Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamiast kwiatów będzie pomnik

JAROSŁAW JANIK 0 95 722 57 72 [email protected]
- W miejscu, gdzie był klomb w przyszłym roku stanie pomnik - mówi Helena Sługocka, przewodnicząca Stowarzyszenia Miłośników Dębna
- W miejscu, gdzie był klomb w przyszłym roku stanie pomnik - mówi Helena Sługocka, przewodnicząca Stowarzyszenia Miłośników Dębna fot. Kazimierz Ligocki
Przy Placu Konstytucji stanie pomnik Orła Białego. Ma to być symbol powrotu ziem polskich do macierzy. Czy to pomysł godny braw, czy marnowanie pieniądzy?

Obecnie trwają prace ziemne, które wykazały, że trzeba pogłębić wykop. Jeśli pogoda pozwoli, to roboty prowadzone będą także zimą.

- W tym miejscu był kiedyś klomb. W planie przestrzennego zagospodarowania miasta wpisane zostało, że stanie tu pomnik - mówi kierownik wydziału realizacji inwestycji Urzędu Miasta i Gminy Zbigniew Moździerz.

Starczyło na projekt i dlew

Odlew Orła, według projektu artysty-rzeźbiarza Marka Kuliga z Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, jest już gotowy. Wykonawcą jest Emil Kosicki z Komornik koło Poznania.

Prace budowlane i cokół wykona firma Janusza Mazurka z Łupowa (gm. Bogdaniec). Helena Sługocka - przewodnicząca Stowarzyszenia Miłośników Dębna, które podjęło się budowy pomnika - mówi, że nie łatwo było zebrać pieniądze: - Zderzyły się dwie opcje. Kombatantów i Sybiraków, którzy mają potrzebę udokumentowania polskości oraz części społeczeństwa, która była przeciw pomnikowi, tłumacząc, że lepiej wybudować coś pożytecznego.

W ciągu roku zebrano wśród mieszkańców 70 tys. zł. - Starczyło na projekt i odlew. Nie było możliwości zebrania pieniędzy na część budowlaną - dodaje H. Sługocka. Stowarzyszenie zwróciło sie więc do Rady Miasta poprzedniej kadencji, która przyznała 141 tys. zł. Za tę kwotę będzie można wykonać cokół i okleić go kostką granitową.

Ziemię przywieźli strażacy

Pomnik ma być nie tylko wartością artystyczną. To także symbol powrotu ziem polskich do macierzy. W cokół wmurowane zostaną 23 tablice z najważniejszymi datami z wydarzeń walki o niepodległość.

Pod tablicą z datą ,,1945" zostaną wmurowane urny z ziemią z Monte Cassino, Oświęciomia, Siekierek, Syberii, Loretto. Jeśli się uda, będzie też z Katynia.

Ziemię przywieźli strażacy, którzy odwiedzili te miejsca podczas pielgrzymek. Pomnik Orła Białego zostanie uroczyście odsłonięty najpóźniej w maju przyszłego roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska