Niedobra robota

  Agnieszka Dziublewska

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Niedobra robota

  ©rys. Ceper

  Pan Tomasz z Gorzowa zlecił remont łazienki firmie budowlanej. Po wykonanej pracy okazało się, że fachowcy źle wykonali swoja pracę.
  Niedobra robota

  ©rys. Ceper

  ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA WADY

  ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA WADY


  Wykonawca nie odpowiada za wady fizyczne dzieła, gdy:

 • wada powstała w wyniku usterki tkwiącej w materiale dostarczonym przez klienta, jeśli uprzedził zamawiającego o niebezpieczeństwie zniszczenia lub uszkodzenia dzieła,
 • zamawiający sam spowodował wadliwość dzieła, np. udzielając wykonawcy wskazówek, od których nie chciał odstąpić,
 • zamawiający wiedział lub przy dołożeniu zwykłej staranności mógł wiedzieć o wadzie w chwili odbioru i nie zgłaszał żadnych zastrzeżeń,
 • wada powstała po wydaniu dzieła zamawiającemu, chyba że wada wynikła z przyczyny tkwiącej już poprzednio w wykonanym dziele. • Konsumenci zamawiający usługę mogą zawierać dwa rodzaje umów o jej wykonanie.
  Pierwsza to tzw. umowa o dzieło, którego przedmiotem jest rezultat nie będący rzeczą ruchomą. Pan Tomasz zlecił wykonanie takiej właśnie usługi. Innymi przykładami są wyczyszczenie garnituru w pralni, farbowanie i strzyżenie włosów, malowanie mieszkania, naprawa lodówki itp.

  Drugim rodzajem jest też umowa o dzieło, ale którego efektem ma jakaś rzecz ruchoma. Mamy z nią do czynienia, gdy zlecamy wykonanie stołu, szafy, itp. Jeśli usługa zostanie źle wykonana, w każdym z tych przypadków inaczej składamy reklamację i mamy inne prawa.

  Przypadek pierwszy

  Gdy masz do czynienia ze źle wykonaną usługą, której efektem nie jest rzecz ruchoma, mają zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego. Jeśli fachowiec skończył pracę i okazało się, że dzieło ma wady, możesz zażądać ich usunięcia wyznaczając termin, do którego ma to być zrobione. Jeśli pismo składasz osobiście, zażądaj potwierdzenia jego przyjęcia wraz z datą na kopii. Jeśli wysyłasz reklamację pocztą, zrób to listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Zachowaj dowód nadania i kopię swojego pisma.

  Reklamację zgłoś najpóźniej miesiąc od ujawnienia się wady. Opisz w niej dokładnie usterki, które zauważyłeś. To bardzo ważne, ponieważ inne uprawnienia przysługują ci w przypadku wady istotnej i nieistotnej, jak również wady usuwalnej i nieusuwalnej. Przepisy nie definiują dokładnie pojęcia wady istotnej. Opisanie przez ciebie problemu pomoże określić, czy wada uniemożliwia korzystanie z wykonanego dzieła. Jeśli wada jest istotna, możesz odstąpić od umowy. Jeśli jest nieistotna, możesz jedynie żądać obniżenia wynagrodzenia, jakie masz zapłacić wykonawcy usługi.

  Przypadek drugi

  PRZYDATNE ADRESY


 • Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej, Gorzów Wlkp., ul. Jagiellończyka 8, tel. 0 95 722 57 31.
 • Delegatura w Zielonej Górze, ul. Boh. Westerplatte 11, tel. 0 68 322 18 40. • Jeśli zawarłeś umowę o wykonanie jakiejś rzeczy, np. mebli, i okazało się, że mają wadę, czyli są niezgodne z umową, możesz je reklamować na takich samych zasadach jak towar kupiony w sklepie. Reklamację możesz złożyć w ciągu dwóch lat od daty wykonania dzieła. Musisz to jednak zrobić w terminie do dwóch miesięcy od chwili, gdy ją zauważyłeś.

  Wykonawca ma 14 dni na rozpatrzenie twojego pisma. Jeśli nie dostaniesz w tym czasie odpowiedzi, oznacza to, że reklamacja została przyjęta. Jeśli fachowiec dał ci gwarancję, skorzystaj z niej. Zasady reklamacji określa dokument gwarancyjny.

  Gdy reklamacja nie skutkuje

  Dobrze, jeśli wykonawca przyjmie reklamację i naprawi swoje dzieło. Kiedy nie chce tego zrobić, uznaje, że wszystko jest w porządku, pomoże ci dokładnie spisana umowa. Czasem wystarczy, gdy pokażesz, że to, co zrobił fachowiec nie jest z nią zgodne.

  Jeśli i to okaże się nieskuteczne i jesteś w sporze z przedsiębiorcą, możesz skorzystać z porady w inspekcji handlowej. Tam uzyskasz pomoc w zredagowaniu pisma reklamacyjnego. Ostatecznie możesz wnieść sprawę do sądu. Warto wtedy zasięgnąć opinii rzeczoznawcy. Jego opinia może potwierdzić twoje zarzuty, ale może też przychylić się do stanowiska fachowca.

  Sąd konsumencki

  - Zanim konsument zdecyduje się oddać sprawę do sądu powszechnego, może złożyć wniosek o podjęcie mediacji w inspekcji handlowej lub zwrócić się do rzecznika praw konsumentów. Inną możliwością jest skorzystanie z pomocy polubownego sądu konsumenckiego działającego przy inspekcji handlowej - wyjaśnia Janusz Polakiewicz z zielonogórskiej delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Gorzowie.

  Na rozpatrzenie sprawy przez ten sąd muszą się zgodzić obie strony. - Warto w umowie zaznaczyć, że w przypadku sporu, strony będą dochodzić roszczeń przed sądem konsumenckim - dodaje.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Tagi:

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nasze akcje

  Wideo