Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielonogórski ,,Ekonomik" podbija stolicę Kaszub

Agnieszka Waligórska-Popiłka
Fot. archiwum Zespołu Szkół Ekonomicznych
W dniach 7-9 listopada br. uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych w Zielonej Górze wzięli udział w III Ogólnopolskim Przeglądzie Małych Form Teatralnych im. Adama Luterka w Wejherowie pod hasłem: ,,Rekonstrukcja Poety".
Zielonogórski ,,Ekonomik
Fot. archiwum Zespołu Szkół Ekonomicznych

(fot. Fot. archiwum Zespołu Szkół Ekonomicznych )

W przeglądzie uczestniczyli: Katarzyna Kmiecik (3i), Anna Matysik (1d), Jagoda Michalak (3j), Mateusz Walczak (1d), Maciej Wojciechowski (2k) i Angelika Zielezińska (2i) pod opieką mgr Agnieszki Siembidy oraz mgr Agnieszki Waligórskiej-Popiłki.

Warto nadmienić, że Adam Luterek to polonista, którego praca pedagogiczna nie polegała tylko i wyłącznie na nauczaniu przedmiotu, ale i tworzeniu szkoły w Bychawie, organizowaniu kursów dla dorosłych, kierowaniu Ośrodkiem Dydaktyczno-Naukowym Języka Polskiego Gdańskiego Okręgu Szkolnego, opiece nad redakcją miesięcznika ,,Świt", a przede wszystkim nauczaniu literatury poprzez teatr.

Zanim jednak zaproszono ekipę do wzięcia udziału w Przeglądzie Jury musiało zaakceptować scenariusz widowiska. Uczniowie Ekonomika jako jedni z nielicznych, w województwie lubuskim jedyni, wystąpili w stolicy Kaszub.

Grupa teatralna działająca pod nazwą Maska przygotowała spektakl oparty na poezji Zbigniewa Herberta pt.: ,,Żywot człowieka wyprostowanego".

Zespoły teatralne oceniało profesjonalne Jury, w składzie: Bożena Suchocka - dziekan Wydziału Aktorskiego w Warszawie, członkini Warszawskiego Towarzystwa Kultury, aktorka, Urszula Kijak - reżyser, choreograf i teatrolog z Poznania oraz Henryk Dąbrowski - aktor, reżyser z Poznania, który od lat popiera PMFT.

Przedstawienie podobało się widowni. Tak o nim w okolicznościowej gazetce napisali młodzi krytycy, uczniowie LO im. Jana III Sobieskiego w Wejherowie, szkoły ze 150-letnią tradycją: [...] ,, Krótkie preludium prezentowało najważniejsze sceny z życia Zbigniewa Herberta, o którym opowiadała owa sztuka. Na scenie widzieliśmy cztery Muzy i mężczyznę. Główny bohater spektaklu przechodzi metamorfozę. Z młodego bohatera przeistacza się w zmęczonego życiem starca, który jednak nie zmienił swojej postawy wobec życia".

Z Przeglądu artyści wyjechali pełni wrażeń, pomysłów na kolejne widowiska. - III Ogólnopolski Przegląd Małych Form Teatralnych im. Adama Luterka odbył się w malowniczej okolicy, jaką jest miasto Wejherowo. Tak Jury przeglądu było kompetentne i obiektywne, jak i wszystkie zespoły, które były godnymi przeciwnikami podczas rywalizacji. Pełna organizacja, ciekawe zajęcia i niezapomniany klimat, to wszystko wpływało pozytywnie na obraz całego konkursu. Doskonały pomysł organizatorów - mówi A. Matysik.

- Dzięki wyjazdowi zdobyliśmy nowe doświadczenia. Dostaliśmy różne wskazówki od specjalistów, którzy zasiadali w Jury. Trzeba zapamiętać, że ważne jest budowanie narracji. Wiemy już teraz jak grać, żeby nie było widać, że gramy. Myślę, że nasza praca będzie teraz bardziej efektowna - tłumaczy M. Walczak.

Warto również wspomnieć, że Przegląd Małych Form Teatralnych im. Adama Luterka odbył się po raz pierwszy w 1998 roku. Sześć edycji tego Przeglądu obejmowało swoim zasięgiem powiat wejherowski. Od 2006 r. Spotkania z teatrem mają zasięg ogólnopolski. Każdy Przegląd realizowany jest przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Starostwa Powiatu oraz Stowarzyszenia Absolwentów Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego, nosi nazwę własną i służy propagowaniu konkretnych postaci i ich twórczości.

W ramach spotkań teatralnych uczniowie wzięli udział w szeregu imprez towarzyszących, o charakterze edukacyjnym, m.in. w warsztatach emisji głosu, zajęciach z choreografii, dykcji. Obejrzeli również spektakle teatrów zawodowych: monodram słupskiego teatru ,,Rondo" pt.: ,,Przyj dziewczyno przyj" oraz spektakl Sopockiego Teatru ,,Of de bicz" pt.: ,,Noel wspak" wg ,,Matki" St. I. Witkiewicza.

Warsztaty muzyki ilustracyjnej poprowadził Jerzy Stachurski - twórca muzyki teatralnej, kaszubskiej a także autor tekstów, zaś warsztaty emisji głosu pani Beata Buczek-Żarnecka - aktorka teatralna, instruktorka emisji głosu.

Adepci sztuki scenicznej czekają na kolejne wyzwania, ale już bogatsi o nowe doświadczenia, żądni zaprezentowania własnego spektaklu przed większą publicznością na deskach prawdziwego teatru.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska