Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skąd pochodzi ten ród?

(decha)
To właśnie Schonaichom zawdzięczamy wspaniały zamek w Siedlisku
To właśnie Schonaichom zawdzięczamy wspaniały zamek w Siedlisku Tomasz Gawałkiewicz
Schönaichowie zapisali się wielkimi literami w historii Ziemi Lubuskiej. Nawet jeśli nie zawsze były złote, zawsze były duże.

Czytając rozmaite opowieści o przeszłości Środkowego Nadodrza co chwilą potykamy się o miano von Schönaich. To im zawdzięczamy chociażby wspaniały zamek w Siedlisku, rozwój okolic Gubina, akademię w Bytomiu Odrzańskim.

Jeszcze jedna niemiecka rodzina...? Na naszych ziemiach owa "niemieckość" nie zawsze była tak oczywista. Schönaichowie tak mniej więcej od połowy XIV wieku żyli w okolicy Lipinek Łużyckich, Miłowic, Sieniawy. Byli sługami różnych panów - von Packów, Bibersteinów, margrabiów miśnieńskich, królów czeskich i polskich... I zawsze na tym zyskiwali.

Jednak czy byli Niemcami? Pierwszym przedstawicielem rodu był niejaki... Dyczko. Trudno o bardziej niegermańskie miano. Był wasalem ówczesnego pana na Żarach. Z kolei jego syn Mikołaj sprawował funkcję kanclerza na żagańskim dworze Jana I.

Od tej pory można prześledzić błyskawiczną karierę rodu. Po kolei Johann I i Johann II Schönaichowie są fiszami na dworze żarskim, niewiasty zostają żonami zacnych mężów i przeoryszami. Kolejny z rodu Jerzy zwrócił na siebie uwagę polskiego królewicza Zygmunta Jagiellończyka trafiając na jego dwór.

W pierwszym etapie historii rodu najbardziej zapisał się w dziejach jego syn Fabian, który był - to wygląda jak cytat ze znanej książki - paziem króla Zygmunta. Tam nabył ogłady i wiedzy o świecie. Walczył w wielu bitwach po stronie polskiej, dowodził także wojskami cesarskimi - chociażby w bitwie pod Muehlbrgiem w 1547 roku.

Właśnie za sprawą protekcji Habsburgów w połowie XVI wieku otrzymał starostwo żarsko-trzebielskie. Posiadał ogromne dobra między Nysą, Bobrem i Odrą. Do niego należał Mużaków (Bad Muskau), Przewóz, Szprotawa. Jednak było mu mało. W latach 60. XVI wieku kupił Bytom Odrzański i Siedlisko. Jednocześnie nieustannie walczył o posłuch z radą Żar, które chciał kupić na własność.

Majątek pozostawił adoptowanemu bratankowi Jerzemu II, gdyż jego syn zmarł młodo. Był to dobry wybór - właśnie ten z Schönaichów zasłynął jako budowniczy zamku w Siedlisku i gimnazjum akademickiego w Bytomiu Odrzańskim. A od czasów Fabiana ród ten stał się jednym z najbardziej znanych, jeśli nawet nie najbardziej znanym w Środkowym Nadodrzu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska