Sprawdziły się

  PIOTR JĘDZURA 0 68 324 88 13 pjedzura@gazetalubuska.pl

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Policjanci odświeżą krzyże-przestrogę dla kierowców na drodze do Nowogrodu Bobrz. W planach jest ustawienie masztu na fotoradar w Miodnicy.
  Krzyże na drodze oznaczonej numerem 295 pojawiły się niemal trzy lata temu. Policjanci podejrzeli pomysł w rejonie Olsztyna i postanowili zastosować go u siebie. - Powodem była duża liczba śmiertelnych wypadków do jakich dochodziło na trasie - mówi zastępca komendanta policji mł. insp. Mirosław Zienkowicz.

  Sprawdziły się

  Zdecydowano się na drewniane krzyże. Stoją w czterech miejscach po trzy. - Każdy pomalowany jest jaskrawą pomarańczową farbą, żeby były dobrze widoczne także nocą - wyjaśnia Zienkowicz.

  Początkowo nikt nie widział jaki skutek przyniesie ustawienie takiej przestrogi. Policjanci czekali i obserwowali drogę.

  - I jak na razie krzyże sprawdzają się doskonale - cieszy się zastępca komendanta. Na trasie doszło tylko do jednego śmiertelnego wypadku. I to w miejscu, gdzie daleko jest do nich. W Miodnicy kierowca opla zderzył się z ciężarówką. Zginął prowadzący to drugie auto.

  - Innych zdarzeń od chwili ustawienia przestróg na krętej, wąskiej i dlatego niebezpiecznej trasie na szczęś-cie nie mieliśmy - mówi mł. insp. Zienkowicz.

  Policjanci się cieszą, bo w tym rok jest mniej wypadków niż w poprzednim. W 2005 r. na drogach obsługiwanych przez żagańską policję zginęło dziewięć osób. W tym jest o cztery ofiary mniej. - Takie statystyki cieszą i oby skutki wypadków były coraz mniej tragiczne, a ich ilość nadal spadała - twierdzi mł. insp. Zienkowicz .

  Skrzynka na piratów

  Policjanci przynajmniej raz w roku dbają, żeby krzyże były widoczne. - Są odmalowywane i odświeżane - informuje rzeczniczka, nadkom. Sylwia Woroniec. W ciągu niemal trzech lat tylko dwa padły ofiarą wandali. Zostały szybko naprawione i wróciły na swoje miejsca.

  Policjanci na pewno na krzyżach przy niebezpiecznym odcinku z Żagania do Nowogrodu Bobrz. nie poprzestaną. Powstał już plan ustawienia tam masztu do fotoradaru. Skrzynka na słupie, w której będzie aparat rejestrujący piratów drogowych pojawi się w Miodnicy.

  - Miejsce zostało celowo wybrane, w miejscowości nie ma chodnika więc i zagrożenie potrąceniem znacznie wzrasta - wyjaśnia Zienkowicz.

  Policjanci są przekonani, że gdy w Miodnicy zacznie działać fotoradar, kierowcy zdejmą nogę z gazu. Tym samym na drodze zrobi się bezpieczniej dla pieszych i samych kierowców. Przekonują o tym maszty na fotorady stojące w innych lubuskich miejscowościach lub przy trasach. Praktycznie nie ma w ich rejonie wypadków.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nasze akcje

  Wideo