Nowocześnie i tanio

  Nowocześnie i tanio

  Jarosław Janik

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Woda jest czerpana z siedmiu studni głębinowych

  Woda jest czerpana z siedmiu studni głębinowych ©fot. Katarzyna Chądzyńska

  Wszystkie wsie w gminie mają zostać skanalizowane. Powstanie też nowa oczyszczalnia ścieków w Mostkowie.
  Woda jest czerpana z siedmiu studni głębinowych

  Woda jest czerpana z siedmiu studni głębinowych ©fot. Katarzyna Chądzyńska

  Rada poprzedniej kadencji uchwaliła wieloletni plan inwestycji gospodarki wodno-ścieko-wej na lata 2006-2011. W planie ujęto inwestycje, które będą kosztować 7 mln 844 tys. zł. Prawie milion 400 tys. pochodzić będzie z budżetu gminy. O dodatkowe pieniądze stara się także związek gmin zlewni jeziora Miedwie, którego członkiem jest Barlinek.

  - Koszt całej inwestycji opiewa na sumę 30 milionów złotych, co przy naszym rocznym budżecie 35 milionów jest kwotą niewyobrażalną - mówi burmistrz Barlinka Zygmunt Siarkiewicz.
  Projekt przewiduje także budowę nowoczesnej oczyszczalni ścieków. - Eksploatacja ma być tania, żeby ludzie płacili jak najmniej za ścieki - mówi Zbigniew Burdziński, dyrektor spółki wodnej Płonie, która zarządza wodociągami w gminie. W urzędzie jest już pozwolenie na budowę. Wszyscy czekają tylko na odpowiedź z Warszawy w kwestii przepływu pieniędzy.

  Trzy lata temu zmodernizowano stację wodociągową przy ul. Strzeleckiej. Budynek z początku ubiegłego stulecia zyskał nowy wygląd. Wewnątrz zamontowano najnowocześniejsze urządzenia do poboru wody. Jest ona czerpana z siedmiu studni głębinowych. Stacja jest bezobsługowa (nawet drobną usterkę system przesyła za pomocą sms-a na telefon komórkowy pracownika spółki wodnej). - Wszystko sprawdzam na komputerze w biurze firmy, a tu przyjeżdżam tylko profilaktycznie, żeby sprawdzić parametry urządzeń - mówi technolog wody i ścieków inż. Radosław Łechtański.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nasze akcje

  Wideo