MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bunkry turystycznym przebojem Międzyrzecza

Dariusz Brożek
Pancerne kopuły bunkrów MRU niczym magnes przyciągają turystów. Zdaniem internautów, to największa atrakcja turystyczna gminy Międzyrzecz.
Pancerne kopuły bunkrów MRU niczym magnes przyciągają turystów. Zdaniem internautów, to największa atrakcja turystyczna gminy Międzyrzecz. Dariusz Brożek
Trasa w podziemiach Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego we wsi Pniewo jest największą atrakcją turystyczną Międzyrzecza. Tak wynika z sondy, którą prowadziliśmy na naszym portalu.

Sondę prowadziliśmy przez trzy ostatnie tygodnie w zakładce powiatu międzyrzeckiego na naszym portalu (www.gazetalubuska.pl/miedzyrzecz). Internauci głosowali na sześć obiektów i zabytków Ziemi Międzyrzeckiej. Oddali łącznie 933 głosy. Od samego początku prowadziła trasa w podziemiach Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego, zarządzana przez Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie. Ostatecznie wygrała z poparciem 51,7 proc. uczestników naszego plebiscytu.

Wynik sondy nie był żadnym zaskoczeniem dla dyrektora pniewskiego muzeum Leszka Lisieckiego. Zaznacza, że bunkry wygrywały, lub zajmowały czołowe w wielu plebiscytach. Zarówno regionalnych, jak i ogólnopolskich.

- To marka znana i rozpoznawalna w całym kraju. Oraz jedna z wizytówek miasta, powiatu i nawet całego regionu. Dziękuję wszystkim, którzy na nas głosowali i wspierają naszą działalność - twierdzi L. Lisicki..

W ub.r. trasę w Pniewie zwiedziło ponad 42 tys. turystów, w tym wielu obcokrajowców. Dochód muzeum za bilety przekroczył pół miliona złotych. Muzeum organizuje też sesje naukowe, wydaje publikacje na temat fortyfikacji i przyciąga turystów eksponatami militarnymi z czasów ostatniej wojny.

Bunkry MRU wybudowane zostały przez Niemców w latach 30. minionego wieku. Nazwali je Die Festungsfront Oder-Warthe Bogen (Front Ufortyfikowany Łuku Odry i Warty). Miały zabezpieczać wschodnie granice Trzeciej Rzeszy przed atakiem ze strony Polski. Ich rozbudowę przerwano w 1938 r. na rozkaz Adolfa Hitlera. W centralnym odcinku między Staropolem i Kęszycą wybudowano ponad 20 potężnych, kilkupiętrowych schronów bojowych, połączonych labiryntem podziemnych korytarzy o łącznej długości około 32 km.

Na przełomie stycznia i lutego 1945 r. umocnienia zostały sforsowane bez większych walk przez nacierające na Berlin oddziały Armii Czerwonej. Obecnie są największą atrakcją turystyczną regionu i jednocześnie jednym z największych w Europie zimowych siedlisk nietoperzy.

Srebro dla zamku i muzeum

Drugie miejsce w naszym plebiscycie zajął średniowieczny zamek i sąsiadujące z nim muzeum, na które głosowało 15,3 proc. internautów. Przysłowiowy brąz zdobyło kąpielisko nad jez. Głębokie z poparciem 10,7 proc. Czytelników.

Na czwartej pozycji uplasowało się utworzone jesienią ub.r. sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski w kościele pod ich wezwaniem, które zdobyło 9,6 proc. głosów. Kolejne 4,6 proc, uczestników sondy wskazało na najstarszy zabytek sakralny Międzyrzecza, czyli kościół pw. Św. Jana Chrzciciela z końca XV w.

Listę turystycznych przebojów Międzyrzecza zamyka rynek z zabytkowym ratuszem, na które 0,4 proc. intenautów.

Sonda nie zainteresowała 4,1 proc. Czytelników, 2,1 proc. wybrało opcję "coś innego", natomiast 1,4 proc. nie miało zdania.

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska