Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Człowiek Roku Krono: Poznaj kandydatów z Gorzowa. Każdy z nich jest wyjątkowy!

Tomasz Rusek
Tomasz Rusek
Paweł Salamon (z lewej) ze swoim uczniem i towarzyszem podczas konkursu: uczniem Maciejem Pisarkiem
Paweł Salamon (z lewej) ze swoim uczniem i towarzyszem podczas konkursu: uczniem Maciejem Pisarkiem
Paweł Salamon - świetnie gotuje i uczy, a do tego promuje miasto. To jeden z ponad 20 nominowanych.

Chodzi o nominowanych przez naszą redakcję i Czytelników do tytułu Człowiek Roku Krono 2016 w Gorzowie. Paweł Salamon to absolwent i nauczyciel Gastronomika zdobył najważniejszą nagrodę dla kucharzy w kraju. Co więcej, za asystenta miał ucznia szkoły - Macieja Pisarka.

Na kandydatów można głosować (ale Człowieka Roku i dwóch wyróżnionych w każdym powiecie wybierze też - zupełnie niezależnie - plebiscytowa kapituła). Chcesz głosować na Pawła Salamona? Wyślij SMS: KRONO1.3 (wszystkie wysyłamy na numer 72355; koszt 2,46 zł z VAT). Na razie ma on 30 głosów. Więcej od niego, bo 69 głosów, w Gorzowie ma tylko adwokat i radny Jerzy Synowiec (SMS: KRONO1.11). Wczoraj pisaliśmy o nim w większej publikacji na temat jego listy 100 szpetnych miejsc Gorzowa. Przypomnijmy dziś, że Synowiec jest prezesem Towarzystwa Miłośników Gorzowa. Nie tylko zwalcza w naszym mieście brzydotę, ale też je upiększa. W mijającym roku doprowadził do powstania pomników kolejnych bohaterów lokalnej historii: Christy Wolf i Zenona Bauera.

Człowiekiem Roku możebyć ks. Waldemar Grzyb (ma 23 głosy, SMS: KRONO1.23) - znany i lubiany zwłaszcza wśród młodzieży gorzowski duchowny. Ks. Grzyb prowadzi rockowy zespół i organizuje liczne spotkania dla młodych. To właśnie on organizował wyjazd z Gorzowa na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa. Był tam też jednym z czterech księży naszej diecezji, którzy koncelebrowali mszę wraz z papieżem Franciszkiem.

Wśród kandydatów do tytułu Człowiek Roku jest też Barbara Schroeder (ma na razie 22 głosy, KRONO1.18). To założycielka klubu Na Zapiecku, który aż od 15 lat zaprasza gorzowian na ciekawe spotkania, rozmowy i debaty z ludźmi kultury i nie tylko. Barbara Schroeder jest motorem napędowym, mózgiem i organizatorką tych spotkań, podobnie jak całego Zapiecka.

Na naszej liście są Maria i Krzysztof Szupilukowie (22 głosy, KRONO.1.17), szefowie Małych Gorzowiaków. Zespół Tańca Ludowego Mali Gorzowiacy wytańczył pierwsze miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Tańca Ludowego. Zespół w tym roku obchodzi 35-lecie i na stałe wrósł w krajobraz Gorzowa, który promuje w Polsce i za granicą. Z kolei Marcin Wróblewski (12 głosów, KRONO1.22) jest przedsiębiorcą i.... Dzikim Dzikiem! To m.in. dzięki niemu w Gorzowie odbył się Bieg Tropem Dzika, czyli ekstremalny wyścig z licznymi przeszkodami. Wróblewski sam przygotowywał część przeszkód i po godzinach z innymi członkami ekipy Dzikich Dzików robił i rozstawiał na poligonie przeszkody, które potrzebne były do zorganizowania biegu. Ale przeszkody zostały do dziś na swoim miejscu i korzysta z nich wielu mieszkańców. Raz w tygodniu ekipa organizuje „dziki trening” dla wszystkich. Marcin Wróblewski reprezentował też nasz kraj w europejskim finale piekielnie trudnego Runmageddonu, gdzie awansował jako jeden z zaledwie dziesięciu Polaków.

Arkadiusz Dera i jego syn Sebastian (8 głosów, KRONO1.12) spełnili swoje marzenie, objeżdżając świat dookoła, a przy okazji, promując Gorzów wszędzie, gdzie byli. Anna Giniewska (4 głosy, KRONO1.19) to nauczycielka i bibliotekarka, która znalazła się w gronie 20 laureatów konkursu na najlepiej przeprowadzoną kampanię społeczną „Cała Polska czyta dzieciom”. Prowadzi Klub Czytających Rodzin.

Kamil Czerwiński (2 głosy, KRONO1.21) - prezes fundacji AdRem, która przez cały rok podejmowała wiele akcji i zadań, mających na celu pomoc m.in. w codziennych obowiązkach seniorom, w zbiórkach pieniędzy dla chorych czy w organizacji festynów i pikników. Małgorzata Miszczak (2 głosy, KRONO1.2) prowadzi Pracownię Filmoteki Szkolnej w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3, która wygrała ogólnopolski konkurs na promocję festiwalu filmowego w Gdynii.

Elżbieta Rafalska (1 głos, SMS: KRONO1.1) - posłanka i minister w rządzie PiS podjęła ponadstandardowe działania i trud, żeby w Gorzowie po latach bezowocnych dyskusji powstała akademia. - Była nie tylko promotorem akademii, ale taranem, który obalał wszelkie przeszkody - mówił o niej wicepremier Jarosław Gowin.

Dawid Szkudlarek (1 głos, KRONO1.4) to - podbnie jak Salamon - kucharz rodem z Gorzowa. Absolwent i nauczyciel Gastronomika wygrał piekielnie trudny konkurs kucharski Top Chef, w którym rywalizują zawodowi kucharze z całego kraju. Przy okazji promował Zespół Szkół Gastronomicznych i całe miasto. Robert Piotrowski (1 GŁOS, KRONO1.6) to regionalista, który doprowadził do powstania Domu Historii Miasta.

Maciej Hajdamowicz i Marzena Mieczyńska (mają 1 głos KRONO.1.8): on - uczeń pierwszej klasy I LO, ona wcześniej jego nauczycielka, a potem opiekunka naukowa. On najpierw dostał się do prestiżowego konkursu dla młodych konstruktorów i wynalazców E(x)plory 2016, a potem jego dron do badania powietrza w trudno dostępnych miejscach zdobył wyróżnienie i dał bilet na holenderski spotkanie młodych zdolnych z całego świata. Marzena Mieczyńska wyłowiła talent Macieja i zawalczyła, żeby miał możliwości pokazać się w Polsce, a teraz już nie tylko.

Kolejna „łączona” kandydaturą to Hubert Kisiński i Dawid Andres (1 głos, KRONO1.9), czyli bracia, którzy spełnili marzenie życia i wybrali się na wyprawę po Ameryce Południowej. Ponad 2 tys. km przejechali rowerami w górach, a „rowerami amazońskimi” przemierzyli 6 tys. km po Amazonce.

Pozostali kandydaci na razie nie mają głosów. Bogusław Dziekański (SMS: KRONO1.5) - wymyślona przez niego Mała Akademia Jazzu świętuje w tym roku 30-lecie. Jedyny taki pionierski projekt szerzący wiedzę o jazzie to znak rozpoznawczy nie tylko Jazz Clubu pod Filarami, ale i duma Gorzowa. Adam Bałdych (KRONO1.10) to niesamowicie zdolny i już doceniony jazzman został nominowany do Fryderyka - najważniejszej w kraju nagrody muzycznej.

Damian Nowak (KRONO1.7) - jest współtwórcą pierwszego w mieście ogrodu społecznego, czyli ogrodu, który mieszkańcy sami urządzili i sami o niego dbają. To sposób na integracje i przeciwdziałanie wandalizmowi. A ponad wszystko - wspaniała, obywatelska akcja. Daniel Czyżyk (KRONO1.13) - dyrektor Castoramy, która kolejny raz włączył się - za darmo! - w upiększanie Gorzowa. Tym razem sklep i jego pracownicy pomogli odremontować dwa podwórka. Wcześniej zadbali o plac zabaw w Parku Wiosny Ludów. Krzysztof Leśnicki i stowarzyszenie Rowerowy Gorzów (KRONO1.14) - organizują masy rowerowe i integrują środowisko, ale pomagają też miastu tworzyć sensowne rozwiązania dla rowerzystów. Marta Bejnar - Bejnarowicz (KRONO1.15) - radna, która na tle wszystkich 25 radnych wyróżnia się pracowitością, pomysłowością oraz zaangażowaniem. Wymyśliła i prowadzi tzw. lotne dyżury, spotykając się z mieszkańcami na ich osiedlach. Alina Czyżewska (KRONO1.16) to działaczka obywatelska. Nikt tyle co ona nie zrobił dla jawności życia publicznego, nikt tak jak ona nie dociekał, nie dopytywał, nie przebijał się przez zasieki „nie da się” albo „to nie pani sprawa”.

Policjanci Maciej Cinka i Rafał Kwiatek (KRONO1.20) pełnili służbę na rowerach, gdy dostali zgłoszenie o mężczyźnie, który wpadł do rzeki w centrum Gorzowa. Ruszyli na miejsce i wyciągnęli go z wody. W ostatniej chwili - zasłabł z powodu cukrzycy i gdyby nie błyskawiczna akcja mundurowych, mógłby utonąć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska