa

Obecnie wszystkie rozprawy i posiedzenia jawne w Sądzie Rejonowym w Zielonej Górze wyznaczone do 30 kwietnia br. zostały odwołane. Od tej decyzji ustanowiono jednak kilka wyjątków. Pomimo wprowadzonych ograniczeń sąd zajmuje się sprawami pilnymi, które dotyczą takich zagadnień jak: zastosowanie lub przedłużenie aresztu, odebranie władzy rodzicielskiej, przedawnienie kary, skierowanie do ośrodka zdrowia psychicznego, przeciwdziałanie przemocy w rodzinie, pobyt w ośrodku emigranckim oraz wykonanie Europejskiego Nakazu Aresztowania.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Zielona Góra. Sesja rady miasta odwołana. Trwają przygotowania do spotkania zdalnego

Obecnie kontakt z sądem jest możliwy tylko i wyłącznie drogą elektroniczną oraz telefoniczną. Biuro podawcze, kasa czy też biuro obsługi interesanta obsługują mieszkańców jedynie w formie zdalnej. W Sądzie Rejonowym w Zielonej Górze istnieje też możliwość pozostawienia dokumentów i wniosków (bez potwierdzenia złożenia) w budynku przy pl. Słowiańskim 2 oraz w Wydziale Gospodarczym Krajowego Rejestru Sądowego przy ul. Kożuchowskiej 8 – w godzinach 7.15-14.45.

Wszystkie opłaty sądowe należy uiszczać wyłącznie na rachunki bankowe, których numery znajdują się na stronie internetowej sądu. Ponadto do odwołania zamknięte są czytelnie akt w budynku głównym sądu oraz siedzibie KRS.

Sąd Okręgowy w Zielonej Górze ogranicza pracę z powodu koronawirusa

Podobnie jak ma to miejsce w przypadku Sądu Rejonowego, również Sąd Okręgowy w Zielone Górze ograniczył wszystkie swoje posiedzenia jedynie do spraw pilnych. Ograniczenia także wprowadzono do 30 kwietnia, przy czym niewykluczone, że w związku z rozwojem epidemii koronawirusa rozporządzenie może zostać przedłużone na kolejne miesiące.

Sądy w Zielonej Górze ograniczyły swoją pracę w związku z epidemią koronawirusa
Sądy w Zielonej Górze ograniczyły swoją pracę w związku z epidemią koronawirusa Maciej Dobrowolski

Biura obsługi interesantów udziela informacji wyłącznie telefonicznie lub z wykorzystywaniem poczty elektronicznej wg numerów telefonów i adresów e-mail zamieszczonych na stronie sądu. W kwestii przyjmowania pism procesowych czy też wydawania odpisów z akt zachęca się do korzystania z poczty. W wyjątkowych niecierpiących zwłoki przypadkach możliwe jest wydawanie dokumentów w budynku sądu na zarządzenie przewodniczącego danej wydziału.

Punkt informacyjny Krajowego Rejestru Karnego prosi o kierowanie sprawa i zapytań drogą elektroniczną poprzez system e-KRK bądź drogą pocztową. Z kolei kasa sądu przyjmuje opłaty jedynie na rachunki bankowe. Zakup znaków opłaty sądowej odbywa się poprzez witrynę: https://oplaty.ms.gov.pl/

Jak złożyć dokumenty w sądzie w czasie epidemii koronawirusa?

Na czas zagrożenia koronawirusem sądy w dużej mierze ograniczyły się do kontaktów drogą elektroniczną. Ale jak w takiej sytuacji złożyć ważne odwołanie w danej sprawie? Czy sąd weźmie pod uwagę dokument, w którym będzie brakowało podpisu elektronicznego?

- W kontaktach z sądem mieszkańcy mogą korzystać z platformy ePUAP lub na przykład wysyłać e-maila. Zdaje sobie jednak sprawę, że to może być problematyczne, bowiem nie każdy ma założone i skonfigurowane konto, większość osób nie posiada też podpisu elektronicznego – mówi sędzia Diana Książek-Pęciak, rzecznik Sądu Okręgowego w Zielonej Górze. Co w takim razie można zrobić?

- W przypadku kontaktu przy pomocy e-maila sprawę będzie każdorazowo rozpatrywał sędzia referent, który podejmie decyzję, jak takie pismo potraktować. Może się okazać, że dany wniosek zostanie przyjęty z adnotacją do uzupełnienia formalnego podpisu w przyszłości, kiedy ograniczenia związane z epidemią zostaną zniesione – tłumaczy Książek-Pęciak. – W obecnej sytuacji najbezpieczniej jednak jest przesyłać wszystkie dokumenty przy pomocy urzędów pocztowych. Wtedy będziemy mieć gwarancję, że nasze pismo jest złożone prawidłowo.

Sądy w Zielonej Górze ograniczyły swoją pracę w związku z epidemią koronawirusa
Sądy w Zielonej Górze ograniczyły swoją pracę w związku z epidemią koronawirusa Maciej Dobrowolski

Sędziowie w Zielonej Górze nadal pracują

Jak obecnie wygląda praca w Sądzie Okręgowym w Zielonej Górze? Czy sędziowie pracują nad dokumentacją dotyczącą danych spraw z domów?

- Sędziowie wykonują swoje obowiązki zarówno w budynku sądu jak i zdalnie – twierdzi sędzia Diana Książek-Pęciak. - Zgodnie z regulaminem referent może wynieść akta sprawy poza siedzibę sądu informując o tym kierownika sekretariatu, który zamieszcza informację o powyższym w odpowiednim urządzeniu ewidencyjnym. Osoba funkcyjna może sprzeciwić się wyniesieniu akt lub nakazać bezzwłoczny ich zwrot do sądu, jeżeli ważne względy za tym przemawiają. Uprawnienie do wyniesienia dokumentów nie obejmuje jednak akt rejestrowych oraz akt ksiąg wieczystych – tłumaczy rzecznik sądu. I jednocześnie dodaje, że po zakończeniu epidemii sędziowie będą starali się, aby sprawy obywateli były rozstrzygnięte najszybciej, jak to możliwe.

Wideo: Zbiórka Caritas w czasach koronawirusach

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska