MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czasami ładowarka może ratować życie

Redakcja
Ładowarka LKP-0903 uratowała życie górnikowi
Ładowarka LKP-0903 uratowała życie górnikowi
Pod koniec maja doszło do silnego wstrząsu w rejonie likwidowanych szybów kopalni Polkowice-Sieroszowice. W strefie bezpośredniego zagrożenia znalazło się kilku górników

Jeden z nich został uwięziony ponad 800 metrów pod ziemią. Schronił się w kabinie ładowarki, którą obsługiwał. Ratownikom udało się do niego dokopać po prawie pięciu godzinach. Górnikowi nic poważnego się nie stało.

- Rzeczywiście miał ogromne szczęście - mówi rzecznik prasowy Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach Edyta Tomaszewska. - Mimo że został przysypany dużymi głazami, obrażenia, które odniósł, były lekkie i nie zagroziły jego życiu.

Tylko wąskie grono osób wie, że maszyna, która pomogła przetrwać górnikowi w tej koszmarnej pułapce, to ładowarka LKP-0903, wyprodukowana przez Dolnośląską Fabrykę Maszyn Zanam-Legmet w Polkowicach.

- Przy konstruowaniu naszych maszyn, zawsze ogromną wagę przywiązujemy do tego, aby zapewniały jak największe bezpieczeństwo swoim użytkownikom - mówi Bogusław Tarnawczyk, Główny Konstruktor w Zanam-Legmet. - Z ogromną radością i dumą przyjęliśmy informację, że nasza ładowarka zdała egzamin w tak ekstremalnych warunkach.

Dla zobrazowania - na obowiązkowych testach, zanim maszyna opuści fabrykę, badana jest wytrzymałość kabiny. Zgodnie z wymaganiami stosownej normy górniczej powinna ona sprostać uderzeniu o energii 60 kJ. Odpowiada to masie 1 tony zrzuconej z wysokości 6 metrów bądź masie 6 ton opuszczonej z wysokości 1 metra.

Dotychczas w Zanam-Legmet wyprodukowano kilkanaście egzemplarzy ładowarki LKP-0903. Pracują w zakładach górniczych Sieroszowice, Rudna i Lubin. Są też oferowane nam rynek w Rosji i Estonii.

Maszyna została zaprojektowana w supernowoczesnym programie Pro-Engineer z wykorzystaniem stali wysokiej wytrzymałości. Jest uniwersalną ładowarką, przeznaczona do pracy w wyrobiskach niskich (o wysokości minimum 1.950 mm) oraz wysokich - po zamocowaniu kabiny w górnym położeniu (minimalna wysokość wyrobiska 2.250 mm). Istnieje możliwość stosowania w niej czterech rodzajów łyżek, zależnie od warunków nabierania urobku i rodzaju odstawy.

Ładowarka LKP-0903 posiada silnik nowej generacji DEUTZ oraz nowatorski, zaprojektowany w Zanam-Legmet układ elektryczny, oparty na magistrali CAN, pozwalający na pełną diagnostykę wszystkich parametrów. W maszynie zastosowano system monitoringu, z wykorzystaniem monitora ciekłokrystalicznego. Obecność nowoczesnego interfejsu komunikacyjnego pomiędzy operatorem a maszyną umożliwia nie tylko lepszą i wydajniejszą obsługę, ale również zmniejszenie czasu nieplanowanych przestojów.

Konstruktorzy przewidzieli możliwość wyposażenia maszyny w system kamer, które poprawiają widoczność pola pracy maszyny oraz w nowatorski układ napędu typu micro-hybrydowego, który umożliwia zasilanie wszystkich urządzeń peryferyjnych ładowarki. Także układu klimatyzacji, która działa do 45 minut przy wyłączonym silniku spalinowym.

To wszystko może mieć ogromne znaczenie w ekstremalnych sytuacjach, gdy stawką bywa ludzkie życie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska