MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co miesiąc po szkło

Tomasz Krzymiński
Halina Drgas jest mieszkanką Pszczyny Dolnej. Od roku pracuje w Spólce Komunalnej, wcześniej była zatrudniona we Włoszakowicach.
Halina Drgas jest mieszkanką Pszczyny Dolnej. Od roku pracuje w Spólce Komunalnej, wcześniej była zatrudniona we Włoszakowicach. fot. Tomasz Krzymiński
Rozmowa z Haliną Drgas z zarządu Spółki Komunalnej we Wschowie

- Podobno w przyszłym tygodniu znów ruszacie z akcją, dotyczącą selektywnej zbiórki odpadów. Na czym będzie ona polegać? - W poniedziałek będziemy odbierać od mieszkańców gminy szklane opakowania. Wystarczy wystawić je przed dom w specjalnym worku. To będzie cykliczna akcja. Szkło będziemy zabierać w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca. Zaczęliśmy już w ubiegłym roku. Wtedy rozdaliśmy 3 tys. worków, niestety nie wszystkie wróciły pełne z powrotem. Liczymy jednak, że systematycznie ilość zdanego szkła będzie wzrastać. Worki na nie można dostać za darmo w Spółce Komunalnej.

- Mówi pani akurat o szkle, co później się z nim dzieje. - Trafia do huty i jest przetwarzane. Zebraliśmy go w ubiegłym roku 30 ton. To około 1,4 kilograma na mieszkańca gminy. Podczas gdy rocznie w kraju wytwarza się 20 kg szkła na osobę. Liczę, że w bieżącym roku efekty naszej pracy będą lepsze. Jesteśmy zadowoleni z ilości zebranych opakowań z plastiku. Przed rokiem było to 16 ton.

- Dlaczego spółce tak bardzo zależy na tym, by segregować śmieci? - Na naszym składowisku w Tylewicach możemy składować odpady do końca 2009 roku, pod warunkiem, że nie przekroczymy pewnej granicy jego pojemności. Stąd dążenie do odzyskiwania jak największej ilości surowców wtórnych ze śmieci. Poza tym te segregowane w domach mają jedną zaletę - są czyste. A o takie zabiegają odbiorcy.

- Nie za późno spółka zaczęła przykładać większą wagę do spraw recyklingu? - Wzięliśmy się ostro za to wraz z nastaniem nowego zarządu spółki. Widocznie przedtem nie przykładano wielkiej wagi do tego problemu.

- Bardzo wiele zależy od mieszkańców. Jak zamierzacie ich przekonać? - Między innymi przez nagłaśnianie i organizację takich akcji, jak ta poniedziałkowa. Niebawem ruszamy z programem skierowanym do szkół. Organizujemy wschowskie dni recyklingu. Najwięcej z tych imprez wynoszą najmłodsi i oni mają ogromny wpływ na swoich rodziców. Ludzie są też bardzo wygodni, dlatego na każdym kroku muszą być miejsca do selektywnej zbiórki odpadów. Dlatego wkrótce zakupimy pięć nowych zestawów.

- Choć dopiero od roku promujecie segregowanie śmieci, już dostaliście za to nagrodę. - Wprawdzie jeszcze nie za ilość zebranych surowców, ale wszystko przed nami. To specjalne wyróżnienie od firmy REKOPOL. Dostaliśmy kilka tysięcy złotych na prowadzenie edukacji ekologicznej.

- Dziękuję.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska