MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czarownice zlecą się na deptak. I wylądują wśród uczonych

Leszek Kalinowski 68 324 88 74 [email protected]
fot. Krzysztof Kubasiewicz
W niedzielę uniwersytet wyjdzie na deptak, w poniedziałek zaprasza nas w gości do siebie. Podzieli się tym, co ma najcenniejszego. Nie zdziwmy się jednak, gdy wśród uczonych zobaczymy… czarownice.

Co roku Uniwersytet Zielonogórski tuż przed wakacjami szykuje nam tradycyjny weekend. Nie inaczej będzie teraz. Tegoroczny Festiwal Nauki będzie przebiegał pod hasłem ,,Mikroskop czy horoskop" . Odwiedzając w niedzielę na deptaku stoiska poszczególnych wydziałów UZ musimy uważać na przelatujące nad naszymi głowami czarownice i wiedźmy.

Nic dziwnego, wszak Zielona Góra słynęła z płonących stosów. Lista straconych kobiet jest długa. Oskarżano je, bo krowa sąsiada przestała dawać mleko albo pożar strawił pobliską wieś. W rozmaity sposób udowadniano im, że podpisały pakt z diabłem. Wystarczyło, że nie zapłakały na widok ukrzyżowanego Chrystusa…

By przypomnieć nam tamte czasy, studenci przygotowali inscenizację procesu zielonogórskich czarownic. Zobaczymy ją w niedzielne popołudnie na scenie przy Lubuskim Teatrze.

Kukułka nie tylko kuka

Co nas spotka na stoiskach wydziałów? Oto pracownicy instytutu fizyki dr Lidia Najder-Kozdrowska i Sebastian Kruk zademonstrują, jak można zmierzyć temperaturę na odległość, a jak odległość za pomocą dźwięku. Dowiemy się, jak sprawdzić, kto głośniej krzyczy, a jak kto mocniej dmucha? Zobaczmy też, jak wbić gwoździa bananem, a truskawką wybić okno. Naukowcy udowodnią także, że hel nadaje się nie tylko do napełniania balonów…

W innym przez nowoczesny mikroskop zobaczymy, jak oryginalne wygląda ziarenko piasku. Będzie okazja, by dowiedzieć się, czy kukułka tylko kuka? Wydział mechaniczny zaprosi nas do pojedynku. Po jednej stronie może stanąć dziecko, po drugiej tato lub inna dorosła osoba.
Wynik? Nie jest taki pewny. Bo udowodni wyższości logicznego myślenia nad siłą fizyczną. Jeżeli chcesz przekazać swojemu dziecku, wiarę w to, że rozumem można pokonać silniejszego - przyprowadź je koniecznie w to miejsce. Dla milusińskich przygotowano znacznie więcej atrakcji i niespodzianek.

Eksperci ci pomogą

Festiwal Nauki to także okazja do skorzystania - w niedzielę jak i poniedziałek - z bezpłatnych porad specjalistów. I tak np. w Muzeum Ziemi Lubuskiej w niedzielę w godz. 14.00 - 16.00 czynna będzie Poradnia Ekspertów. Jeśli masz jakąś kolekcję i chciałbyś założyć prywatne muzeum, dr Andrzej Toczewski chętnie ci podpowie, jak to zrobić. Leszek Kania wyceni twój obraz czy rodzinną pamiątkę. Prof. Czesław Osękowski poradzi, jak napisać monografię swojej rodziny, a prof. Wojciech Strzyżewski - pomoże wymyślić rodzinny herb.

Na stoisku przy szkole muzycznej będzie można skorzystać z bezpłatnych konsultacji z architektem. W poniedziałek zaprasza do siebie Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości, gdzie w godz. 10.00 - 14.00 prowadzone będą konsultacje prawne i księgowe dotyczące zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej. Tego samego dnia w godz. 9.00 - 10.30 wydział mechaniczny proponuje właścicielom samochodów sprawdzenie mocy auta na hamowni podwoziowej.

Wybuchną wulkany

W programie nie zabraknie interesujących wykładów, dyskusji i spotkań.
- Nauka nie jest prosta, dlatego pojawia się pole do działania mitów i przesądów, które wcale nie muszą być prawdziwe, ale za to dają proste odpowiedzi - mówi prof. Andrzej Drzewiński, zachęcając do udziału w godz. 14.00 - 15.30 w niedzielnym panelu w Muzeum Ziemi Lubuskiej. - W czasie naszego spotkania poruszymy wiele tematów, takich jak: Czy astronom może wierzyć w astrologię? Czy fizyk może uzasadnić teleportację i telepatię? Czy istotnie nic się nie porusza prędzej od światła? Czy zagrażają nam eksperymenty przygotowane w Wielkim Zderzaczu Hadronów? Czy globalne ocieplenie jest mitem? Czy w 2012 ruszą kontynenty, a wulkany wybuchną?

- Jedną z najstarszych gier logicznych są szachy. Zapraszamy na festiwalowy Otwarty Turniej Szachowy o Mistrzostwo Wydziału Matematyki Informatyki i Ekonometrii - proponuje Anna Urbańska z biura promocji UZ.

Czy wyłączyłem żelazko?

Podczas festiwalu będziemy mogli nauczyć się tańczyć, obserwować niebo z Wieży Braniborskiej. Studentki pielęgniarstwa zmierzą nam ciśnienie, poziom cukru we krwi, nauczą udzielania pierwszej pomocy. Zainteresowani będą mogli poznać skład swojego ciała.

Wszystkie te informacje przydadzą się nam jak najbardziej przed wakacyjnymi wyjazdami, ale warto też zajrzeć na stoisko wydziału elektroniki, informatyki i telekomunikacji. Tam znajdziemy sposób, by nie zamartwiać się podczas urlopu: Czy przed wyjazdem wyłączyłem żelazko, czy zamknąłem okno? Jak przekonuje dr Remigiusz Wiśniewski - w takich sytuacjach najlepiej się sprawdza inteligentny dom. Właściciel takiego mieszkania może zdalnie sprawdzić stan wszystkich podłączonych urządzeń poprzez internet (np. w telefonie komórkowym).

Poznaj uczelnię od podszewki

Równie atrakcyjnie zapowiada się drugi dzień festiwalu. Jednak w poniedziałek uniwersytet nie będzie się już rozkładał na deptaku. Tym razem zaprasza wszystkich do siebie, by przy okazji pokazać swoje sale i laboratoria. W obu kampusach zapowiada się niezła zabawa.

- A bawić się będą mogli wszyscy, niezależnie od wieku - mówi rzecznik UZ Ewa Sapeńko. - Muzycy zapraszają do swojej nowej siedziby przy ul. Szafrana 19 - tam przedszkolaki będą mogły wziąć udział w specjalnie dla nich przygotowanych warsztatach, starsi posłuchać Jazzu na 3 pianistów, a niezainteresowani muzyką już od 9.00 będą mogli uczestniczyć w wykładach i pokazach na innych wydziałach.

Nie zabraknie też wystaw m.in. prac studentów pierwszego roku architektury wnętrz, malarstwa i grafiki.
- Dla mnie to będą takie korki za darmo - już się cieszy licealista Wojtek Derkacz z Zielonej Góry. - Już się cieszę, bo wciąż nie mogę się zdecydować, jaką prezentację mam przygotować na pracę maturalną. Mam nadzieję, że po Festiwalu Nauki łatwiej mi będzie podjąć decyzję. Wiem też, że dużo znajdę materiałów w lokalnych izbach muzealnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska