Perła odzyska blask

  Perła odzyska blask

  Eugeniusz Kurzawa

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Rafał Woźny z wolsztyńskiego Blach-Deku demontuje zabytkowy krzyż na dachu kościoła

  Rafał Woźny z wolsztyńskiego Blach-Deku demontuje zabytkowy krzyż na dachu kościoła ©fot. Bartłomiej Kudowicz

  W przyszłym roku ma ruszyć restauracja wnętrza drewnianej świątyni zbudowanej z XVIII wieku przez ród Garczyńskich.
  Rafał Woźny z wolsztyńskiego Blach-Deku demontuje zabytkowy krzyż na dachu kościoła

  Rafał Woźny z wolsztyńskiego Blach-Deku demontuje zabytkowy krzyż na dachu kościoła ©fot. Bartłomiej Kudowicz

  - Byłem w poznańskiej kurii archidiecezjalnej z księdzem kanonikiem Radzikowskim, żeby wstępnie ustalić kolejność dalszych prac remontowych - wyjaśnia Robert Pitrowski z urzędu miejskiego. Ratusz stara się bowiem pomóc parafii w Łomnicy w doprowadzeniu do całkowitej renowacji pięknej XVIII-wiecznej świątyni.

  W pierwszej połowie br. został wykonany remont dachu kościółka. Wartość prac wyniosła ponad 80 tys. zł, połowę dał poprzedni jeszcze minister kultury. Zabytek nie zacieka i można będzie rozpocząć odnowę wnętrza.

  - Myślę, iż należałoby zmienić drewnianą podsufitkę, poddać remontowi ołtarze, wyposażenie, pomalować i dokonać złoceń, naprawy domaga się również dzwonnica i przydałby się nowy płot - wylicza proboszcz Andrzej Radzikowski. Od przeszło 20 lat skutecznie, choć sam, zarządza parafią, remontując wciąż tę drewnianą perełkę Ziemi Zbąszyńskiej.

  - W tygodniu była wycieczka z Czech - opowiada proboszcz. - Rzucili okiem na nowych dach i od razu słyszę: łupek z Bawarii. Znaczy - znają się.

  - Jest szansa na dokończenie remontu, gdyż archidiecezja poznańska otrzyma dofinansowanie z Unii Europejskiej na naprawę zabytków. Kuria wytypowała 26 obiektów, a wśród nich kościół w Łomnicy - dodaje R. Pitrowski.

  Teraz parafia musi zebrać pełną dokumentację, w tym udowodnić swoje prawo do władania obiektem. Projekt budowlany remontu opracowuje kuria na podstawie opinii fachowców.

  - Był przedstawiciel firmy specjalizującej się w drewnie, czekam na fachowca od konserwacji malarstwa i złoceń - przekazuje ksiądz Radzikowski.

  - Zgłosiliśmy też prośbę do wojewódzkiego konserwatora zabytków o odtworzenie drewnianej podsufitki w stanie pierwotnym - uzupełnia R. Pitrowski.

  Na dziś obaj panowie nie znają daty rozpoczęcia prac remontowych ani ich wartości. Wiadomo jednak, że po zakończeniu robót w gminie Zbąszyń zalśni pełnym blaskiem niepowtarzalny zabytek. Tym bardziej zapewne widoczny, im bardziej, niestety, niszczeje stojący po drugiej stronie ulicy łomnicki pałac Garczyńskich, fundatorów kościoła, stanowiący kiedyś z nim jedno założenie barokowe.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nasze akcje

  Wideo