Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Perła odzyska blask

Eugeniusz Kurzawa
Rafał Woźny z wolsztyńskiego Blach-Deku demontuje zabytkowy krzyż na dachu kościoła
Rafał Woźny z wolsztyńskiego Blach-Deku demontuje zabytkowy krzyż na dachu kościoła fot. Bartłomiej Kudowicz
W przyszłym roku ma ruszyć restauracja wnętrza drewnianej świątyni zbudowanej z XVIII wieku przez ród Garczyńskich.

- Byłem w poznańskiej kurii archidiecezjalnej z księdzem kanonikiem Radzikowskim, żeby wstępnie ustalić kolejność dalszych prac remontowych - wyjaśnia Robert Pitrowski z urzędu miejskiego. Ratusz stara się bowiem pomóc parafii w Łomnicy w doprowadzeniu do całkowitej renowacji pięknej XVIII-wiecznej świątyni.

W pierwszej połowie br. został wykonany remont dachu kościółka. Wartość prac wyniosła ponad 80 tys. zł, połowę dał poprzedni jeszcze minister kultury. Zabytek nie zacieka i można będzie rozpocząć odnowę wnętrza.

- Myślę, iż należałoby zmienić drewnianą podsufitkę, poddać remontowi ołtarze, wyposażenie, pomalować i dokonać złoceń, naprawy domaga się również dzwonnica i przydałby się nowy płot - wylicza proboszcz Andrzej Radzikowski. Od przeszło 20 lat skutecznie, choć sam, zarządza parafią, remontując wciąż tę drewnianą perełkę Ziemi Zbąszyńskiej.

- W tygodniu była wycieczka z Czech - opowiada proboszcz. - Rzucili okiem na nowych dach i od razu słyszę: łupek z Bawarii. Znaczy - znają się.

- Jest szansa na dokończenie remontu, gdyż archidiecezja poznańska otrzyma dofinansowanie z Unii Europejskiej na naprawę zabytków. Kuria wytypowała 26 obiektów, a wśród nich kościół w Łomnicy - dodaje R. Pitrowski.

Teraz parafia musi zebrać pełną dokumentację, w tym udowodnić swoje prawo do władania obiektem. Projekt budowlany remontu opracowuje kuria na podstawie opinii fachowców.

- Był przedstawiciel firmy specjalizującej się w drewnie, czekam na fachowca od konserwacji malarstwa i złoceń - przekazuje ksiądz Radzikowski.

- Zgłosiliśmy też prośbę do wojewódzkiego konserwatora zabytków o odtworzenie drewnianej podsufitki w stanie pierwotnym - uzupełnia R. Pitrowski.

Na dziś obaj panowie nie znają daty rozpoczęcia prac remontowych ani ich wartości. Wiadomo jednak, że po zakończeniu robót w gminie Zbąszyń zalśni pełnym blaskiem niepowtarzalny zabytek. Tym bardziej zapewne widoczny, im bardziej, niestety, niszczeje stojący po drugiej stronie ulicy łomnicki pałac Garczyńskich, fundatorów kościoła, stanowiący kiedyś z nim jedno założenie barokowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska