MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budownictwo stawia na drewno. Zobaczcie domy jednorodzinne w technologii Swiss Krono [ZDJĘCIA, WIDEO]

Ilona Burkowska
Budownictwo stawia na drewno. Zobaczcie domy jednorodzinne w technologii Swiss Krono [ZDJĘCIA, WIDEO]Na ulicy Murarskiej w Łężycy budowane są domy jednorodzinne w technologii Swiss Krono
Budownictwo stawia na drewno. Zobaczcie domy jednorodzinne w technologii Swiss Krono [ZDJĘCIA, WIDEO]Na ulicy Murarskiej w Łężycy budowane są domy jednorodzinne w technologii Swiss Krono Mariusz Kapała
Materiały drewnopochodne i drewno to przyszłość budownictwa. Coraz więcej domów powstaje z użyciem tych surowców, coraz więcej osób przekonuje się, że dom wybudowany w technologii szkieletowej wcale nie jest gorszy od tego z tradycyjnej cegły. [video:http://get.x-link.pl/0d4eb2a8-fba5-0bb4-8dd7-83034f3c50f4,eaa0562c-24bd-3795-2640-aadd527d4f77,embed.html width:800 height:500 align:left]

Użycie drewna i materiałów drewnopochodnych to nowy trend w budownictwie, który zyskuje coraz więcej zwolenników. Domy budowane w technologii szkieletowej z prefabrykowanych elementów drewnopochodnych można już spotkać w całym kraju. Takie właśnie osiedle powstaje też w Zielonej Górze.

Na ulicy Murarskiej w Łężycy budowane są domy jednorodzinne w technologii Swiss Krono. To budownictwo szkieletowe z użyciem materiałów drewnopochodnych produkowanych przez żarski Kronopol. W ubiegły weekend budowa była otwarta dla zwiedzających - każdy na własne oczy mógł zobaczyć, jak krok po kroku powstaje dom w tej technologii.

Dom z drewna może powstać bardzo szybko - jeśli mamy wcześniej wylane i przygotowane fundamenty, sam montaż prefabrykowanych ścian, stropów i konstrukcji dachowej zajmuje... 10 dni. 

Elementy produkowane są w najlepszych z możliwych warunkach - to znaczy w hali, w cieple, nie są narażone na niekorzystne warunki atmosferyczne. Na budowę trafia więc gotowy, dobrze przygotowany produkt. Tam specjaliści za pomocą dźwigu stawiają drewniane elementy i po kilku dniach właściwie dom już stoi. Następnie pokrywany dachówką jest dach, a na wszystkie ściany zewnętrzne montowana jest warstwa elewacyjna wykonana z wełny mineralnej i silikonowego tynku. 

Od wewnątrz na płytę Kronopol OSB/3  kładziona jest folia paroizolacyjna-refleksyjna, która zabezpiecza konstrukcje ściany przed wilgocią i odbija energię cieplną do środka pomieszczenia. Specjalnym urządzeniem przeznaczonym do nadmuchu izolacji termicznej izolujemy cały dom. Wystarczy kilka godzin, by zaizolować wszystkie ściany w budynku! Taka technologia nadmuchu izolacji to stuprocentowa gwarancja, że wszystkie przestrzenie zostaną wypełnione.

Dopiero na tak przygotowane wewnętrzne  ściany kładziemy instalacje. Ale... - Nie ma tu instalacji wpuszczanych w konstrukcję. Wszystkie przewody i rury  kładzione są w ściankach instalacyjnych. Dopiero gotowe, już ułożone instalacje, przykrywa się płytą, którą można wykończyć zgodnie z życzeniem. To bardzo bezpieczne rozwiązanie, które daje gwarancje, że główne ściany konstrukcyjne zostaną nie naruszone  - zaznacza Andrzej Lipiński, product manager z Kronopolu. 

Budując nowocześnie trzeba budować też ekologicznie. Dlatego domy w technologii Swiss Krono wyposażone będą w jak najbardziej przyjazne środowisku rozwiązania - systemy wentylacji- rekuperatory, pompę ciepła. Warto dodać, że przy budowie domu szkieletowego z elementów drewnianych nie ma ograniczeń architektonicznych - bez przeszkód może powstać dom z garażem, poddaszem użytkowym itp. Takie właśnie rozwiązania proponuje firma. Osiedle składające się z 7 domów zostanie oddane do użytku wiosną przyszłego roku. 

Dom budowany z elementów drewnianych jest energooszczędny. Ściany budynku mają ok. 30 cm grubości. Czy w takim domu nie będzie nam zimno? - Nie - mówi A. Lipiński - Współczynnik przenikalności ciepła u jest równy 0,15. Aby uzyskać takie same parametry przy zastosowaniu innej technologii np.: ytong, trzeba by wybudować ścianę prawie pół metra szerszą. 

A więc rachunek jest prosty - cieńsza ściana to w rzeczywistości więcej miejsca w budynku. A. Lipiński dodaje, że jeśli dom szkieletowy jest wykonany prawidłowo, nie musimy obawiać się jego zawilgocenia. Cechuje go też dobra izolacja termiczna i akustyczna. Dzięki użyciu przetworzonych materiałów drewnopochodnych nie musimy obawiać się także pękania albo odkształcania elementów ścian podczas użytkowania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce przybywa pracowników z Ameryki Południowej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska