Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bachusik Piloticus nowym mieszkańcem Zielonej Góry. Zamieszkał na zielonogórskim deptaku. Jak wygląda? [ZDJĘCIA]

red.
Piloticus to już 45. syn rzymskiego boga wina Bachusa.
Piloticus to już 45. syn rzymskiego boga wina Bachusa. Magda Weidner
Piloticus to już 45. syn rzymskiego boga wina Bachusa. Piloticus zamieszkał na zielonogórskim deptaku w idealnym momencie - tuż przed Winobraniem 2018. Usadowił się na elewacji kamienicy przy ul. Mickiewicza nr 3, gdzie gestem wyciągniętej ręki z nieodłącznym kielichem w dłoni, będzie wspierał swego ojca Bachusa, wskazując drogę w kierunku Rynku. Autorem rzeźby jest zielonogórska rzeźbiarka Małgorzata Bukowicz. Fundatorem - spółka LUG Light Factory.

- Do zespołu LUG, po Beczkusiu i Obserwatikusie Młodzieńczym, dołączył kolejny bohater winnego szlaku - Bachusik Piloticus. Latający Bachusik wita mieszkańców i turystów na elewacji kamienicy przy ulicy Mickiewicza wskazując im drogę na stare miasto. Jego nazwa nawiązuje do pozy, którą przyjął siadając na elewacji kamienicy przy ul . Mickiewicza. Piloticus jest wielkim miłośnikiem latania i bujania w obłokach - mówi Iwona Wtorkowska, prokurentka LUG Light Factory, fundatora zielonogórskich Bachusów.

To już trzecia figurka Bachusika ufundowana przez oświetleniową spółkę
Pierwszy był Beczkuś, którego można spotkać na ul. Stefana Żeromskiego. Jego nazwa związana jest z niezwykłym miejscem, które wybrał na swoje mieszkanie, Bachusik mieszka bowiem w beczce z winem. Podobno ma delikatną skórę, którą pielęgnuje zanurzając się w winie, będącym jego zdaniem najlepszym balsamem.

Drugi w rodzinie LUG pojawił się Obserwatikus Młodzieńczy. Figura zdobi okolice fontanny tuż przy Placu Bohaterów. O jego młodym wieku świadczy jeszcze smukła sylwetka, nie naruszona nadmiernym spożywaniem lokalnego trunku. Obserwatikus Młodzieńczy patrzy w niebo, ale i czasem bacznie przygląda się przechodniom.

Trzeci z braci, Piloticus przybył do miasta tuż przed Winobraniem, tradycyjnym świętem wina, kiedy to na cały tydzień władzę w mieście przejmuje jego ojciec, Bachus.

Skąd się wzięły Bachusiki?
Tego nie wiadomo, ale istotne jest to, że dziś trudno wyobrazić sobie Zieloną Górę bez ich rubasznych sylwetek. Niewielkie posągi wykonane z brązu już kilka lat temu zamieszkały Zieloną Górę i na stałe wpisały się w jej krajobraz. Wzorem swoich kolegów, wrocławskich krasnali i pochodzących z Tarnowskich Gór Gwarków, stały się rozpoznawalnym symbolem regionu i atrakcją turystyczną. Każda z ponad czterdziestu postaci ma swoją historię, niepowtarzalne imię i fundatora. Wszystkie figurki są oryginalne i towarzyszą im charakterystyczne atrybuty odnoszące się do ich imion lub profesji fundatorów. Grają na skrzypcach, uprawiają sztukę cyrkową, namawiają do oszczędzania i wspinają się na wieżę - trudno opisać ich wszystkie talenty. W gronie sponsorów rzeźb są największe zielonogórskie firmy, w tym LUG Light Factory, która właśnie została fundatorem trzeciej już figurki Bachusika.

- Jesteśmy firmą rodzinną wywodząca się z Zielonej Góry i jako jeden z technologicznych liderów regionu i jeden z największych pracodawców, chcieliśmy zaakcentować naszą obecność w gronie fundatorów Bachusików. Tu są nasze korzenie, stąd pochodzą ludzie tworzący LUG, dlatego kultura Zielonej Góry - nawet w tak bezpośredniej i radosnej formie, jaką są Bachusy - jest nam bardzo bliska. Ufundowane trzy postacie Bachusów, to wyraz naszego zaangażowania w życie lokalnej społeczności i chęć pokazania wszystkim odwiedzającym nasze miasto, jaka niebanalna, piękna i z poczuciem humoru jest Zielona Góra. - podkreśla Ryszard Wtorkowski, fundator Bachusika i Prezesa Zarządu LUG Light Factory.
WINOBRANIE 2018></a><br><br><hr/><center><h2>WINOBRANIE 2018 - zapowiedź wydarzenia </a><br><br><a href=![PROGRAM WINOBRANIA 2018]](https://gazetalubuska.pl/winobranie/)

WINOBRANIE 2018 - POLECAMY RÓWNIEŻ:







Winobranie 2018 to nie tylko koncerty i spotkania ze sztuką. To także sportowe emocje. W tym roku na pewno ich nie zabraknie! W programie Winobrania 2018 znalazło się mnóstwo wydarzeń m.in. Nocny Bieg Bachusa, IX LOTTO Drużynowy Bieg Winobraniowy o Puchar Gazety Lubuskiej czy Bieg Gladiatora. Sprawdźcie, jakie jeszcze imprezy sportowe odbędą się podczas Winobrania 2018. Program znajdziecie na kolejnych slajdach >>> WINOBRANIE 2018 - zapowiedź wydarzenia WINOBRANIE 2018 - POLECAMY RÓWNIEŻ: Winobranie 2018: Winobusem do lubuskich winnic na Festiwal Otwartych Winnic [ROZKŁAD JAZDY WINOBUSÓW, BILETY];nf[/b] Zobacz korowód winobraniowy na archiwalnych zdjęciach;nfPROGRAM WINOBRANIA 2018  ZNAJDZIECIE POD TYM LINKIEM

Winobranie 2018: IX LOTTO Drużynowy Bieg Winobraniowy o Puch...

Na zdjęciu: Imię: Odpadek, ulica: KrawieckaJest ich już 45 i co chwilę pojawiają się kolejne.  Pierwsze zamieszkały w Zielonej Górze kilka lat temu. Nie ma się co dziwić, że na miejsce zamieszkania wybrały sobie właśnie Winny Gród, gdyż są to dzieci Bachusa, rzymskiego boga wina, który usadowił się na zielonogórskim deptaku. Każdy z nich ma swoją historię i innego sponsora. Spotkać je można w różnych zakątkach miasta. Szczególnie upodobały sobie deptak. Robią zdjęcia, częstują owocami, obserwują mieszkańców. Wszystkie figurki, dość oryginalne i charakterystyczne. Hamlet, Skarboniusz, Naftikus, Aldemedus, Brukus, na pewno nie można przejść obok nich obojętnie. - Z nimi spacer po mieście to prawdziwa przyjemność i świetna zabawa - zapewniają pracownicy centrum informacji turystycznej. Można się przy tym świetnie bawić, poznając uroki Zielonej Góry. Autorami zielonogórskich Bachusików są Artur Wochniak i Robert Tomak. Poznajcie wszystkie zielonogórskie Bachusiki, które już mieszkają w Winnym Grodzie.  Prezentujemy je na kolejnych zdjęciach w galerii. [b]Zobacz też: Odsłonięcie rzeźby Bachusika Polporka

Winobranie 2018: W mieście wina nie możesz ich przeoczyć. Po...

Jak dobrze znasz Bachusa? [QUIZ]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska