Skąd pochodzi ten ród?

  Skąd pochodzi ten ród?

  (decha)

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  To właśnie Schonaichom zawdzięczamy wspaniały zamek w Siedlisku

  To właśnie Schonaichom zawdzięczamy wspaniały zamek w Siedlisku ©Tomasz Gawałkiewicz

  Schönaichowie zapisali się wielkimi literami w historii Ziemi Lubuskiej. Nawet jeśli nie zawsze były złote, zawsze były duże.
  To właśnie Schonaichom zawdzięczamy wspaniały zamek w Siedlisku

  To właśnie Schonaichom zawdzięczamy wspaniały zamek w Siedlisku ©Tomasz Gawałkiewicz

  Czytając rozmaite opowieści o przeszłości Środkowego Nadodrza co chwilą potykamy się o miano von Schönaich. To im zawdzięczamy chociażby wspaniały zamek w Siedlisku, rozwój okolic Gubina, akademię w Bytomiu Odrzańskim.

  Jeszcze jedna niemiecka rodzina...? Na naszych ziemiach owa "niemieckość" nie zawsze była tak oczywista. Schönaichowie tak mniej więcej od połowy XIV wieku żyli w okolicy Lipinek Łużyckich, Miłowic, Sieniawy. Byli sługami różnych panów - von Packów, Bibersteinów, margrabiów miśnieńskich, królów czeskich i polskich... I zawsze na tym zyskiwali.

  Jednak czy byli Niemcami? Pierwszym przedstawicielem rodu był niejaki... Dyczko. Trudno o bardziej niegermańskie miano. Był wasalem ówczesnego pana na Żarach. Z kolei jego syn Mikołaj sprawował funkcję kanclerza na żagańskim dworze Jana I.

  Od tej pory można prześledzić błyskawiczną karierę rodu. Po kolei Johann I i Johann II Schönaichowie są fiszami na dworze żarskim, niewiasty zostają żonami zacnych mężów i przeoryszami. Kolejny z rodu Jerzy zwrócił na siebie uwagę polskiego królewicza Zygmunta Jagiellończyka trafiając na jego dwór.

  W pierwszym etapie historii rodu najbardziej zapisał się w dziejach jego syn Fabian, który był - to wygląda jak cytat ze znanej książki - paziem króla Zygmunta. Tam nabył ogłady i wiedzy o świecie. Walczył w wielu bitwach po stronie polskiej, dowodził także wojskami cesarskimi - chociażby w bitwie pod Muehlbrgiem w 1547 roku.

  Właśnie za sprawą protekcji Habsburgów w połowie XVI wieku otrzymał starostwo żarsko-trzebielskie. Posiadał ogromne dobra między Nysą, Bobrem i Odrą. Do niego należał Mużaków (Bad Muskau), Przewóz, Szprotawa. Jednak było mu mało. W latach 60. XVI wieku kupił Bytom Odrzański i Siedlisko. Jednocześnie nieustannie walczył o posłuch z radą Żar, które chciał kupić na własność.

  Majątek pozostawił adoptowanemu bratankowi Jerzemu II, gdyż jego syn zmarł młodo. Był to dobry wybór - właśnie ten z Schönaichów zasłynął jako budowniczy zamku w Siedlisku i gimnazjum akademickiego w Bytomiu Odrzańskim. A od czasów Fabiana ród ten stał się jednym z najbardziej znanych, jeśli nawet nie najbardziej znanym w Środkowym Nadodrzu.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nasze akcje

  Wideo