MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co czyha na dzieci w sieci?

Anna Białęcka
- Na nasze dzieci czyha wiele niebezpieczeństw w sieci - mówi Beata Laska. - Ale my dorośli możemy im pomóc, by mogły się czuć bezpiecznie.
- Na nasze dzieci czyha wiele niebezpieczeństw w sieci - mówi Beata Laska. - Ale my dorośli możemy im pomóc, by mogły się czuć bezpiecznie. Anna Białęcka
Jak ustrzec dziecko przed uzależnieniem od komputera i internetu? Na to pytanie postarają się odpowiedzieć specjaliści podczas spotkań z nauczycielami i rodzicami młodych ludzi.

12-letni Tomek wraca ze szkoły i pierwsze co robi, to zasiada za komputerem, gra lub serfuje po internecie. Nie bawi go wyjście na boisko ani jazda na rowerze. Woli spędzać czas z obcymi ludźmi poznanymi na internetowych komunikatorach, niż z kolegami ze szkoły. Czy z Tomkiem jest wszystko w porządku? Takie sytuacje są coraz częstsze. A rodzice nie zawsze potrafią sobie poradzić z problemem uzależnienia dziecka od komputera i internetu.

- Chcemy ustrzec dzieci przed niebezpieczeństwami czyhającymi na nie w internecie i podpowiedzieć rodzicom, jak zapobiegać tym zagrożeniom. Stąd nazwa naszego programu "Bezpieczna Cyberlandia - wyjaśnia Dorota Laska z Fundacji Inicjatyw Lokalnych, działającej w ramach stowarzyszenia Szansa z Głogowa. - Chcemy przeprowadzić cykl praktycznych spotkań z nauczycielami informatyki, a także wszystkim chętnymi rodzicami. Udział w tych szkoleniach będzie bezpłatny. Są one realizowane w ramach programu "Bezpieczne dzieciństwo" Fundacji Dzieci Niczyje.

Rodzice będą mogli nauczyć się, jak rozpoznać u swojego dziecka pierwsze objawy uzależnienia, dowiedzą się także jak zapobiegać takiemu uzależnieniu od sieci.

Działania realizatorów programu "Bezpieczna Cyberlandia" będą obejmowały trzy główne etapy. Pierwszy z nich to kampania informacyjna, która już się rozpoczęła w marcu. Drugi etap to będą działania edukacyjne, w tym szkolenia i spotkania informacyjne. - Będziemy je organizowali przede wszystkim w siedzibie Szansy przy ul. Perseusza, ale chętnie spotkamy się także z nauczycielami i rodzicami w szkołach - zapewnia Dorota Laska.
Trzeci etap to będą e-konsultacje. Będą one prowadzone na portalu stowarzyszenia Szansa, na stronie internetowej dzieciwsieci.pl.

- Na razie nie mamy ustalonych terminów szkoleń i spotkań z nauczycielami i rodzicami - powiedziała Dorota Laska. - Będziemy o nich informować przez lokalne media.
Jak ważny jest internet dla Twojego dziecka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska