W lokalu wyborczym

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  W niedzielę lokale wyborcze będą czynne od godz. 6.00 do 20.00. W zasadzie są w tych samych miejscach, gdzie rok temu wybieraliśmy posłów i senatorów oraz prezydenta Rzeczypospolitej.
  Zakładamy, że każdy mieszkaniec sprawdził, czy został ujęty w spisie wyborców. Jeśli kogoś tam nie będzie, a na stałe mieszka w gminie, to zostanie dopisany do spisu. Uwaga: w wyborach samorządowych nie ma zaświadczeń o prawie do głosowania. Nie można też głosować poza miejscem swego stałego zamieszkania.

  W lokalu wyborczym

  Po wejściu do lokalu wyborca zgłasza się do obwodowej komisji, która przeprowadza głosowanie.
  Prawo mówi, że wyborca ma obowiązek okazania dokumentu poświadczającego jego tożsamość - może to być dowód osobisty, paszport, a nawet prawo jazdy. Jeśli nazwisko wyborcy będzie w spisie, otrzyma on cztery karty do głosowania: białą, żółtą i niebieską oraz różową. Wyborca w Gorzowie i Zielonej Górze dostanie trzy karty (bez żółtej), bowiem nie wybiera rady powiatu. W lokalach będą kabiny lub zasłonki, gdzie w tajemnicy przed innymi można wybrać kandydata. Inaczej mówiąc w kratce przed nazwiskiem osoby, którą wybrał uczestnik głosowania powinien zrobić znak x.

  Cztery karty

  * Biała: do rady gminy i miasta - znak x trzeba postawić w kratce z lewej strony nazwiska wybranego kandydata. Znaków x stawiamy tyle, ilu radnych trzeba wybrać w danym okręgu. Tego samego koloru są karty w wyborach rad miast na prawach powiatu, czyli w Gorzowie i Zielonej Górze, ale x stawiamy tylko przed jednym nazwiskiem kandydata z wybranego komitetu.
  * Żółta: do rady powiatu - x trzeba postawić w kratce z lewej strony nazwiska tylko jednego kandydata z tylko jednej listy.
  * Niebieska: do sejmiku - x stawiamy w kratce z lewej strony nazwiska jednego kandydata z tylko jednej listy.
  * Różowa: na burmistrza (prezydenta i wójta) - x stawiamy w kratce z lewej strony nazwiska wybranego kandydata.
  Więcej jutro w wydaniu papierowym "GL"

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Tagi:

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nasze akcje

  Wideo