Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szeregówki z uzbrojeniem

PIOTR JĘDZURA 0 68 324 88 13 [email protected]
- To będą nowe domki szeregowe z niezbędnymi do zamieszkania mediami - mówi prezes Jan Rerus
- To będą nowe domki szeregowe z niezbędnymi do zamieszkania mediami - mówi prezes Jan Rerus fot. Bartłomiej Kudowicz
Przy ul. Piaskowej mają powstać mieszkania o obniżonym standardzie. Jako pierwsi trafiliby do nich lokatorzy, którzy nie płacą czynszu, choć stać ich na to.

Na pomysł zbudowania tanich lokali wpadli członkowie Sulechowskiego Stowarzyszenia Forum, gdy dowiedzieli się jak bardzo zadłużone są spółdzielnie mieszkaniowe.

Szeregówki z uzbrojeniem

Wiadomo, że tanie mieszkania pojawią się przy ul. Piaskowej. Staną w okolicy torów kolejowych. O wyborze miejsca zdecydowały względy ekonomiczne.

- To ziemia należąca do gminy i w dodatku w pełni uzbrojona - informuje zastępca burmistrza Mirosław Andrasiak.

Radni pomysł poparli, godząc się na budowę. Dlatego wkrótce zostanie przygotowany projekt tanich mieszkań. Ich wygląd dokładnie nie jest jeszcze znany. Projektant przygotuje kilka koncepcji, z których zostanie wybrana najlepsza.

Wiadomo, że będą to lokale w zabudowie szeregowej. Każdy zostanie przygotowany dla osobnej rodziny.

- Będzie mieć również osobne wejście - mówi Jan Rerus, prezes Międzyzakładowej Spółdzielni Mieszkaniowej. - W środku znajdzie się kuchnia, łazienka, duże pomieszczenie główne i komórka na opał. Będą to nowe lokale, ale o obniżonym standardzie.

Mieszkania będą mieć doprowadzoną kanalizację, wodę oraz prąd. - Ale skrzynki z możliwością odcięcia mediów będą poza budynkiem - dodaje wiceburmistrz Andrasiak. A wyłączeń mogą spodziewać się osoby, które nie będą płacić rachunków. Pod uwagę brany jest też montaż skrzynek energetycznych na kartę. Ogrzewanie zapewnią piecyki na węgiel lub drzewo.

Koniec cwaniactwa

Kto trafi do tych mieszkań? - W pierwszej kolejności osoby, które nie płacą czynszów, choć mają takie możliwości - wyjaśnia prezes Rerus.

Chodzi o grupę ludzi, którzy mają pracę, samochody, ale o rachunkach za mieszkanie nie pamiętają. J. Rerus podkreśla, że nie chodzi o siłowe wyrzucanie osób, które z przyczyn losowych nie mogą regulować rachunków. Ale lokale z niski standardem mają skończyć z cwaniactwem. - Ktoś ma dochody, ale czynszu nie płaci z przekonaniem, "bo co mi zrobicie" - mówi J. Rerus.

Koszt budowy lokali poniesie gmina. A te nie są małe. W sumie 1 mkw. wyniesie od ok. 800 do nawet 1 tys. zł. Na gminę spadną też koszty nieopłaconych rachunków za prąd czy wodę.

Czynsz w lokalach będzie połową stawki przyjętej przez gminę. Na dziś wyniósłby on ok. 1,60 zł za 1 mkw.

Gmina nie chce przy Piaskowej tworzyć "gorszego" osiedla. Dlatego w planach jest tam również wybudowanie dróg oraz doprowadzenie latarni miejskich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska