Wszystko przez wał

  Wszystko przez wał

  Artur Matyszczyk

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  - Jeszcze dziś wyślę do zakładu kolejne pisma z prośbą o pozytywne rozpatrzenie sprawy - mówi Czesław Iskra.

  - Jeszcze dziś wyślę do zakładu kolejne pisma z prośbą o pozytywne rozpatrzenie sprawy - mówi Czesław Iskra. ©fot. Paweł Janczaruk

  - Wymieniłem silnik w ciągniku. Zepsuł się po 240 godzinach pracy. Teraz firma odmawia mi zwrotu pieniędzy - żali się rolnik.
  - Jeszcze dziś wyślę do zakładu kolejne pisma z prośbą o pozytywne rozpatrzenie sprawy - mówi Czesław Iskra.

  - Jeszcze dziś wyślę do zakładu kolejne pisma z prośbą o pozytywne rozpatrzenie sprawy - mówi Czesław Iskra. ©fot. Paweł Janczaruk

  Zdaniem inspekcji handlowej, odmawia niesłusznie.

  Czesław Iskra mieszka w Ciemnicach. Mężczyzna jest przykładnym rolnikiem. Dlatego ciągnik w jego gospodarstwie odgrywa jedną z ważniejszych ról. Niestety, teraz maszyna stoi bezużytecznie w garażu. Bez silnika...

  Prawo do wymiany


  - W kwietniu, przed sezonem wymieniłem silnik w zakładzie naprawczym mechanizacji rolnictwa w Pniewach.
  Przepracował raptem 240 godzin. Wszystko dokładnie wyliczyłem. Niespodziewanie pękł wał korbowy. Zdecydowanie za wcześnie. Wydawało mi się, że wymiana lub naprawa silnika nie będzie kłopotem. Myliłem się - wspomina Cz. Iskra.

  Okazało się jednak, że rolnik natrafił w zakładzie na poważne kłopoty. - Chciałem, żeby wymienili mi część lub zwrócili pieniądze. Odmówili. Tłumacząc, że gwarancja już minęła - dodaje.

  Mężczyzna zwrócił się o pomoc do zielonogórskiej delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Pracy w Gorzowie Wlkp. Tam dowiedział się, że ma prawo do roszczeń.

  - Sprawa jest specyficzna. W tym przypadku zakład naprawczy odpowiada z tytułu rękojmi za wady. Odpowiedzialność trwa przez rok od daty wymiany towaru. Odpowiedzialność ta biegnie równolegle z umową gwarancyjną - tłumaczy Janusz Polakiewicz z inspekcji handlowej.

  A to oznacza, że rolnik ma prawo do wymiany towaru, darmowej naprawy lub zwrotu gotówki. Czy przystanie na to zakład naprawczy?

  Jeśli odmówią, zostaje sąd

  Tu ci pomogą


 • Zielonogórska delegatura Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Gorzowie Wlkp., ul. Boh. Westerplatte 11, tel. 0 68 322 18 36
 • Stowarzyszenie Mediacji Gospodarczej, Zielona Góra, pl. Słowiański 15, tel. 0 68 329 79 79 • - Dla mnie liczy się karta gwarancyjna. Jej warunki są najważniejsze - stwierdził w nerwach Jan Kucharski z zakładu naprawczego. Po czym dodał: - Gdy rolnik zjawi się u nas, reklamacji nie odmówimy.

  Gdyby rolnikowi odmówiono naprawy lub wymiany silnika, pozostaje droga sądowa lub pomoc powstałego niedawno Stowarzyszenia Mediacji Gospodarczej. - Gdyby doszło do rozstrzygnięcia sądowego, rolnik ma duże szanse na pozytywne zakończenie sprawy - twierdzi J. Polakiewicz.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Tagi:

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nasze akcje

  Wideo