Szeregówki z uzbrojeniem

  Szeregówki z uzbrojeniem

  PIOTR JĘDZURA 0 68 324 88 13 pjedzura@gazetalubuska.pl

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  - To będą nowe domki szeregowe z niezbędnymi do zamieszkania mediami - mówi prezes Jan Rerus

  - To będą nowe domki szeregowe z niezbędnymi do zamieszkania mediami - mówi prezes Jan Rerus ©fot. Bartłomiej Kudowicz

  Przy ul. Piaskowej mają powstać mieszkania o obniżonym standardzie. Jako pierwsi trafiliby do nich lokatorzy, którzy nie płacą czynszu, choć stać ich na to.
  - To będą nowe domki szeregowe z niezbędnymi do zamieszkania mediami - mówi prezes Jan Rerus

  - To będą nowe domki szeregowe z niezbędnymi do zamieszkania mediami - mówi prezes Jan Rerus ©fot. Bartłomiej Kudowicz

  Na pomysł zbudowania tanich lokali wpadli członkowie Sulechowskiego Stowarzyszenia Forum, gdy dowiedzieli się jak bardzo zadłużone są spółdzielnie mieszkaniowe.

  Szeregówki z uzbrojeniem

  Wiadomo, że tanie mieszkania pojawią się przy ul. Piaskowej. Staną w okolicy torów kolejowych. O wyborze miejsca zdecydowały względy ekonomiczne.

  - To ziemia należąca do gminy i w dodatku w pełni uzbrojona - informuje zastępca burmistrza Mirosław Andrasiak.

  Radni pomysł poparli, godząc się na budowę. Dlatego wkrótce zostanie przygotowany projekt tanich mieszkań. Ich wygląd dokładnie nie jest jeszcze znany. Projektant przygotuje kilka koncepcji, z których zostanie wybrana najlepsza.

  Wiadomo, że będą to lokale w zabudowie szeregowej. Każdy zostanie przygotowany dla osobnej rodziny.

  - Będzie mieć również osobne wejście - mówi Jan Rerus, prezes Międzyzakładowej Spółdzielni Mieszkaniowej. - W środku znajdzie się kuchnia, łazienka, duże pomieszczenie główne i komórka na opał. Będą to nowe lokale, ale o obniżonym standardzie.

  Mieszkania będą mieć doprowadzoną kanalizację, wodę oraz prąd. - Ale skrzynki z możliwością odcięcia mediów będą poza budynkiem - dodaje wiceburmistrz Andrasiak. A wyłączeń mogą spodziewać się osoby, które nie będą płacić rachunków. Pod uwagę brany jest też montaż skrzynek energetycznych na kartę. Ogrzewanie zapewnią piecyki na węgiel lub drzewo.

  Koniec cwaniactwa

  Kto trafi do tych mieszkań? - W pierwszej kolejności osoby, które nie płacą czynszów, choć mają takie możliwości - wyjaśnia prezes Rerus.

  Chodzi o grupę ludzi, którzy mają pracę, samochody, ale o rachunkach za mieszkanie nie pamiętają. J. Rerus podkreśla, że nie chodzi o siłowe wyrzucanie osób, które z przyczyn losowych nie mogą regulować rachunków. Ale lokale z niski standardem mają skończyć z cwaniactwem. - Ktoś ma dochody, ale czynszu nie płaci z przekonaniem, "bo co mi zrobicie" - mówi J. Rerus.

  Koszt budowy lokali poniesie gmina. A te nie są małe. W sumie 1 mkw. wyniesie od ok. 800 do nawet 1 tys. zł. Na gminę spadną też koszty nieopłaconych rachunków za prąd czy wodę.

  Czynsz w lokalach będzie połową stawki przyjętej przez gminę. Na dziś wyniósłby on ok. 1,60 zł za 1 mkw.

  Gmina nie chce przy Piaskowej tworzyć "gorszego" osiedla. Dlatego w planach jest tam również wybudowanie dróg oraz doprowadzenie latarni miejskich.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nasze akcje

  Wideo