Kozioł się rozwija

  Kozioł się rozwija

  Agnieszka Hałas

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Projekt promocji kultury w Regionie Kozła okazał się najlepszy w Lubuskiem. Stowarzyszenie Regionu Kozła dostanie ponad 730 tys. zł.
  - Każda z siedmiu gmin ma teraz za zadanie znaleźć własnego kierownika, który będzie na miejscu realizował projekt rozwoju - planuje prezes Stowarzyszenia

  - Każda z siedmiu gmin ma teraz za zadanie znaleźć własnego kierownika, który będzie na miejscu realizował projekt rozwoju - planuje prezes Stowarzyszenia Regionu Kozła Michał Burzyński ©fot. Mariusz Kapała

  Region Kozła to siedem sąsiadujących ze sobą gmin: Babimost, Kargowa, Miedzichowo, Siedlec, Trzciel, Zbąszynek i Zbąszyń. Należą do dwóch województw: lubuskiego i wielkopolskiego.

  Łączy je ze sobą kozioł - ludowy instrument muzyczny, który jest symbolem regionu. Region Kozła to również 57 tys. mieszkańców, rzeki, jeziora i bogata tradycja. Polscy i zagraniczni turyści nie zaglądają jednak zbyt często w te strony i mało o nich wiedzą.

  Żeby to zmienić, SRK stworzyło projekt promocji lokalnej kultury. Wniosek o dofinansowanie zawierał cały program rozwoju. Okazał się najlepszy w woj. lubuskim.

  Stowarzyszenie dostanie na rozwój 738 tys. 200 zł.

  Mapa dla turysty

  Region Kozła może sprzedać się nieźle pod warunkiem, że dowiedzą się o nim turyści. Na pierwszy ogień pójdzie więc tworzenie nowych map i folderów, z którymi będzie można się zapoznać m. in. na międzynarodowych targach.

  - Żeby ściągnąć turystów, trzeba wypromować naszą agroturystykę, dobra naturalne, lokalną kulturę - twierdzi prezes SRK Michał Burzyński.

  Więcej szczegółów będzie można poznać w biurze stowarzyszenia, które będzie też pełnić funkcję informacji turystycznej albo na stronie internetowej, która powstanie w ramach projektu. A do Regionu Kozła przyjechać będzie warto. I to już niedługo, bo program rozwoju ma być zrealizowany w ciągu roku.

  Mieszkańcy do nauki

  Stowarzyszenie korzystając z dofinansowania planuje oznakować ścieżki dla cyklistów. Pieniędzy nie zabraknie też na promocję symbolu regionu - kozła. - Mamy zamiar dofinansowywać lekcje gry na koźle w szkołach muzycznych - mówi M. Burzyński.

  Nauki będzie zresztą więcej. Mieszkańcy skorzystają na szkoleniach biznesowych dla przedsiębiorców i rolników, z zakresu agroturystyki i ekoturystyki, kursie przewodnictwa turystycznego. Ma też powstać Uniwersytet Regionu Kozła.

  Będą przyjeżdżać osobistości świata kultury i nauki, by wygłosić referat, będą organizowane sympozja.

  Projekt bierze pod uwagę także rozrywkę. Mieszkańcy będą mogli wziąć udział w konkursach twórczości ludowej, literackich, gwary ludowej.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Tagi:

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nasze akcje

  Wideo