Ostre kolory

  Renata Ochwat

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Ul. Dąbrowskiego. Takich potworków jest w tej części miasta niestety więcej,

  Ul. Dąbrowskiego. Takich potworków jest w tej części miasta niestety więcej, ©fot. Paweł Siarkiewicz

  Buraczkowe fasady straszą na historycznym Nowym Mieście. Na Manhattanie blok w intensywnym kolorze róż. Urzędnicy nie widzą w tym jednak nic złego.
  Ul. Dąbrowskiego. Takich potworków jest w tej części miasta niestety więcej,

  Ul. Dąbrowskiego. Takich potworków jest w tej części miasta niestety więcej, ©fot. Paweł Siarkiewicz

  - Zrobili nam tu wiochę - pan Andrzej komentuje buraczkowy parter pięknej kamienicy przy ul. Dąbrowskiego 8. Mieszka na I piętrze i nie może patrzeć na rzekomo odnowiony fronton. Bo całość rzeczywiście wygląda strasznie. Takich potworków jest w tej części miasta niestety więcej, np. tuż za rogiem przy ul. Borowskiego straszy kolejny pomalowany na bijący po oczach karmin.

  Pomieszany kanarek

  Od kilku tygodni trwa ratowanie łuszczącej się fasady przy ul. Armii Polskiej 15. Kamienica jest z przełomu XIX i XX wieku.

  - Jak można pomalować budynek na taki kanarek pomieszany z brudnym beżem?! Przecież w czasach art deco nikt nie stosował takich intensywnych kolorów. Oni wtedy używali pastelowych odcieni - złości się Elżbieta Kozak. Uważa, że można było zaprojektować taką elewację, jaką po remoncie zyskała pobliska kamienica przy ul. 30 Stycznia 9. Tu stonowane szarości i perły komponują się z odczyszczoną jasną cegłą klinkierową.

  Nowa kolorystka budzi też kontrowersje na osiedlach. Przechodniów na Manhattanie zadziwia zwłaszcza fasada wysokościowca przy ul. Armii Ludowej, który został pomalowany na intensywny… róż.

  Wymyślają fachowcy

  Większość kamienic na historycznym Nowym Mieście podlega Zakładowi Gospodarki Mieszkaniowej. - Kolorystyka fasad uzgadniana jest z plastykiem miejskim. Dotarły już do nas głosy w sprawie Armii Polskiej. Ale kolory to kwestia gustu. Jednemu się podobają, innemu nie - tłumaczy wicedyrektorka Maria Góralczyk-Krawczyk. Podobnie wybór barw dla poszczególnych bloków, w tym i różu przy ul. Armii Ludowej, uzasadnia prezes spółdzielni Górczyn Tadeusz Piotrowicz: - Skoro fachowcy tak zaplanowali tę elewację, my nic nie będziemy zmieniać.

  Kamienica przy ul. Dąbrowskiego 8 ma prywatnego administratora i to on odpowiada za buraczkową fasadę. - Wyszło źle. Spać przez to nie mogę - mówi Beata Matuszewska ze strzeleckiej firmy Domwer.

  Na domiar złego administrator nie poprosił o zgodę na remont konserwatora, bo nie wiedział o wpisie całej dzielnicy do rejestru zabytków. - Jesteśmy już jednak po rozmowach z konserwatorem. Przygotowujemy projekt dla całej elewacji. A teraz nic nie ruszamy, żeby nie pogorszyć - mówi B. Matuszewska. Remont fasady ma ruszyć na wiosnę.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nasze akcje

  Wideo