MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Artysta zabiera w fascynującą podróż

(hak)
fot. Zdzisław Haczek
Kto już zdążył podejrzeć prace Jacka Dłużewskiego, które wybrano na wystawę "Trans-Lokacje" w Galerii Nowy Wiek Muzeum Ziemi Lubuskiej, mówi: - Świetne! Wernisaż dziś o 17.00.
Artysta zabiera w fascynującą podróż

"Trans-Lokacje" to trzecia wystawa Jacka Dłużewskiego w jego rodzinnej Zielonej Górze. Tu się artysta urodził w 1966 r. Stąd wyjechał na studia - najpierw w PWSSP we Wrocławiu, potem w ASP w Krakowie, gdzie w 1992 r. obronił pracę dyplomową z malarstwa w pracowni prof. Jerzego Nowosielskiego.

Od siedmiu lat zresztą artysta pod Wawelem mieszka. I stamtąd mniej więcej co dwa tygodnie przyjeżdża do Zielonej Góry, gdzie jako nauczyciel akademicki prowadzi pracownię malarstwa w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Zielonogórskiego. Z uczelnią związany jest od 1992 r.

Jacek Dłużewski "wraca" do Muzeum Ziemi Lubuskiej po 11 latach od swojej pierwszej tu i w Zielonej Górze zarazem indywidualnej wystawy. Po drodze - w 2002 r. - prezentował swoje prace w sąsiedniej Galerii BWA. Pokazał wtedy obrazy, do których inspiracje znalazł podczas podróży na Bliski Wschód. Do tamtych dzieł nawiązuje część z bogatej wystawy "Trans-Lokacje" (kurator Leszek Kania wraz z artystą wybrali spośród 150 przywiezionych prac aż 50!) - w rozedrganych postaciach malarz "zakodował" ruch, gorąco, migotliwość ulic Damaszku. Umiejętnie oddał ducha miasta.

Ile godzin spędza się w pociągu na trasie Kraków - Zielona Góra? Dziewięć. Trudno, żeby nie powstał cykl "kolejowy" - z kobietą, jako swoistym przewodnikiem po wagonach, przedziałach. Przy czym podróż jawi się tu a to w klimacie surrealistycznym, a to tajemniczym ("Księżycowi podróżni" - scena z dworca nocą). Artysta mówi o tych obrazach: miękkie, rozbudowane kolorystyczne, romantyczne.

I zaprasza do "przedziału", gdzie rządzi to, co było najpierw: linia, zarys, rysunek. Z tych oszczędnych środków rodzą się kolejne płótna. Na jednych J. Dłużewski zamyka żywioły: ziemię, wodę, ogień, powietrze. Na innych w rozedrganą, bizantyjską mozaiką (inspiracje z Wenecji) wpisuje potężne statki. Tu można poznać siłę oddziaływania abstrakcji, przestrzeni. Zupełnie nowa praca - "Futurogóra I" (początek cyklu, szykowanego na wystawę w Zakopanem) to zachęcające do wspinaczki trójkąty, gorące i zimne - to się nie tylko ogląda. Tego się słucha!

Wernisaż dziś o 17.00 w Galerii Nowy Wiek Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze.

Artysta zabiera w fascynującą podróż

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska