Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szybciej na emeryturę

Stefan Cieśla
rys. Mirosław Hajnos
Urodzeni po 1948 r. mogą o rok szybciej przejść na wcześniejszą emeryturę. Aby skorzystać z tego przywileju nie trzeba rozwiązywać umowy o pracę.

Zasady przechodzenia na wcześniejszą emeryturę zależą od daty urodzenia - przed 1 stycznia 1949 r. czy po 31 grudnia 1948 r.

Przed 1949 r. - bez zmian

Urodzeni przed tym rokiem będą mogli przejść na wcześniejszą emeryturę:
kobiety

  • po ukończeniu 55 lat życia
  • wykazaniu 30-letniego okresu składkowego i nieskładkowego
  • posiadania 20-letniego takiego okresu, ale wtedy także orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy mężczyźni
  • po ukończeniu 60 lat
  • uzyskaniu 25-letniego okresu składkowego i nieskładkowego oraz posiadania orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy.

    Odejść na wcześniejszą emeryturę możemy z pracy. Możemy też odejść z zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego czy zasiłku dla bezrobotnych, ale pod warunkiem, że w ostatnich 24 miesiącach ubezpieczenia społecznego pół roku tego ubezpieczenia było z tytułu pracy. Gdy odchodzimy z renty inwalidzkiej, możemy wykazać dowolny okres ubezpieczenia pracowniczego. Musi to być jednak ostatnie ubezpieczenie, jakiemu podlegaliśmy.

    Po 1948 r. - tylko dla kobiet

    Dla urodzonych po tym roku z możliwości odejścia na wcześniejszą emeryturę skorzystać będą mogły praktycznie tylko kobiety urodzone w 1952 r. Muszą one skończyć 55 lat, wykazać 30 lat okresów składkowych i nieskładkowych, albo 20 lat gdy mają orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy. Nie mogą także należeć do otwartego funduszu emerytalnego.

    Dodatkowym warunkiem jest odejście na taką emeryturę bezpośrednio z pracy, a jeśli nie to musimy wykazać, że w ostatnich 24 miesiącach ubezpieczenia społecznego pół roku było z tytułu pracy. Gdy odchodzimy z renty inwalidzkiej, ubezpieczenie pracownicze musi być jednak ostatnim jakiemu podlegaliśmy. Gdy już uzyskamy prawo do wcześniejszej emerytury, możemy nadal pracować. Ale wtedy wyplata świadczenia zostanie wstrzymana do czasu rozwiązania umowy o pracę.

    Praca szczególna

    Jeśli spełniamy kryteria wiekowe do wcześniejszej emerytury, a ponadto mamy 20-letni (kobiety) i 25-letni (mężczyźni) okres składkowy i nieskładkowy, możemy ubiegać się o wcześniejszą emeryturę z tytułu pracy w warunkach szczególnych lub zatrudnienia w szczególnym charakterze. Musimy jednak wykazać 15-letni okres takiej pracy. Skorzystamy z tego gdy:

  • urodziliśmy się przed 1 stycznia 1949 r.
  • urodziliśmy się między 1949 a 1968 r., jeśli wiek emerytalny i wymagany staż ubezpieczeniowy uzyskamy do 31 grudnia 2007 r. i nie należymy do otwartego funduszu emerytalnego
  • urodziliśmy się po 31 grudnia 1948 r., jeśli 1 stycznia 1999 r. mieliśmy odpowiedni staż ubezpieczeniowy oraz staż pracy w warunkach szczególnych, a wiek 55 lub 60 lat osiągniemy po 2007 r.

    Nauczyciele na trzy sposoby

    Nauczyciele mogą odejść na wcześniejszą emeryturę na podstawie ustawy emerytalnej lub Karty Nauczyciela. Urodzeni po 31 grudnia 1948 r., a przed 1 stycznia 1969 r. uzyskają prawo do wcześniejszej emerytury bez względu na wiek, jeśli do końca 2007 r.:

  • uzyskają 30-letni okres zatrudnienia, w tym co najmniej 20 lat pracy nauczycielskiej, albo 25-letni okres zatrudnienia, w tym co najmniej 20 lat pracy w szkolnictwie specjalnym
  • rozwiążą umowę o pracę na swój wniosek
  • nie należą do otwartego funduszu emerytalnego.

    Muszą odejść na emeryturę bezpośrednio z pracy w szkole, a wniosek o emeryturę złożyć do 31 grudnia 2007 r.

    Nauczyciele urodzeni przed 1 stycznia 1949 r. jeśli spełniają powyższe warunki (z wyjątkiem przynależności do OFE), też mogą odejść na emeryturę bez względu na wiek, a warunki jakie powinni spełnić nie są ograniczone datą 31 grudnia 2007 r. Jeśli natomiast do tej daty nauczyciele nie są w stanie osiągnąć 30-letniego okresu zatrudnianie lub 20 lat pracy nauczycielskiej, mogą odejść na wcześniejszą emeryturę po osiągnięciu do końca przyszłego roku 55 lat (kobiety) lub 60 lat (mężczyźni) oraz odpowiednio 20 i 25 lat pracy, w tym co najmniej 15 lat pracy nauczycielskiej. Nie mogą też należeć do OFE, a aby uzyskać uprawnienia emerytalne nie muszą rozwiązywać umowy o pracę.

    Kto jeszcze wcześniej

    Do końca przyszłego roku z możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę skorzystają na podstawie odrębnych przepisów inne jeszcze osoby urodzone przed 1 stycznia 1949 r. Dotyczy to m.in. kolejarzy, inwalidów wojennych i wojskowych oraz kombatantów, pracowników urzędów państwowych i pracowników samorządowych. O pięć lat wcześniej będą mogły przejść na emeryturę także osoby, które otrzymują rentę inwalidzką z tytułu wypadku w pracy lub w drodze do pracy oraz z tytułu choroby zawodowej. Do zdarzenia musiało jednak dojść do 31 grudnia 2002 r.
  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska