MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bardzo PoPiSowa rada

KRZYSZTOF ZAWICKI 076 833 33 34 [email protected]
- Decyzje o obsadzie najważniejszych stanowisk w starostwie zapadną w przyszłym tygodniu, kiedy z Warszawy wróci poseł Zubowski - mówi Mirosław Strzęciwilk
- Decyzje o obsadzie najważniejszych stanowisk w starostwie zapadną w przyszłym tygodniu, kiedy z Warszawy wróci poseł Zubowski - mówi Mirosław Strzęciwilk Krzysztof Zawicki
Aż sześć osób wprowadziło do rady powiatu Prawo i Sprawiedliwość. Wielkim przegranym jest Obywatelskie Porozumienie Samorządowe. Wszystko wskazuje na to, że szykuje się zmiana we władzach starostwa.

Najwięcej głosów do rady zdobył Mirosław Strzęciwilk. Poparły go 642 osoby. Również trzech kolejnych radnych, na których głosowało najwięcej głogowian, wywodzi się z PiS-u. - Nie ukrywam, że swoim wynikiem jestem zaskoczony - powiedział M. Strzęciwilk. - Zadowolony jestem również z tego, że i moi koledzy z partii uzyskali bardzo dobre rezultaty.
Drugie miejsce zajął Wojciech Zubowski, syn posła i kandydata na prezydenta Jana Zubowskiego. - Z pewnością w uzyskanym przeze mnie wyniku pomógł mi kapitał polityczny, który przez lata zdobył mój ojciec - powiedział nowy radny.
- Z racji mojego wykształcenia, a jestem magistrem prawa, zamierzam pracować w komisji budżetowo-gospodarczej. Chciałbym bliżej przyjrzeć się strategii rozwoju powiatu.

Odpali urzędnicy

Wyniki glosowania dla wielu są z pewnością dużym zaskoczeniem. Przede wszystkim przegrało ugrupowanie skupione wokół prezydenta Zbigniew Rybki i Elżbiety Urbanowicz-Przysiężnej, czyli OPS. Oboje dostali po niecałe 300 głosów i przepadli. A miały to być wyborcze lokomotywy, które miały pociągnąć za sobą innych OPS-wców. Stało się inaczej. Również inni znani kandydaci z tego ugrupowania pracę w radzie powiatu muszą odłożyć za następne cztery lata. Do nich należą m.in. szef biura prezydenta Rafał Sikora, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Jan Cieślik, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Igor Karliński czy członek obecnego zarządu powiatu Jan Miśko.
Dużą niespodzianką jest również fakt, że do nowej rady dostał się tylko jeden z pięciu członków ustępującego zarządu powiatu - Marek Rychlik. Oprócz J. Miśki i E. Urbanowicz-Przysiężnej radnymi nie będą szef powiatowego SLD Janusz Chudziński i znana działaczka młodzieżówki tej partii Elwira Batorska-Kempska. Swoich przedstawicieli nie mają Liga Polskich Rodzin, Wspólnota Samorządowa i Komitet Wyborczy Andrzeja Kolińskiego.

Nowy starosta

Jeśli prezydent Rybka wygra w drugiej turze wyborów, to w mieście może pozostać stary układ rządzący, w starostwie natomiast szykuje się prawdziwa rewolucja. W tej instytucji ster władzy na pewno przejmą ugrupowania centroprawicowe. - Naszym sojusznikiem jest Platforma Obywatelska, z którą już jesteśmy po pierwszych rozmowach na temat tworzenia koalicji w radzie - poinformował M. Strzęciwilk. - Do współpracy włączy się zapewne Chrześcijańskie Forum Gospodarcze. Zastanawiamy się także nad radną z Samoobrony.
Gdyby doszło do podpisania umowy koalicyjnej, to te cztery ugrupowania miałyby 14 głosów, co w 21-osobowej radzie będzie znaczną większością.
- Wykluczamy współpracę z OPS i koalicją lewicową - dodał M. Strzęciwilk. - Na wielkich bilboardach ustawionych w Głogowie członkowie OPS-u zachwalili, że są najlepsi. Okazało się, że jednak nie. W przyszłym tygodniu zapadną decyzje w sprawach obsadzenia najważniejszych stanowisk w starostwie. Nie wiemy jeszcze, czy starostą będzie ktoś spośród radnych, czy ktoś z zewnątrz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska