MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy można darowiznę odwołać? Relacja z dyżuru eksperta

Grażyna Mazurek 68 324 88 18 [email protected]
Piotr Romanowski, asesor notarialny
Piotr Romanowski, asesor notarialny
Kto nie płaci podatku od darowizny? Na pytania Czytelników "Gazety Lubuskiej" odpowiada Piotr Romanowski, asesor notarialny.

* Ojciec zmarł pozostawiając dwóch synów. Nie sporządził testamentu. Czy przy dziale spadku po ojcu między dwóch synów uwzględnia się darowizny, jakie otrzymali oni od ojca za jego życia? A jeśli tak, to czy bierze się pod uwagę także darowizny dokonane np. 20 lub 8 lat temu?
- W omawianym przypadku, synowie powinni zaliczyć darowizny, jakie dostali od ojca bez względu na upływ czasu od ich otrzymania, za wyjątkiem darowizn drobnych, zwyczajowo przyjętych. Jeśli darczyńca chce zwolnić obdarowanych od tego obowiązku w chwili dokonywania darowizny powinien oświadczyć, że darowiznę zwalnia od obowiązku zaliczenia na schedę spadkową - stosowne oświadczenie należy umieścić w umowie darowizny.

* Kto nie płaci podatku od darowizny?

- Jest kilka rodzajów zwolnień od obowiązku zapłaty podatku. Jednak od początku 2007 roku, najczęściej wykorzystywanym jest zwolnienie uzależnione od pokrewieństwa z osobą, która nam daruje lub po której dziedziczymy. Jeżeli obdarowanym/spadkobiercą jest małżonek, zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki), wstępni (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie), pasierb, rodzeństwo, ojczym lub macocha, to nie płacą oni podatku bez względu na wartość otrzymanego majątku, a także częstotliwość jego otrzymywania - codziennie mogą otrzymywać darowiznę. Zwolnienie to nie wiąże się z żadnymi obowiązkami po stronie przyjmujących za wyjątkiem zgłoszenia spadku/darowizny w urzędzie skarbowym.

* Czy można darowiznę odwołać?

- Darowiznę można odwołać z powodu rażącej niewdzięczności obdarowanego. O tym, czy zachowanie obdarowanego może być kwalifikowane jako rażąca niewdzięczność, decyduje każdorazowo sąd analizując konkretny przypadek. Należy pamiętać, że darowizny nie można odwołać po upływie roku od dnia, w którym darczyńca dowiedział się o niewdzięczności obdarowanego lub jeśli darczyńca obdarowanemu przebaczył. (art. 898, 899 Kodeksu cywilnego).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska