Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bieda zmusza ludzi do przestępstw?

Mateusz Feder 507 050 587 [email protected]
Głównym priorytetem policjantów na ten rok jest ograniczenie wypadków śmiertelnych na drogach oraz jeszcze większa wykrywalność przestępstw.
Głównym priorytetem policjantów na ten rok jest ograniczenie wypadków śmiertelnych na drogach oraz jeszcze większa wykrywalność przestępstw. KPP w Strzelcach Kraj.
Ludzie z powodu biedy i braku pracy więcej w minionym roku kradli i dokonywali włamań. Policja za to szybciej łapała sprawców i starała się być przyjazna dla ludzi - takie m. in. wnioski wyciągnięto na rocznej odprawie stróżów prawa z powiatu strzelecko-drezdeneckiego.

Na każdy rok policjanci stawiają sobie konkretne cele. W 2011 stróże prawa pracowali m. in. nad wzrostem zadowolenia ludzi z jakości ich pracy, chcieli też pracować nad bezpieczeństwem obywateli. W założeniach zapisano także poprawę bezpieczeństwa na imprezach masowych, w ruchu drogowym, poprawę jakości czynności prowadzonych na miejscu przestępstw i wykroczeń. O to czy ludzie zadowoleni są z pracy policji, zapytaliśmy kilka przypadkowych osób.

Marian Popławski ze Strzelec przyznaje, że radiowóz często widać "na mieście", ale zauważa, że policja zbyt słabo informuje ludzi, kto w danej części miasta jest dzielnicowym. - Ludzie na wsiach to może wiedzą jaki policjant zajmuje się ich terenem, ale w mieście to ja dzielnicowego na oczy nie widziałem. A chyba w założeniu jest to, by taka osoba co jakiś czas bywała, systematycznie odwiedzała chociaż część mieszkań - mówi mężczyzna. Pani Dorota chciałaby więcej patroli pieszych i większej czujności stróżów prawa na wybryki młodych, szczególnie w weekendy. - Nieraz kosze są poprzewracane, bójki przy barach, trzeba nad tym bardziej panować - wyłuszcza.

Marek, młody strzelczanin, przyznaje że policjanci są bardziej życzliwi i lepiej wyedukowani. - Choć ci młodzi czasem chcą być ważni i nieraz to komicznie wygląda - uśmiecha się chłopak. Jak wynika z analizy, praca policji w powiecie jest wysoko oceniana przez komendę wojewódzką. Odnotowano jednak w 2011 r. więcej przestępstw pospolitych (m. in. bójki, włamania, kradzieże ) i kryminalnych. Jak tłumaczą policjanci, powodem takiego stanu rzeczy jest coraz większe bezrobocie i pogłębiająca się bieda. Dowód? - Tego rodzaju przestępstwa nasilają się przed świętami, ludzie kradną, by mieć pieniądze - objaśnia rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Strzelcach Marzena Śpiewak.
Jednak poprawiła się wykrywalność (co 4 przestępca został złapany na gorącym uczynku). Odzyskano w roku biegłym także skradzione mienie o wartości 300 tys. zł. Funkcjonariusze w 2011 r. sprawdzili stan trzeźwości u ponad 5 tys. kierowców (złapano 319 nietrzeźwych) i nałożyli 3919 mandatów karnych oraz skierowali 130 wniosków o ukarane do sądu. W 2011r. odnotowano też spadek o 92 kolizje drogowe z 497 na 405. - Organizujemy także coraz więcej spotkań edukacyjnych z młodzieżą, nasza komenda jest otwarta na mieszkańców, staliśmy się bardziej dostępni.

To już nie jest ta policja z przed lat, teraz jesteśmy nowocześniejsi i bliżej ludzi - ocenia Śpiewak. Funkcjonariusze współpracują także ze strzeleckim ogólniakiem, gdzie od niedawna dział klasa o profilu policyjno-prawnym. Jakie cele stróże prawa stawiają sobie na ten rok? Chcą m. in. mieć jeszcze większą wykrywalność oraz zmniejszyć liczbę śmiertelnych wypadków na drogach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska