Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Atrakcja historyczna na Sokolej Górze w Łagowie. Wójt wyjaśnia, co blokuje większe prace na dawnym cmentarzu ewangelickim

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Wideo
od 16 lat
Stary, ewangelicki cmentarz w Łagowie chętnie odwiedzają turyści, którzy wybierają się na spacer ścieżką wzdłuż Jeziora Trześniowskiego. Przyjeżdżają też potomkowie rodzin pochowanych dawnych mieszkańców miejscowości. Wójt Czesław Kalbarczyk przyznaje, że jest to atrakcja historyczna, a gmina opiekuje się tym miejscem pomimo ogromnych trudności.

Warto zobaczyć w Łagowie. Dawny cmentarz ewangelicki

Dawny cmentarz ewangelicki położony na Sokolej Górze, przy jeziorze Trześniowskim został założony w XIX wieku. Najstarszy nagrobek pochodzi z 1860 roku.

– Był to cmentarz ewangelicki używany do końca II wojny światowej. Po wojnie nie był użytkowany przez Polaków. Mamy wytyczony cmentarz gminny w całkowicie innym miejscu – informuje wójt Łagowa Czesław Kalbarczyk.

Wójt przyznaje, że miejsca przedwojennych pochówków bardzo często odwiedzają grupy potomków z Niemiec.

– Jest ścisła współpraca między gminą, a grupami potomków dawnych mieszkańców – zapewnia wójt. – W 2012 roku upamiętniliśmy ten cmentarz pomnikiem. Na kamieniu został umieszczony napis „Pokój zmarłym, pokój żywym”.

Miejsce przedwojennych pochówków jest atrakcją historyczną.

Dawny cmentarz ewangelicki w Łagowie znajduje się na Sokolej Górze obok Jeziora Trześniowskiego. To blisko amfiteatru

Atrakcja historyczna na Sokolej Górze w Łagowie. Wójt wyjaśn...

Stan cmentarza. Nie wszystko jest możliwe

Większość starych nagrobków jest poprzewracana. Są porośnięte mchem. Tylko niektóre napisy da się odczytać. Pomniki znajdują się wśród drzew, które czasem przewraca wiatr.

– Opiekujemy się tym cmentarzem pomimo ogromnych trudności – mówi wójt Kalbarczyk. – Cmentarz jest położony w Łagowsko – Sulęcińskim Parku Krajobrazowym, to obszar Natura 2000. Opiekujemy się, sprzątając i ewentualnie usuwając wiatrołomy. Współpracujemy w tym ściśle z Nadleśnictwem Świebodzin. Każdorazowo są pomocni w usuwaniu takich drzew. Staramy się utrzymać miejsce w dobrej kondycji dla dobrej współpracy polsko – niemieckiej.

Zobacz to miejsce na mapie:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska